| luminitaLL a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor poate cunoasteti pe cineva cu aceeasi problema. Acum un an m-am trezit dimineata cu dureri de sold...nu am bagat in seama, in fiecare zi durerile se agravau si in 2 saptamani ajunsesem aproape sa nu mai pot merge si cam tot dupa 2 saptamani intr-o dimineata m-am trezit cu aceleasi dureri si la maini. Aveam dureri ingrozitoare si ajunsesem sa nu mai pot face nimic singura sa nu imi mai pot folosi mainile, nu puteam nici macar sa ma pieptan sau sa tin un pix in mana, nu mai puteam merge.Parca aveam numai carcei pe degete si nu le puteam misca, erau umflate; am fost la medic si mi-am facut radiografii la maini si la sold, au iesit bine nu am absolut nimic; am uramt tratament o luna jumatate cu Arcoxia si nici un rezultat.Eram suspecta de poliartita sau colagenoza-mi s-au facut timp de 3 luni toate analizele posibile pentru reumatism si tot ce tine de aceasta ramura, toata analizele sunt bune singura problema este ca am o anemie foarte mare(mi s-a dat tratament pentru asta dar corpul nu ki l-a acceptat, nu a avut nici un rezultat)timp de 6 luni am urmat tratament cu metrotrexat(injectii) si acid folic, acum pot sa merg si imi pot folosi mainile doar ca sunt tot umflate si mai am dureri dar nu asa mari iar dupa toate analizele facute nici pana acum nu se stie ce am, sa mi se puna un diagnostic...va multumesc din suflet daca ma puteti ajuta(am 27 de ani). Cunoaste-ti vreun medic care ma poate ajuta?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| gygeana a răspuns:

Oribil ce ti se poate inampla.Probabil in Romania nu vei reusi niciodata sa vezi ce ti-a cauzat aceste dureri.Toate cazurile de caare am auzit in genu la al tau au fost de artrita. Daca as fi in locu tau as contacta un medic roman plecat in afara caruiaa sa ii pese de cazurile un pic ciudate.In urma simtomelor tale presupun eu k exista doctori foarte buni care pot pune si un diagnostic.Insanatosire grabnica. Sper sa te poti bucura de viata:*

| luminitaLL explică (pentru gygeana):

Mersi frumos, acum ma simt ceva mai bine...m-am obisnuit cu toata chestia asta, cu durerile si sper ca pana la urma sa gasesc un medic care sa imi spuna ce am happy

| nanaspot a răspuns:

Acidul folic retine apa in organism, de aceea iti sunt umflate mainile. Ce fel de analize ti s-au facut? Ai lipsa de calciu din cauza anemiei?

| luminitaLL explică (pentru nanaspot):

Lipsa de calciu am dar putin, mi s-a spus ca nu este nimic ingrijorator, anemia este problema pentru ca este foarte mare...parca 10 daca tin bine minte de la ultimele analize