| Florin12P a întrebat:

Salutare!
Am cunoscut o fata cam de o săptămână, mi-a spus ca nu are prieten, asa ca i-am cerut numărul și am început sa vorbesc cu ea pe whatsapp foarte deschis vreo 2 zile încontinuu. La final m-am decis sa o întreb pentru o întâlnire la o cina, a spus ca e de acord și ca suna bine. După vreo 2 ore mi-a scris ca ar trebui sa fie sincera și să-mi spună ca nu este în căutarea unei relații deoarece tocmai s-a despărțit de prietenul sau după o relație de 2 ani. I-am spus ca e ok și ca o înțeleg și ca am putea sa ieșim ca prieteni. A fost foarte incantata. Am stabilit locul și ora, iar înainte cu o zi am întrebat-o dacă totul e ok pentru ziua următoare. Mi-a răspuns ca nu știe sigur și ca e de asemenea foarte ocupata și ca nu e o fire foarte sociabila. I-am spus forte frumos ca este în regula și ca o putem lăsa pe alta data când se va simți confortabil. Ce părere aveți de comportamentul ei, nu știu ce e în capul ei? As vrea sa știu dacă credeți ca ar putea fi vreo șansă sau sa nu mai îmi bat capul degeaba. Precizez ca ea are 17 ani iar eu 22. Ar putea ca varsta ei sa o facă nesigura....mulțumesc pentru răspunsuri!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu varsta o face nesigura ci se gandeste la ce a patit in relatia abia incheiata. Cu timpul ii va trece.

| mihai69 a răspuns:

E posibil să se fi ars cu ciorbă și acum să sufle și-n iaurt...winking

| Florin12P explică (pentru mihai69):

Nu ma pricep la metafore de genul...

| mihai69 a răspuns (pentru Florin12P):

Ar fi timpul să înveți. Fetele cam așa vorbesc. Adică spun ceva, dar se gândesc numai ele știu la ce. Și pe urmă se miră că tu nu pricepi ce vor să spună.
În fine, ideea era că deși e interesată, încă se teme să accepte o nouă relație. Fie și botezată „de prietenie".
În plus, sfatul meu e să nu mergi pe linia asta, că o să rămâi pe veci în „friend zone".

| Florin12P explică (pentru mihai69):

Haha, mulțumesc frumos pentru răspuns. Într-adevăr, nu am prea multa experienta și învăț din mers happy. Chestia e ca relațiile mele precedente au început prima data cu o mica prietenie, iar apoi le-am băgat în ceață laughing. Nu mi-e frica de friend zone, pentru mine nu exista, dar dacă e sa întru în asemenea zona, nu e problema, nu ma obliga nimeni sa stau în :p

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e varsta de vina, am vazut care fac asa si dupa 20.
Singurul lucru pe care l-as face eu, ar fi sa tin legatura cu ea. Ar putea fi confuza din cauza despartirii recente, deci trebuie luata foarte usor.
Iar daca prinzi momentul, iti recomand sa-i faci invitatii spontane la activitati simple, scurte, nu cina romantica peste 3 zile, pentru ca suna foarte serios, si are mult timp sa se streseze, si in final sa refuze. Spontan e cel mai bine, cu pretexte sub forma unei prietenii. Da-i ocazia sa stea pe langa tine relaxata, si poate-poate o sa te placa. Succes!

| Andreeush a răspuns:

Poate că nu e pregătită de o nouă relație, mai ales că a încheiat o relație de doi ani.
Cred că are nevoie de un timp să își revină.

| alina2k18 a răspuns:

''Mi-a răspuns ca nu știe sigur și ca e de asemenea foarte ocupata și ca nu e o fire foarte sociabila.''
Te-a refuzat intr-un mod frumoswinking e clar ca nu te place.

| Florin12P explică (pentru alina2k18):

Mulțumesc de răspuns. Asta am zis și eu prima data, doar ca, e interesant ca părea foarte interesata și îmi punea întrebări foarte deschis. Și acum îmi răspunde la mesaje foarte rapid și pare incantata, de asta am și postat aici? Oricum, mulțumesc pentru răspunsul tău, chiar aveam nevoie de răspunsul unei femei... PS. Tare complicate mai sunteți (voi, femeile)?

| Florin12P explică (pentru Florin12P):

?= emoji laughing)

| Pascal_Claudiu_1978 a răspuns:

17 ani? Vrei pușcărie?