| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!

Am incercat ceva vreme sa imi tot gasesc pe cineva pentru o eventuala relatie. In primul rand era nevoia naturala de a fi cu cineva, la care se mai adauga si presiunile familiei ca "vezi domne, eu nu umblu cu nicio fata, ca nu ma vad vorbind cu fete, ca nu stiu sa ma fac placut, etc". Ei fac chestiile astea si simt efectiv cum pun presiune pe mine. Parca pentru ei nici mai conteaza ca am fost foarte bun la scoala, ca stau bine profesional, ca nu am ajuns sa am vicii sau anturaje proaste.
Ei bine si tot incercand, nu am reusit pana acum. Iar oamenii cu care am vorbit si le-am mai cerut sfaturi, imi tot spun un singur lucru: "Nu mai cauta, ca o sa vina de la sine... ce e al tau e pus de-o parte./ Ca sa gaseti nu trebuie sa cauti., etc" cam aceeasi idee.

Intreabarea mea e urmatoarea:
Daca ma opresc sa interactionez cu tipe de care ma simt atras, sa nu mai abordez, sau sa nu mai am niciun gand cu tipe care imi plac, cum voi reusi sa atrag sau sa imi gasesc pe cineva, daca eu nu voi face nimic? Sunt baiat si de regula fetele nu vim sa ma ia mana pe strada asa tam-nesam. Ma gandesc ca tot trebuie sa fac si eu ceva cat de mic, ca nu o sa-mi pice asa din cer daca nu mai caut si ma opresc. Ori nu am inteles eu bine ideea? :/

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ai dreptate. Dumnezeu îți dă, dar nu îți baga în traista. O fata, pe undeva, te așteaptă. Te așteaptă, deci tu trebuie sa faci primul pas.
Și, ca o încurajare, bunica mea îmi spunea, cand și eu ma stresam ca nu găsesc pe nimeni, ca "fiecare sac își are petecul"?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai omis sa ne zici si citi ani ai. Ce ar mai trebui MUSAI sa faci e sa te indepartezi cit mai mult de persoanele care se baga in ciorba ta. In rest, interactioneaza relaxat cu cit mai multa lume. Antreneaza-ti papagalul. Largeste-ti aria de interese din afara jobului. De picat nu pica din cer, desigur. Faza cu Tinder/altele de genul nu prea tine.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, am inteles. Well, nu e asa mare catastrofa. Cu ce te ocupi? La job cum e miscarea? Inafara jobului? Oras mic/oras mare? Iti poti permite sa te muti singur?

| AliGab a răspuns:

Ideea de a nu cauta nu inseamna sa nu faci nimic, ci, atunci cand intalnesti o fata care-ti place, sa te comporti natural in acest sens

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa un cont de tinder si gata

| Jus7t a răspuns:

Se întâmplă de la sine, dar asta nu înseamnă că nu trebuie să bagi în seamă pe nimeni, înseamnă că trebuie să vorbești normal cu toată lumea și să lași chimia să își facă treaba.

Plus de asta, sunt o groază de canale YouTube care te învață cum stă treaba dar nu prea sunt eu capabil să le înțeleg rostul, dar poate te ajută cu ceva pe tine.
Nu toate femeile vor același tip de bărbat și nu știu ce chestii generale ai putea să înveți de la ăia, poate sunt și canale bune dar dracu știe.
Eu o ard mai simplu, mi-am urmat mereu instinctul și am învățat din greșeli și așa am avut relații și o să mai am.

Mută te și tu și scăpa de vorbele părinților sau a rudelor, zi le că de te mai freacă la icre le aduci o prostituată acasă.

| Mopmop a răspuns:

In primul rand daca imi permiti un sfat: NICIODATA nu cauta o relatie la locul de munca din motive evidente. Apoi, pentru a exersa putin daca ai "papagal" cum se spune e bine sa iti faci un cont pe un dating site. Poti intalni si acolo persoane timide, nu e rusine sa fii asa! Trebuie sa te inarmezi cu rabdare oricum, vei primi si refuzuri insa trece-le la experiente! Orice ai face incerca fii NATURAL si mai ales nu uita sa fii DOMN!

| AlexValentinn a răspuns:

Cum au zis si utilizatorii pe aici, sa nu cauti nu inseamna sa nu bagi nicio fata in seama, inseamna sa nu te focusezi pe asta, focuseaza-te pe alte chestii iar cand ai ocazia sa interactionezi cu o fata fa-te placut, lasa o impresie buna si daca fata apreciaza si este interesata se va vedea, te va cauta, va fi interesata sa pastrati legatura, daca nu este interesata nu are rost sa te chinui sa gandesti nu stiu ce fel de variante ca impresionezi pe nu stiu cine, nu e de datoria ta sa impresionezi pe nimeni, eu stiu ca singuratatea te apasa si e normal sa vrei sa ai relatie pentru ca noi oamenii suntem incompleti fara persoane de sex opus, asa am fost conceputi, doar ca o relatie este o sabie cu 2 taisuri, asa trebuie sa vezi relatia in ziua de azi, poate sa fie o relatie frumoasa si sa iti ofere echilibru fizic, psihic, emotional in caz ca gasesti o persoana potrivita tie, sau poate sa fie un dezastru, sa fie o relatie toxica care te poate decadea psihic, sa dai in depresii, sau in alte boli cine stie. Parerea mea este ca ai 2 variante: ori te schimbi ca sa fii pe placul fetelor si in cazul asta va trebui sa te chinui si sa consumi foarte multa energie si resurse si timp fie iti vezi de treaba ta, nu te mai focusezi pe asta si daca vine, norocul tau, daca nu asta e. Tocmai asa functioneaza cateodata treburile in viata, cand vrei o chestie neaparat nu ai parte de ea, este posibil sa ai parte cand nu o mai vrei.