| Stefus a întrebat:

Salutare, am o problema si eu zic ca-i mare, si ma dispera mult.
Am 23 de ani si inca sunt virgin, am pus pe primul plan studiile si n-am intrat intr-o relatie cu nici o fata, plus ca sunt si timid, dar nu atat de timid sa nu vorbesc deloc, doar ca n-am deschis subiecte de genul, orice sfat imi este de ajutor, simt ca trece tineretea pe langa mine si raman singur

10 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Bun venit în clubul singuraticilor care pun studiile pe primul plan...Şi vreau
să-ţi dau un sfat prietenesc.Nu te arunca în braţele primei venite.Aşteaptă ca dragostea să te prindă de mânuţă şi să te învăluie.Având în vedere că e prima oară, fă-o cât mai specială.Asta e ziua pe care nu o vei uita niciodată. Aşteaptă până întâlneşti o fată pe care să o iubeşti şi să te iubească. Atunci, sentimentele vor fi cu mult mai intense.P.S.Eu am 22 sunt în aceeaşi situaţie.Stai liniştit, că nu e nici o tragedie...

| AnonimA a răspuns:

Buna e foarte bine ca ai pus pe primul plan studiile pentru ca asta conteaza mult mai mult decat viata sexuala ma refer ca asta poti sa o indrepti dar cu studiile nu prea e mai greu, eu zic sa nu-ti faci griji pentru ca o sa-ti gasesti pe cineva cu care sa ai multe in comun si cu care sa poti sa iti incepi viata sexuala.Nu cred ca nu-ti place nici o fata...sau chiar daca nu iti place nici o fata incearca sa cunosti fete pe internet de ce nu sau plimba-te prin parc etc...sigur ai sa gasesti vreo fata cu care sa ai multe de vorbit si sa incepi o relatie asa ca nu iti fie teama nimeni pe lume nu ramne virgin si nici singur.Multa bafta :*

| Vali87 a răspuns:

Esti in aceeasi situatie ca si mine dar eu am 25 de ani. E foarte nasol te inteleg perfect. Ce pot sa te sfatuiesc e sa iti faci un grup de prieteni cu care sa iesi la suc la film sa socializezi deoarece altfel e foarte greu. Eu unu a am terminat ASE-ul in vara am 25 de ani si simt tot asa ca trece tineretea fara sa fac nimic ce imi place. Am invatat 5 ani ca un dobitoc si nici servici nu imi gasesc si nu am avut niciodata nici o prietena. Am chiar depresii din cauza asta si de multe ori ganduri de sinucidere.

Eu te sfatuiesc sa iesi in lume sa socializezi mult deoarece e greu sa se rezolve problema. Poate daca lucrezi sa cunosti o fata ceva. Altfel e greu.
Bafta si numai bine!

| telluno a răspuns:

Fratele meu,
vine vara in curand, ia si tu un prieten cu tine si dati o plimbare prin parc.
Sunt sute de fete singure, sigur o sa gasesti o fata, iti faci curaj si intri cu ea in vorba.
Fruntea sus... si mult curaj!
Te salut!

| Aurelian0709 a răspuns:

Sfatul meu este sa iesi in societate, sa vorbesti cu multa lume, sa te uiti in ochii oamenilor. Sa iesi foarte des cu prietenii tai, sa te împrietenești cu altii noi, asa poti scapa de timiditate.
In legatura cu fetele, trebuie sa prinzi putin curaj si sa intri in vorba cu ele, intodeauna va exista un refuz dar nu trebuie sa ti-se duca speranta. (dupa parerea mea unei femei ii plac barbatii controlati si maturi), in fata lor nu rade ne-controlat si nu te pierde. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ar trebui sa iti faci prieteni,sa iesi cu ei cat mai des,in oras,la zile de nastere,sa vorbeste cu fetele,pentru inceput e bine,doar sa le saluti si sa le intrebi ce fac,apoi sa le ceri id de mess,facebook,etc. Macar inceraca cum am zis eu,nu e mare lucru, si eu sunt foarte timida, si nu am prieteni(prea putini-maxim 5)si nici iubit nu am, si nu am avut(am 18 ani) si totusi incerc sa imi fac prieteni,sa vorbesc cu ei,sa stau cu ei,si pe langa ei mai vin si altii,si altii,si tot asa. Lasa timiditatea,ca si eu deja incep s-a cam uit de ea,parca imi dau drumul in societate laughing

Hai ca nu e greu,mai ales ca esti baiatwinking

Bafta sa ai, si cu siguranta o sa iti gasesti nu o fata, zeci de fetelaughing o sa le schimbi prea deslaughing pana dai de una calumeawinking

Papa!

| CiprianTPU a răspuns:

Buna Stefus, asculta bine ce am sa-ti spun!
Orice lucru are un inceput, iar tu trebuie sa faci pasul asta cat mai repede, daca nu incerci sa intri intr-o relatie cat mai curand iti va fi foarte greu sa o faci la o varsta mai inaintata. As vrea sa-ti spun ca e un pic anormal, dar sa stii ca nu e anormal. Tu ai avut alte prioritati pana acum si te-ai gandit ca o relatie te va afecta intr-o anumita masura, mai bine spus te va distrage si nu vei mai da atat de multa importanta studiilor. In primul rand cand intri intr-o relatie sa nu ii spui cumva persoanei respective ca nu ai mai avut nici o relatie pana acum pentru ca femeia zilelor noastre e un pic mai ciudata si o sa i se para ceva anormal. De obicei femeile nu vor "incepatori" vor barbati siguri pe ei si care stiu ce sa faca la momentul potrivit. Nu fi prea dragastos si nu te comporta cu ea ca si cum ai fi un copil, pentru ca asa vei avea intentia sa faci, fara voia ta. Oricum iti va fi cam greu si o sa faci multe greseli la inceput. De obicei prima relatie nu duce nicaieri asa ca ai mare grija sa nu te indragostesti nebuneste si sa nu pui prea mult suflet, pentru ca sa-r putea sa suferi o dezamagire si va fi cam greu sa treci peste. Nu vreau sa te descurajez, doar te avertizez! Din cate vad in fotografia din profil, esti un tip ok, asa ca nu mai sta si nu te mai gandi, oare cum o sa fie, oare ma decurc sau chestii de genul asta. Problema e alta, stai sa vezi ce patesti dupa ce intri intr-o relatie si te atasezi de femeia respectiva happy. Ai sa te untrebi, cum naiba am stat eu singur pana acum happy. Eu personal nu pot sta mai mult de 2, 3 luni fara o femeie, simt ca mor daca nu am pe cineva langa mine. E prea frumos sentimentul asta, sa stii ca ai o femeie care tine si se gandeste la tine. Altceva nu stiu ce sa-ti mai zic! Daca gasesti o femeie pe placul tau si intri intr-o relatie ar fi bine sa revii pe TPU si sa mai ceri sfaturi pentru ca vei avea nevoie.

| SelenaAdina a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu fetele pe care le cunosti despre tot felul de lucruri, despre lucruri care va apropie si apoi usor usor cu una din ele ajungi sa vorbesti mai mult si lucruri mai persoanale si de aici poate iese o relatie.

| rolly27 a răspuns:

mai taie din ele da'le draq! omu nu vrea sa astepte dragostea sa-l prindă de mânuţă, el are nevoie de incurajari. Are 23 de ani DESTUL cu asteptatu' asta...
Fii nene barbat lasa timiditatea deoparte si fa-ti curaj, ai incredere in tine sa nu te consinderi niciodata inferior in fata la o fata, n-o lasa niciodata sa vada ca esti timid. Nu sta in casa, lasa draq pc-ul si iesi de cate ori ai ocazia cu prietenii in oras nu se poate sa nu "pice ceva". Fii stapan pe situatie si pe viata ta nu astepta sa pice din cer! Bafta

| ColoorKidd a răspuns:

Laba