| Georgian22 a întrebat:

Am o problema.
Sub capul penisului mi-au aparut niste mici "brobonele" albe pe toata bordura.
Nu ma ustura, nici nu le simt! In trecut am avut si un fel de roseata apoi ca o panza alba, dar mi-a trecut de la sine. Acum am doar acestea, nu stiu ce sa fac.
Tin sa mentionez am o igena zilnica si sex am facut doar protejat. Ma gandeam ca poate este de la oral.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform descrierii prezentate se poate presupune ca ar putea fi vorba de asa numitele papule perlate peniene (PPP), care de fapt reprezinta o forma mai aparte de acnee, care poate sa afecteaza penisul unor anumiti barbat in anumite cazuri. Despre existenta, prezenta acestor PPP trebuie sa cunosti urmatoarele informatii. Papule perlate peniene - reprezinta de fapt niste cosuri de mici dimensiuni cu continut de grasime/sebum, cu forma unor cupole/domuri. Aceste papule de obicei sunt situate pe marginea santului balanopreputial existent intre gland si trunchiul penisului, sau pe corona glandului penisului. Papule sunt aranjate de obicei în jurul glandului penisului într-una sau mai multe rânduri sau in grupuri de diferite marimi, cu extindere mai mare sau mai mica. Cauza formarii si/sau aparitia papulelor este destul de incerta si/sau chiar inexplicabila, dar se considera ca PPP reprezinta o varianta anatomica asemanatoare cu cea a acneei care apare si pe alte parti ale corpului. Aproape in unanimitate se considera si accepta ideea ca aparitia si formarea lor nu are nicio legatura cu activitatea sexuala sau din cauza lipsei de igiena. De asemenea s-a stabilit ca nu sunt infectioase sau contagioase, comparativ cu verucile genitale care sunt asemanatoare ca si forma sau aspect si nu sunt nici maligne sau pre-maligne. Chiar daca prezenta acestor papule nu provoaca nici un simptom sau disconfort, cu toate acestea, pacientii afectati sunt de regula ingrijorati in privinta existentei si a naturii lor. De regula ceea ce deranjeaza cel mai mult este aspectul lor nu tocmai placut. Fiindca sigur sunt inofensive reiese ca nu devine necesara indepartarea lor cu orice pret, dar daca pacientul este prea deranjant de aspectul lor si doreste sa le indeparteze, tratament de indepartare/eliminare a papulelor, se poate obtine/realiza prin cateva metode medicale cum ar fi : folosirea metodei cu dioxid de carbon vaporizat, cu folosirea razelor laser sau micro ori electrochirurgie pentru a le distruge efectiv, insa aceste interventii chirurgicale pot lasa cicatrici (inestetice) pe suprafata fina a glandului. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| AnonImOO000 a răspuns:

Panza alba? posibil candidoza

| VagnerLoveVL30 a răspuns:

Papule perlate peniene (PPP) și eu am.

| ColdDenex a răspuns:

Pearly Penile Papules, sau in romana papule perlate peniene, sunt inofensive.
Doctorul Dorin Mihalache din Iasi spune:"Nu necesita tratament insa, la solicitarea pacientului, se pot distruge prin laser, radiochirurgie sau electrocauterizare. Castigul este numai estetic." Cum a spus si domnul doctor, castigul este numai estetic, asa ca stai calm nu este o problema grava. Pana si eu "sufar"(sufar e prea mult spus sincer) de aceasta conditie medicala, si o mare parte din populatia lumii are exact aceeasi problema.

| alina2k18 a răspuns (pentru ColdDenex):

Naspa... se gaseste vreo fata sa o suga daca ai alea acolo?