| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! De ce multi oameni spun că sunt timid? Că eu nu prea cred că sunt, doar puțin sau mai mult depinde de situatie și depinde de la persoana la persoana și cred că și ce fel de vibe îmi dă persoana respectiva și cât de comod mă simt!
Am perioade când sunt foarte tupeist și alte perioade cand sunt foarte timid!
Nu am tupeu gen sa mă duc la o fată și să ii cer instagramul, la asta poate sunt timid!
Eu când m-am băgat cu una in relație vara asta am avut tupeu sa vreau să o sărut, adică dădeam să fac primul pas și a întors capul dar un sărut o dată și o dată tot i-am furat pot sa zic că am avut tupeu!
Eu sunt în punctul în care vreau și nu vreau să am relație adică am motivele mele!
Unul m-a sunat la 1 noaptea să ne întâlnim că are ceva urgent de discutat cu mine, am mai zis de el că m-a făcut de vreo 2700 lei!
Îmi spunea că vrea să mă bage in combinație cu una și eu spuneam că nu cred sau că nu știu dacă vreau să am o relație(mai mult nu cu oricine) și el a zis sa mă văd cu ea și am zis că ok,înainte m-a dat la telefon cu ea și el mi-a zis că sunt foarte timid,numai că nu știam ce să spun fetei ăleia rămâneam mut și când m-am văzut cu ea când am mers cu ăla să o văd tot așa era, spunea că ăla sa mă sărut cu ea, am făcut-o de 2 ori și nu prea mi-a plăcut, m-am simțit super ciudat și mi-a venit așa un fel de miros urat încât l-am simțit toată noaptea!
Nu stăteam chiar aproape de ea dar spunea să mă dau mai aproape de ea și ziceam cat de aproape de ea sa vin.
Eu in general când cunosc persoane noi sunt timid, dar a doua sau a 3a zi nu mai ai treabă, la un loc de munca mă bag in seama cu oricine daca m-am obișnuit cu locul ăla de muncă că exemplu!
Alt exemplu m-am cunoscut cu 2 fete și când stau cu fetele alea mereu glumesc, vorbesc chiar și chestii perverse, la unele fete chiar daca nu mai sunt virgin, cand vorbește despre chestii perverse mă rușinez și respectiva fată cred că sunt virgin!

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.E destul de simplu.laughing

Nimeni: Nimic.

Oamenii care vad alti oameni asa mai tacuti: Aaa, ia uite un introvert, un timid!

Gresit.E inteligent sa tatonezi terenul mai intai, nu sa te arunci cu capul inainte.Nici pe mine n-o sa ma vezi vorbind prea mult atunci cand intalnesc oameni noi, cel putin nu daca exista altcineva care deja face asta.Iar daca nu te simti bine, cu atat mai mult e cazul sa te retragi.Nothing wrong here.

| J0B0MAT a răspuns:

Dar ce te interesează de ce crede cineva că ești nu știu cum. Timid sau nu, care e problema.
Mai lasă părerile celorlalți și nu mai sta să despici firul în patru la orice afirmație.Asta e o viață stresantă și nașpa, dacă stai să te gândești la părerea lumii.

| Konstantinos99 a răspuns:

E normal, faci ceea ce simti. Daca o interectiune cu o anumita persoana nu iti ofera o deschidere nu faci pasul. Cand vorbesti cu un necunoscut, prima replica sau chiar modul in care se îmbrăca, arata, are gesturile si locul in care o intalnesti spune ceva despre ea pe care tu o percepi insa nu inseamna ca perceptia ta e cea adevarata referitor la om. Eu te contrazic ca te ai rușina de o discutie sexuala avand in vedere ca nu esti virgin si asta pentru ca ai vazut care e treaba real life, poate acorzi o anumita seriozitate subiectului si pudicitate(sensibilitate) dar nu rusine iti garantez.Nu incerca sa iti schimbi atitudine esti tu!
! si, totusi daca simti ca nu iti apartine(ca de aia nu se face sex in afara casatoriei ca imprumuti necontrolabil stari, trairi si sentimente ce nu ne apartin) ori te caiesti si te rogi sa te ierte Dumnezeu sa redevi tu, ori o sa mai experimtezi si o sa te schimbi inca deatatea ori. Tu fi ce vrei sa fi(tu original/multicultural) happy Succes!
Incerca sa eviti parerea oamenilor, tu singur te poti antrena sa devi mai bun

| Konstantinos99 a răspuns:

Nu imi place verbal "a se caii" mai bine ati pare rau e mai ortodox