| Razvi255546 a întrebat:

Salutare! Dupa ce mi-am inceput viata sexuala, nu ma mai excit si de la lucrurile care ma excitau inainte. De exemplu, inainte sa, imi incep viata sexuala, ma putea excita o fata care arata foarte bine de exemplu sau un film porno, etc., dar acum, dupa ce mi am inceput viata sexuala, nu mai este la fel, in sensul ca nu mi se mai "scoala" cand vad o fata buna si atat, in continuare simt atractie, dorinta de sex, etc, doar ca trebuie sa si stimulez penisul, macar putin, pana se ridica. Si uneori parca am impresia ca erectia mea nu este la fel ca inainte. Tin sa precizez ca am 20 de ani, sex intotdeauna am facut protejat, nu am nicio problema cu penisul, nu ma doare, nu am absolut nimic pe el si asa mai departe si inainte sa imi incep viata sexuala, ma masturbam destul de des si cand am inceput sa fac sex, tot asa destul de des o faceam, doar ca ultima oara mi s-a intamplat o chestie ciudata, sa imi pierd erectia si penisul meu dorea sa se mai ridice. De ce se intampla asta? Ce ar trebui sa fac? Fara medic pentru ca nu o sa pot sa ajung ceva timp la el, nu sunt in tara. Multumesc anticipat! Dau funda, orice doriti, numai sa scap de chestia asta...

Răspuns Câştigător
| mionix00 a răspuns:

Daca esti fumator, nu mai fuma 5 zile si vezi cum se simte prima tigara dupa... daca bei nonstop alcool la un moment dat nu te mai imbeti, iar daca iei o pauza de cateva luni o sa te faci turta cu mult mai putin. Asa e cu orice in viata, de aia e recomandat sa faci totul cu o limita. Daca te masturbezi foarte des iti desensibilizezi penisul si mai ales mintea venind vorba de psihic. Odata ce vezi 10 femei bune pe zi pe monitor, nici femeia reala nu mai e atat de impresionanta mai ales ca probabil nu arata ca alea. Pornografia excesiva iti distruge mintea si apetitul sexual. Pentru o persoana obisnuita NU e normal sa vada o tipa imbracata sumar si sa aiba o erectie de la doar atat, e ceva ce de obicei se intampla virginilor. Deci da, odata ce limitezi masturbarea si poate si sexul, o sa fie mult mai placut actul. Singurul dezavantaj e ca o sa ejaculezi mai rapid, insa la varsta ta sigur poti mai mult de un numar dupa cateva minute. Ce ti-am scris eu aici se aplica pentru majoritatea barbatilor de varsta ta, in schimb exista unii ca mine care au un apetit sexual scazut natural indiferent de frecventa acturilor sexuale. Mie nu mi-a placut niciodata sexul. Nici nu-mi displace, dar imi e indiferent, si de asta de mai multe ori am refuzat decat am facut. Cand eram virgin chiar si eu ma excitam usor. Deci sunt 2 posibilitati: scazi drastic frecventa masturbarii si sunt sanse mari sa vezi rezultate pozitive si sanse mici sa fii ca mine. Merita o incercare.

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu imi amintesc ca ai mai pus aceasta intrebare sub alta forma. Daca te ingrijoreaza asa mult, mergi la medic, desi nu cred ca este cazul.

| Razvi255546 explică (pentru dullcat):

Hei! Am pus o întrebare tot în genul asta, doar ca aici am vrut sa subliniez o alta întrebare, ci anume ultima, iar în cealaltă întrebare era vorba despre mai multe lucruri. Îți mulțumesc frumos pentru răspuns totușihappy mai aștept și alte răspunsuri la întrebarea mea, după care, voi acorda funda!

| mionix00 a răspuns:

E normal sa nu te mai excite la fel de tare anumite lucruri odata ce te dezvirginezi. Chiar si varsta are un rol prin prisma hormonilor. Curiozitatea si hormonii ca virgin te fac sa te exciti foarte usor. Odata ce curiozitatea a fost satisfacuta, iar hormonii s-au linistit, vei ajunge in situatia curenta.
Alti factori care pot fi un motiv: depresie, stres, anxietate etc.
Medical vorbind, cel mai probabil esti in regula.
O vizita la medic nu iti va face rau, totusi, just to be sure, daca te macina atat de tare.

| Razvi255546 explică (pentru mionix00):

Mulțumesc frumos pentru răspuns! Mai am doar cateva intrebari scurte, te rog... daca de exemplu fac o pauza de la sex/masturbare, ma voi excita mai ușor? Și sa înțeleg ca eu înainte sa ma dezvirginez, ma excitam atât de rapid (de la un film porno sau când vedeam o tipa îmbrăcată mai sumar de exemplu) pentru ca eram virgin? Și acum ca nu mai sunt, este pur și simplu normal sa nu ma mai excite aceleasi lucrurile care ma excitau înainte tot asa de tare? Și încă o chestie pe care nu știu cum sa o explic înainte sa ma dezvirginez, sa zicem ca ma excita faptul ca ma uitam la o poza cu o tipa care arata bine și ma gândeam eu la anumite lucruri, iar penisul meu se ridica sa zic asa și acum, dacă fac același lucru și încerc sa ma gândesc la tot felul de lucruri( înțelegi ce spun) penisul meu nu se mai ridica sau se ridica prea puțin, pana când nu îl stimulez eu. Este normal sa mi se întâmple asta acum ca nu mai sunt virgin? Sau este tot asa ceva psihologic pentru ca eu ma gândesc la ce ar trebui sa se întâmple cu Penisul meu și de asta nu se intampla? Ce ar trebui sa fac sa ma pot excita asa cum o făceam și înainte?

| Razvi255546 explică (pentru mionix00):

Îți mulțumesc din suflet pentru răspunsul tău! Mai am 2 întrebări scurte și gata. 1) deci dacă renunț la masturbare si păstrez doar sexul sa zicem de 2 ori pe săptămână sau poate 3, o sa fie totul ok? Și 2) în continuare dacă vad de exemplu o fata îmbrăcată sumar, îmi place, ma uit, doar ca penisul meu nu se mai ridica cum o făcea pana în momentul în care mi am început viata sexuala. Înainte sa îmi încep viața sexuala, se ridica și fără sa îl stimulez fizic ( sa ma masturbez) chiar dacă eu m-am masturbat pana sa îmi încep viața sexuala destul de des. Iar acum se ridica în continuare, dar doar dacă ma masturbează. Este puțin ciudat pentru ca de exemplu poate ești cu o fata în dormitor și simți ca nu ți se ridica cum trebuie sau cum era înainte sa îți începi viața sexuala, pana când nu ajungeți la stimulare fizica ( de orice fel). Dacă renunț la masturbare și as păstra doar sexul de 2-3 ori pe săptămână, as scăpa și de chestia descrisa de mine mai sus puțin și ar fi totul ok?

| mionix00 a răspuns (pentru Razvi255546):

1) Nu vei mai reveni la excitarea din orice ca atunci cand erai virgin orice ai face, in schimb renuntand la masturbare sexul va deveni mai placut decat e acum si vei avea mai des chef de sex
2) E perfect normal si sanatos ca adult sa ai nevoie de stimulare fizica pentru erectie, la fel cum si femeia are nevoie pentru a se uda; de asta exista si se numeste foreplay.

| Razvi255546 explică (pentru mionix00):

Mulțumesc pentru răspuns! Deci faptul ca acum, după ce nu mai sunt virgin, nu mi se mai ridica fără stimulare fizica, este normal? Chiar dacă vad de exemplu o fata sexy, pana când nu ofer și stimulare fizica, nu se ridica. Este normal? Și sa înțeleg ca dacă renunt la masturbare, sexul o sa devina mai plăcut, doar ca nu o sa mai am chestia aia de dinainte sa ma dezvirginez adică sa mi se ridice penisul de la un stimul vizual, ci o sa am nevoie în continuare de un stimul fizic?

| mionix00 a răspuns (pentru Razvi255546):

Nu e imposibil sa ai o erectie doar de la un stimul vizual, insa e mai rar. Atat timp cat poti obtine o erectie, nu conteaza cum, nu ai probleme medicale, in cel mai rau caz e ceva psihic care te impiedica. Eu cand ma uit la ceva xxx rareori am o erectie fara sa pun mana, in schimb daca ma gandesc la o partida de sex pe care am avut-o in trecut se ridica imediat. Suntem diferiti toti dpdv psihic. Bottom line, daca te saruti cu o fata, va frecati etc. si ti se scoala, esti in regula, chiar daca nu ti s-a sculat cand ai vazut-o goala.

| Razvi255546 explică (pentru mionix00):

Înțeleg. Îți mulțumesc foarte mult din tot sufletul. Acum dau funda

| mionix00 a răspuns (pentru Razvi255546):

Daca esti fumator, nu mai fuma 5 zile si vezi cum se simte prima tigara dupa... daca bei nonstop alcool la un moment dat nu te mai imbeti, iar daca iei o pauza de cateva luni o sa te faci turta cu mult mai putin. Asa e cu orice in viata, de aia e recomandat sa faci totul cu o limita. Daca te masturbezi foarte des iti desensibilizezi penisul si mai ales mintea venind vorba de psihic. Odata ce vezi 10 femei bune pe zi pe monitor, nici femeia reala nu mai e atat de impresionanta mai ales ca probabil nu arata ca alea. Pornografia excesiva iti distruge mintea si apetitul sexual. Pentru o persoana obisnuita NU e normal sa vada o tipa imbracata sumar si sa aiba o erectie de la doar atat, e ceva ce de obicei se intampla virginilor. Deci da, odata ce limitezi masturbarea si poate si sexul, o sa fie mult mai placut actul. Singurul dezavantaj e ca o sa ejaculezi mai rapid, insa la varsta ta sigur poti mai mult de un numar dupa cateva minute. Ce ti-am scris eu aici se aplica pentru majoritatea barbatilor de varsta ta, in schimb exista unii ca mine care au un apetit sexual scazut natural indiferent de frecventa acturilor sexuale. Mie nu mi-a placut niciodata sexul. Nici nu-mi displace, dar imi e indiferent, si de asta de mai multe ori am refuzat decat am facut. Cand eram virgin chiar si eu ma excitam usor. Deci sunt 2 posibilitati: scazi drastic frecventa masturbarii si sunt sanse mari sa vezi rezultate pozitive si sanse mici sa fii ca mine. Merita o incercare.