| gabishor17 a întrebat:

Salutare. Eu impreuna cu iubita mea am decis sa facem un pas in a face dragoste neprotejat. Dar fiind faptul ca nici eu si nici ea nu suntem prima oara intr-o relatie, vreau sa imi fac analizele necesare ca sa fie sigura ca sunt curar, mai ales ca si de la ea voi avea siguranta asta.
Ideea e ca stiu ca trebuie facute analize de tip ITS, dar nu stiu in ce consta, cat ar dura un rezulatat.
As avea nevoie de la voi sa stiu cam in ce consta asta, ce trebuie sa fac mai exact si etc.

Multumesc!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt multe analize de facut, fiindca trebuie cerut pentru fiecare analiza in parte un test separat:

HIV (SIDA)
Hepatita B si C
HPV
Sifilis
Gonoree (Blenoragie/ sculament)
Clamidia
Trihomonas
Herpes genital
Candida
samd

https://ro.wikipedia.org/wiki/Infec%C8%9Bii_cu_transmitere_sexual%C4%83

| sierra1 a răspuns:

Simți TU nevoia să-ți faci analize, ai tu bănuieli cum că ai fi infectat cu ceva, adică n-ai incredere in tine?

... spune-i medicului de familie pentru o trimitere

| gabishor17 explică (pentru sierra1):

Nu simt nevoia, dar mi se pare o chestie absolut normala, cel putin in situatia noastra.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spui la medicul de familie ce dorești.

| dullcat a răspuns:

In locul vostru as reconsidera decizia de a face sex neprotejat, din moment ce sunteti adolescenti. Puteti face sex asa cat vreti dupa ce terminati liceul.Deocamdata e de bun simt sa folositi protectie.

| gabishor17 explică (pentru dullcat):

In locul tau pana mi-as da cu parerea despre noi sau varsta noastra, as intreba?

| dullcat a răspuns (pentru gabishor17):

Din moment ce ai postat la categoria adolescenti, dai de inteles ca nu aveti mai mult de 17 ani.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu mai bine folosești un prezentativ și faceți totul "curat"?
Nu știu, doar zic.

| VoidEternal a răspuns:

E bine ca vreti sa va protejati impotriva bolilor si sa va testati.

Dar exista o boala cu transmitere sexuala care se poate lua indiferent de starea de sanatate. De fapt cu cat starea de sanatate e mai buna, cu atat cresc sansele sa o transmiti. Boala asta se numeste viata. Si oricate teste ati face, daca se aliniaza planetele, contactul neprotejat poate produce o sarcina indiferent in ce perioada a lunii este ea, sau cat autocontrol crezi tu ca ai.

Deci, gandeste-te de 10 ori si fa o singura data.