| sebymr a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare, am 14 ani si nu mi-am decalotat de tot niciodata penisul deoarece cand incerc sa-l decalotez simt o durere si nu stiu ce sa fac sa trag de el tot in jos mi-ar fi frica ca ar ramane asa si ca nu mai il pot aduce la starea lui initiala, va rog frumos imi puteti da niste sfaturi?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz reiese ca probabil/posibil iti este afectat penisul de boala numita fimoza. Rezolvarea problemei tale este In functie de nivelul/gradul afectiunii, fiindca aceasta fimoza in functie de gravitatea sa este incadrata in 4 categorii. Ar fi cazul sa incerci sa decalotezi (belesti) glandul penian (capul) in starea sa flasca (moarta) fiindca in aceasta stare in mod absolut sigur vei reusi sa readuci pielea preputului la locul sau, adica sa acopere complet glandul. In cazul in care NU reusesti sa faci aceasta operatiune si cu penisul aflat in erectie (sculat) in acel caz este indicat si recomandat sa fii consultat de un medic urolog. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Intro asemenea situatie, este cazul sa incepi sa practici exercitiile prin care se largeste deschiderea preputului cu ajutorul a 2 degete.
Fiindca in momentul intrarii penisului in erectie, glandul penian (capul penisului) isi mareste dimensiunea sa in volum, preputiul nu mai poate fi retras peste gland (cap) din cauza inelului fibros stramt situat la capatul extrem al preputiului, care NU permite sa se largeasca suficient de mult deschiderea preputiului. Fiindca in cazul tau afectiunea este abia perceptibila, (poti decalota glandul dar cu greutate), problema ta se poata rezolva acasa, prin efectuarea unor decalotari repetate a penisului in stare flasca sau semierecta, prin asa numitul procedeul Beauge, care este o manopera oarecum similara cu masturbarea. In vederea inmuierii pielii preputiului si intinderii progresive a celulelor existente in acel asa numit "inelul fibros" al preputiului care limiteaza deschiderea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent cu care sa fie inmuiate celulele "inelului fibros" unul dintre urmatoarele produsele : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se unge din belsug pielea preputiului din zona glandului (capului) si dupa ce alifia este absorbit in intregime in pielea ce acopera glandul, se trece la intinderea preputiului cu 2 degete bagate sub ea, in toate directiile, cu multa forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii. Se executa acest tratament de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda prezentata nu da rezultate atunci se poate rezolva doar chirurgical, chiar daca nu optezi pentru asa ceva, se rezolva in cateva minute fara nici un efort de medicul chirurg urolog. Spor la lucru si putintica rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate!