| luminitaLL a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor poate cunoasteti pe cineva cu aceeasi problema.Acum un an m-am trezit dimineata cu dureri de sold...nu am bagat in seama, in fiecare zi durerile se agravau si in 2 saptamani ajunsesem aproape sa nu mai pot merge si cam tot dupa 2 saptamani intr-o dimineata m-am trezit cu aceleasi dureri si la maini. Aveam dureri ingrozitoare si ajunsesem sa nu mai pot face nimic singura sa nu imi mai pot folosi mainile, nu puteam nici macar sa ma pieptan sau sa tin un pix in mana, nu mai puteam merge.Parca aveam numai carcei pe degete si nu le puteam misca, erau umflate, am fost la medic si mi-am facut radiografii la maini si la sold, au iesit bine nu am absolut nimic, am urmat tratament o luna jumatate cu Arcoxia si nici un rezultat.Eram suspecta de poliartita sau colagenoza-mi s-au facut timp de 3 luni toate analizele posibile pentru reumatism si tot ce tine de aceasta ramura; toata analizele sunt bune singura problema este ca am o anemie foarte mare(mi s-a dat tratament pentru asta dar corpul nu ki l-a acceptat, nu a avut nici un rezultat)timp de 6 luni am urmat tratament cu metrotrexat(injectii) si acid folic; acum pot sa merg si imi pot folosi mainile doar ca sunt tot umflate si mai am dureri dar nu asa mari iar dupa toate analizele facute nici pana acum nu se stie ce am, sa mi se puna un diagnostic...va multumesc din suflet daca ma puteti ajuta(am 27 de ani). Cunoasteti vreun medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua! Si eu vă multumesc pentru informaţiile furnizate. Valoriile hemoglobinei nu sunt cu mult sub limita inferioară (val normale între 12-15, 6) şi cea a hematocritului de asemenea nu e foarte gravă (val normale 35-46). Ambele sunt doar putin scăzute faţă de valorile normale, ceea ce este un semn bun. Aceste valori indică faptul că nu aveţi nici o tumoră sau altă boală care să determine leziuni semnificative. Conform ultimelor date aş putea oferi diagnosticul de: Osteoporoză idiopatică (este rară şi apare la copii şi adulţii tineri de ambele sexe care au nivele hormonale normale şi funcţie gonadică nealterată). Durerea în cazul acestei boli începe cu regiunea soldului, bazinului osos şi se continua cu dureri la nivelul mainilor sau al picioarelor. Putea fi vorba şi de o infecţie cu o bacterie asemănătoare cu cea a stafilococului, dar este improbabil.
Încercaţi în contextul osteoporozei idiopatice (sau juvenile) să urmaţi un tratament cu calciu şi vit D şi foarte important sa efectuati o osteodensitometrie (testul DEXA) acesta poate confirmă diagnosticul. Vorbiţi în acest sens cu un dr. endocrinolog sau radiolog. Multă sanatate!

5 răspunsuri:
| ancadragutza a răspuns:

Depinde de unde esti eu cunosc profesorii mei de la facultate alti medici nu stiu, nu stiu ce sa zic.de maini si de degete pot ca imi dau cu parerea ca ar putea fi o foarte marelipsa de calciu, cat despre sold artrita si in total poliartrita dar la 27 de ani cam greu imi vine a crede.incearca sa iti faci analizele si la alte clinici sau in cazul in care nu esti din buc incearca sa ajungi acolo, toata spuma medicilor de obicei acolo se duc sau in strainatate pentru ca st platiti mai bine.nu stiu ce sa iti zic mai mult.iti doresc sanatate. pupi

| luminitaLL explică (pentru ancadragutza):

Buna,medicul care m-a tratat este din Bucuresti la institutul de reumatologie...dar deja a inceput sa ridice din umeri, nu stie ce sa mai imi spuna big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! În primul rând doresc să îţi urez multă sănătate! De regulă, când apar anemii mari şi apar dureri osoase... ceva nu e prea ok. Nu vreau să te sperii dar astea sunt de multe ori primele semne ale unei boli grave (de tip canceros). Nu stiu daca doctorii ti-au spus, dar când apare o anemie aşa de severă este primul semn că undeva este un proces tumoral, ganglion mărit sau în orice caz ceva care este avid după sânge. Sper să nu fie cazul tău, dar dacă ai putea furniza informaţii despre hematocrit şi in special hemoglobina ar fi ideal. Cel mai bine ar fi sa ceri sfatul unui oncolog si dupa care cea a unui hematolog. Sper sa te faci bine cât mai repede!

| luminitaLL explică (pentru anonim_4396):

Buna, multumesc frumos pentru informatatie, asta nu mi s-a spus. din pacate ultimele analize facute cred in nov(mi s-a spus sa le fac din 3 in 3 luni) nu le am momentan la mine, le am doar pe cele din sept dar oricum sunt cam aceleasi rezultate si aveam asa:hemoglobina 9, 7 si hematocrit 32

| luminitaLL explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos pentru ajutor, chestia asta nu mi-a spus-o nimeni pana acum, la diagnosticu asta nu s-a gandit nimeni. am sa merg la un control sa vad care sunt rezultatele, trebuie doar sa ma interesez care e cel mai bun medic endocrinolog din craiova.multumesc din suflet.

| anonim_4396 a răspuns (pentru luminitaLL):

Buna ziua! Si eu vă multumesc pentru informaţiile furnizate. Valoriile hemoglobinei nu sunt cu mult sub limita inferioară (val normale între 12-15, 6) şi cea a hematocritului de asemenea nu e foarte gravă (val normale 35-46). Ambele sunt doar putin scăzute faţă de valorile normale, ceea ce este un semn bun. Aceste valori indică faptul că nu aveţi nici o tumoră sau altă boală care să determine leziuni semnificative. Conform ultimelor date aş putea oferi diagnosticul de: Osteoporoză idiopatică (este rară şi apare la copii şi adulţii tineri de ambele sexe care au nivele hormonale normale şi funcţie gonadică nealterată). Durerea în cazul acestei boli începe cu regiunea soldului, bazinului osos şi se continua cu dureri la nivelul mainilor sau al picioarelor. Putea fi vorba şi de o infecţie cu o bacterie asemănătoare cu cea a stafilococului, dar este improbabil.
Încercaţi în contextul osteoporozei idiopatice (sau juvenile) să urmaţi un tratament cu calciu şi vit D şi foarte important sa efectuati o osteodensitometrie (testul DEXA) acesta poate confirmă diagnosticul. Vorbiţi în acest sens cu un dr. endocrinolog sau radiolog. Multă sanatate!