| Razvi255546 a întrebat:

Salutare! Am nevoie urgent de ajutor, vă rog... de curând mi am început viata sexuala( o luna) si la un moment dat când voiam sa fac sex cu prietena mea, la un moment dat părea puțin agitata pentru ca voiam ceva și nu stia cum sa o facă, am pierdut erecția. Si după faza asta, am mai făcut sex o data și a fost totul ok și după am mai încercat după o zi și atunci după ce am pus prezervativul și am vrut sa o facem, am pierdut erecția. Și acum simt ca nu mai am aceeași erecție adică pot sa obțin o erecției, dar parca nu mai e la fel. Și acasă acum dacă încerc de exemplu sa ma masturbez, obțin erecție dar parca nu mai e la fel. Și înainte aveam erecție sau "mi se scula" sa zic asa și când doar ma uitam la un film porno sau vedeam o tipa bună de exemplu. Acum trebuie sa stimulez eu penisul ca să obțin erecția. De ce mi se intampla asta? Sex întotdeauna am făcut protejat, a fost totul super ok, și penisul meu nu are nimic, doar ca am observat ca ață se întinde mai mult și am avut doar 4-5 bubițe în jurul atei pe preput sa zic asa care nu ma doare, nu absolut nimic, doar ca erau acolo, dar după câteva zile am văzut ca nu mai sunt asa proeminente, în sensul ca mai dispar. De ce mi se intampla toate astea și de ce în special nu mai pot sa obțin erectia asa ușor și când de exemplu vad o tipa bună sau ma uit la un film porno, fără sa stimulez eu penisul. În perioada asta de când mi am început viata sexuala, am făcut sex destul de des și am 20 de ani, asta dacă ajuta la ceva. Va rog frumos sa ma ajutați cu ceva răspunsuri, nu as vrea sa ma duc la un urolog pentru ca îmi este rușine. Mulțumesc anticipat!

20 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Bubitele pot fi si chestie de igiena, deci incearca sa ai grija de igiena zonei, dar mai ales sa te duci la medic pentru analize - nu ai de ce sa-ti fie rusine, e chiar recomandat sa stii in ce status esti, chiar si preventiv, intainte de o relatie. Nu mai amana ca poate e ceva simplu, pentru ca pe masura ce amani, se poate agrava.

Masturbarea, combinata cu vizionarea de porn, iti creaza un mediu un pic diferit de cel real si risti sa nu mai reactionezi normal la stimulii unei relatii normale. In toata problema asta mai apar si variabile precum cat de bine stie ea sa te stimuleze, cat de obositi sunteti sau cat chef aveti ( stresul si anxietatea sunt ucigatori ai pasiunii).

Apropos de pasiune: tu si partenera aveti momente de pasiune ( mai ales acel preludiu )? Incercati sa va explorati corpurile, sa vedeti ce va incita mai mult, ce v-ar place mai mult si incercati sa nu puneti atata presiune pe rezultatul actiunii, pe perfomanta - important e sa va simtiti amandoi bine, indiferent ca tine mai mult si vine mai repede. Nu va mai grabiti, ci traiti momentele! Incearca sa-ti scoti din cap temerile de esec, altfeli iti poate influenta negativ activitate sexuala.

| Razvi255546 explică (pentru stef87):

Ce e drept, mult timp ma masturbam destul de des, aproape zilnic pana sa îmi încep viata sexuala... Daca as renunță la masturbare atat de des, sa înțeleg ca o sa revină totul la normal? Și dacă da, în cât timp se intampla asta de obicei? Ma simt cam ciudat sa nu ma mai excit asa repede când de exemplu ma uit la un film porno și nu mai ajung la erectie completa atât de repede... mulțumesc anticipat

| Razvi255546 explică (pentru Razvi255546):

Voi mai aștepta câteva răspunsuri ca să știu mai concret ce sa fac și după aceea voi alege un câștigător pentru funda. Va mulțumesc anticipat și va rog, mai aștept raspunsuri

| Razvi255546 explică (pentru Razvi255546):

Îmi puteți da răspunsuri la ce am întrebat, vă rog? Am nevoie urgent de răspunsuri, chiar nu ma simt prea bine din cauza asta, va rog...

| stef87 a răspuns (pentru Razvi255546):

Dar nu te mai gandi in cate secunde trebuie sa se intareasca! Sa faca partenera ceva ca sa se intareasca ( nu ma refer strict oral sau striptease, ci pur si simplu, de la anumite miscari intr-un anumit ritm mai lent si atingeri senzuale, la vorbit senzual - ce naiba, v-ati uitat degeaba la pornasuguri? ), la fel cum si tu trebuie sa faci anumite gesturi sa o provoci pe ea sa intre intr-o stare aparte, nu direct hainele jos si gimnastica. Ia gandeste-te mai mult cum iti exprimi sentimentele fata de ea prin gesturi, nu prin " uite ce repede mi se scoala". Ia sa nu te mai preocupe in cate minute iti dai drumul, ci doar sa va lasati purtati de val. D-asta prezervativul poate fi de mare ajutor, ca nu mai stai cu griji cand ejaculezi.

Acuma s-ar putea sa fie doar oboseala acumulata in corp ( de la unghia de la piciorul stang pana la varful firului de par din cap); poate sa fie si ceva de ordin psihic - o mica teama ca nu se mai scoala, respectiv teama de esec sexual, iar aici e o spirala pe care trebuie sa o rupi traind momentul - ea ar trebui sa te ajute intelegand ca nu trebuie sa puna presiune pe tine, sa nu faca actul drept un task de indeplinit, ci un moment in care amandoi va simtiti bine, nu conteaza cat timp, in ce mod, doar sa fie protejat.

Poate sa fie stres acumulat din alte motive, nu mai conteaza in momentele alea, incearca sa uiti de tot, respectiv ea sa arate ca nu ii pasa ca ti se mai inmoaie, ci trece ea la anumite miscari pana cand preiei tu din nou fraiele. Si nu trebuie sa fie o "cursa la viteza maxima", puteti avea si momentele de lento, in care iti revi.

Masturbarea te stimuleaza diferit fata de un act in sine si risti sa te obisnuiesti ca sa ai efectul dorit din ce in ce mai greu cand vei dori sa faci un act normal. E o chestie mai de lunga durata, dar o poti evita. Nu zice nimeni sa nu te mai descarci, dar parca nu e pacat sa ai partenera si tu sa o faci de unul singur sad, pacalindu-ti corpul.

Eu cred ca te impancientezi degeaba. Incearca sa duci o viata sanatoasa, alimentati cat se poate de sanatoasa, ai grija de somn si daca nu ma crezi, vezi documentare multe despre ce efecte are un somn bun, fii cat mai activ ( lenea si statul in casa sunt surori de baza cu depresia, anxietatea si altele care pot reduce la impotenta... in timp nu imediat!). Evita alcoolul - unii beau ca sa prinda tupeu, altii sa para grozavi, in realitate iti dimueaza performanta, asta daca te mai primeste fata in pat dupa ce ai consumat.

In cat timp? Mai intai respecta tu niste reguli si vor veni ele rezultatele. Nu trebuie sa te preocupe in cat timp, ci daca faci ce e potrivit.

| Razvi255546 explică (pentru stef87):

Salut! Îți mulțumesc extrem de mult pentru răspunsul tău și cât de mult ai scris. chiar foarte mult. O sa încerc sa fac ceea ce mi ai scris, sa nu ma mai gândesc la asta și sa fac ceea ce mi ai detaliat. As mai avea câteva întrebări, te rog, după care o sa acord și funda. 1. Sa înțeleg ca dacă fac ceea ce mi ai spus tu (legat de psihic, alimentație, etc. ) si renunt la masturbare, totul o sa fie ok? Adică o sa am erecției și o sa ma excit ca înainte?( de exemplu, înainte sa îmi încep viața sexuala, ma excitam și penisul meu începea sa se întărească și după câteva secunde cand de exemplu vedeam o tipa care arata foarte bine, etc. După ce mi s-a întâmplat chestia aia când am pierdut erecția, chestia asta s-a schimbat în sensul ca nu mă mai excit atât de repede și trebuie sa stimulez puțin penisu ca să fie cum trebuie, sa am erecției și toate cele). 2. De ce nu ma mai excit la fel de ușor ca înainte? ( asa cum am descris în paranteza de la punctul 1). Este normal sau tot asa din cauza psihicului?

| dullcat a răspuns (pentru Razvi255546):

Sustin si eu ce a scris stef87.
Apoi, nu poate nimeni sa-ti garanteze ca daca faci asa nu vor mai fi probleme. Testeaza si trage tu concluziile, deoarece fiecare organism e diferit, asta incluzand si hormonii. Daca nu ai rezultate pozitive, atunci mergi la medic.
Poti citi si aici, pot fi mai multe cauze pentru care nu te mai exciti, nu doar consumul de filme xxx https://www.doc.ro/......te-sexuala

| Razvi255546 explică (pentru stef87):

Scuze dacă insist, dar îmi mai poți da răspunsuri si la întrebările pe care le am pus mai jos, te rog?

| Razvi255546 explică (pentru Razvi255546):

Mai poate da cineva răspunsuri pana sa acord funda? Va rog

| stef87 a răspuns (pentru Razvi255546):

Eu cred ca am fost destul de clar. Acuma in ce conditii traiesti si ce faci tu concret in tot timpul, care e relatia ta cu tipa si toate celelalte lucruri, deja ar trebui sa te faca pe tine sa faci o estimare daca vrei o rata de scucces a ce ai fost sfatuit ( nu doar de mine).

Asa cum a spus si dullcat5678, nimeni nu iti poate garanta ca nu vor mai fi probleme. Poate va apare stres din alte zone ale vietii tale, poate ca nu vei reusi sa scoti din cap aceasta preocupare fata de rapiditatea erectiei, poate ca incet-incet, inaintand in varsta, na, mai rugineste sistemul...

Ce sa-ti garantez, ca aici nu e matematica, iar fiecare corp reactioneaza diferit, mai ales ca nu toti traim exact acelasi conditii in acelasi mediu in acelasi timp. tot ce putem e sa te sfatuim in primul rand sa nu te mai sperii atat de orice. O sa vezi tu cand ajungi la adevaratele probleme de erectie, la adevaratele nemultumiri in pat din cauza neputintei, atunci sa vezi ce greu va fi sa le ignori si sa nu iti afecteze constiinta.

| Violleta2022 a răspuns:

Emotiile si masturbarea excesiva pot afecta erectiile penisului.
Evita masturnarea excesiva si mai laes filmele porn, care iti stimuleaza vizual vederea si cand ajungi in pat cu femeia se duce naibii erectia.
Cat privesc bubitele de pe penis, lasa rusinea si fugi la urolog sau la un cabinet de boli dermato-venerice ca nu-i de joaca cu bolile cu transmitere sexuala.

| Razvi255546 explică (pentru Violleta2022):

Bună! Sa înțeleg ca dacă mai fac o pauza de la masturbare/filme porno etc, totul o sa revină la normal? Și dacă da... ai idee în general cât durează asta? Ma simt ciudat ca de exemplu sa nu ma mai excit asa repede când ma uit la un film porno sau sa fac sex sau lucruri de genul asta pentru ca asa ajungeam mai repede la erectie asa și după totul era ok.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Razvi255546):

Masturbarea normala se face 1-2 ori pe saptamana si fara filme porno sau ceva ce te excita, fiindca da dependenta ca risti sa nu mai ai erectii cand esti cu o fata in pat.

| Razvi255546 explică (pentru Violleta2022):

Ok, va mulțumesc foarte mult tuturor pentru răspunsuri! Voi mai aștepta și răspunsurile lui stef de la întrebările mele pe care le am pus mai sus ( cele numerotate) si voi acorda funda. Mulțumesc frumos din nou!

| dullcat a răspuns:

Buna.Totul porneste de la creier.Ar fi intelept sa mai iei o pauza, inclusiv de la filme xxx, sa vezi cum se aduna din nou tensiunea sexuala si nu mai ai nicio problema cu erectia.Sa stii ca nu esti robot sa o faci zilnic de mai multe ori, deci e destul de normal prin ce treci. Unii fac sex o data pe saptamana sau de 2 ori pe luna.Si asta e normal.Da, altii pot zilnic, dar asta e, tu nu esti ca ei.Fiecare cuplu isi stabileste ritmul in functie de nevoile celor doi.

,, nu as vrea sa ma duc la un urolog pentru ca îmi este rușine'' Atunci nu ar trebui sa faci sex.Aceasta e declaratie de copil, nu de adult de 20 ani. Exact ca persoanele care spun ca nu cumpara prezervative deoarece le este rusine de vanzatoare( sorry, dar si in acest caz, clar nu esti pregatit pentru sex).

https://www.vice.com/ro/article/wjyx34/greseli-erectie

| Razvi255546 explică (pentru dullcat):

Scuze dacă cumva ma repet, doar ca vreau sa știu concret ceea ceea ce cred ca am înțeles. Deci totul este de la creier și dacă as face o pauza sa zic asa de la masturbare/filme porno etc, erecția ar reveni la normal? Eu niciodată nu am avut probleme cu erecția pana la situația descrisa de mine. Și scuze dacă par cumva, dar în mod normal, în câte timp ar trebui sa revină totul la normal? Ma simt ciudat uneori sa știu ca nu mai sunt la fel cu chestia asta uneori asa cum eram înainte... In schimb, erectie am diminieata, nu ma doare nimic si toate cele, chiar este totul normal, ca si pana acum. Ar mai trebui sa fac și altceva pe lângă pauza ca să îmi revin?

| Emilian65 a răspuns:

Ca sa nu mai ai probleme cu erectia, las-o mai usor cu sexul(sa nu fie prea des), uitatul dupa alte gagici și uitatul la filme porno. Dă-i mai multa atenție iubitei tale.

| Razvi255546 explică (pentru Emilian65):

Scuze, dar în cam cât timp ar trebui sa îmi revin la normal dacă fac pauza asta?

| anonimrx777 a răspuns:

E de la prezervativ, poate nu îți face placere cu, mai bine iubita ta ar lua anticoncepționale sa încercați si fără.

| Razvi255546 explică (pentru anonimrx777):

Nu este o problema prezervativul