| cristi2415151 a întrebat:

Salutare
fac sala de 3-4 luni zilnic(fara sambata si duminica)am 16 ani 1.83 79kg.in astea 3 luni nu am luat nici un fel de proteine, nici energizante nimic, dar mananc mult.problema este ca m-am dezvoltat foarte bine fizic, dar forta nu am nici pe aproape cat arat...
care o fi problema? am 38 in brat si am forta cat unu cu 30...
si am crescut tragand...nimic altceva
care credeti ca e problema?
imi recomandati proteine? ceva? multumesc mult

9 răspunsuri:
| Jigsaw a răspuns:

CostinRCG
Esti prost?

| Leon a răspuns:

Problema cred ca depinde de intensitatea antrenamentelor, timpul de lucru in sala si intr-un anumit procent de corectitudinea exercitiilor.
Dupa 3-4 luni incepi sa te resimti, apare asa-zisa oboseala psihica sau rutina obositoare pentru organismul tau. Faci prea mult antrenament, timp de odihna prea scurt.
La 1.83 si 79 de kg cred ca esti destul de bine proportionat, nu cred ca se pune problema de a fi endomorf, deci in mod normal ar trebui ca forta ta sa fie direct proportionala cu greutatea ta, in cazul in care nu ai problema de sanatate.
Nu stiu ce evaluari ai facut tu, dar regula de baza pentru incepatori spune ca formula ideala este 3 exercitii pe grupa musculara mare cu un total de maxim 15 serii, si 2-3 exercitii pe grupa musculara mica cu un total maxim de 12 serii, incalzirea fiind foarte importanta. Nu exclude sub nicio forma exercitiile libere, impins la piept si genuflexiunile. Trebuie sa ajungi sa iti 'sustii' greutatea la exercitiile de maxima importanta, indiferent de ce tip de constitutie ai.
Incearca asa cum ti-am spus inca un timp si nu insista mai mult decat trebuie, fa cateva zile de pauza atunci cand te simti obosit, e absolut recomandabil. Ulterior va trebui sa iti schimbi treptat programul daca vezi ca incepi sa capetzi robustete, sa ajungi sa faci 4-5 exercitii cu un total de 17-18 serii pe grupa musculara, evident cu o incarcatura mai mica.
Alimentatia nu e chiar totul pentru ca fizicul tau se resimte dupa efort si are nevoie de timp sa se refaca.
Daca stii ca mananci destul de bine, iti merge orice tip de proteina, dar carbohidratii ii iei si din mancare, totusi nu neglija deloc vitaminele(complexul B in special) si antioxidantii, magneziu, zinc. Mai citeste si tu pe internet ca gasesti de toate.

| kidboo a răspuns:

Fibra musculara nu se dezvolta trgand de fiare.sau daca i-ei proteine ci vine de la sine.tu la sala dezvolti doar masa musculara adica se maresc muschii

| DaReZon a răspuns:

Cand mergi la sala poate iti faci muschi...Dar forta niciodata nu o prinzi.
Du-te undeva si practica karate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DaReZon):

Ba faci forta si la sala. nu faci daca nu lucrezi corect

| cristi2415151 explică:

Costin ceai zis tu e...
randy nu am frate grasime...am bila format frumos...nu stiu carei faza
nici nu ma prea complic sa ridic
eu cand fac, fac sa imi fie lejer

| goejoy a răspuns:

Pentru inceput iti recomand un combo Animal Flex + Pak, dupa care mai incolo inlocuiesti cu un Nitro si si mai incolo un Pump.
Nu-ti recomand Stak, MStack si in nici un caz Animal Test.

asa consuma un prieten, are 42 in biceps si forta cat cuprinde, pentru. ca foloseste greutati mari, imi dau seama ca...

| Cosmin86 a răspuns:

Pai spune-ne programul tau ce antrenament, ce grupe lucrezi in fiecare din cele 5 zile, cat stai la sala si ce exercitii faci ( serii si nr de repetari ). Daca nu-ti creste forta sigur faci ceva gresit, dar trebuie sa vedem programul intai

| Randy18 a răspuns:

Depinde de organism.Eu am 33 la 17 ani si ridic destul de mult. Acum din aia 38 poate ai multa grasime.