| Unicum a întrebat:

SaluTare la membrii TPU. Ajut de ceva timp aceasta comuniTaTe cu diferiTe sfaturi, insa acum mi-a venit si mie timpul sa cer ajutor. In fine, sint in relatie cu prietena mea de 4 luni jumate. Invatam in aceeasi scoala insa nu comunicam, cand colo s-a intimplaT asa ca mergeam in maxi-taxi si ea mi-a trimis un banc. In primele 2 zile am vorbit ore in sir pe telefon ( ca simpli prieteni ) dupa vreo 3 zile m-a sunaT si a zis sa ies pana la poarta, si ea ma astepta acolo, se ducea la bunica`sa si trecea pe langa locuinTa mea. Dupa vreo 7 zile ne-am saruTaT si a incepuT acea dragoste. In acest timp am trecuT peste multe, avem caractere diferite, nervosi amindoi si gelosi. Ne certam des, insa mai mulT de 1 zi n-am facuT pauza, ne vedem odata la 2-3 zile, stam toata noaptea amindoi pe afara. Ziua nu prea ne vedem. Am fost la ea in locuinTa fara sa stie parintii ei ( ei dormeau ) de vreo 5-6 ori si stateam si priveam filme la calculator, imbratisati pe canapea. Ne pupam si alea-alea. De 1 saptamana parinTii mei sunt plecati, si ea a fost la mine de 2 ori, stateam lungiTi pe pat, cuprinsi, priveam filme toata noaptea, pana dimineaTa si pe urma o conduceam acasa. Cand stateam culcati, mai ales ultima data, facea miscari "sexuale" cand statea pe mine, si cand de desubt, cred ca intelegeti despre ce e vorba, si ma strangea langa ea asa tare. Tin sa precizez ca ea are 16 ani jumate, eu 15 ani si 11 luni. Cred ca ea vrea s-o facem, acum, pentru prima oara. Eu sunt virgin, si ea cred ca la fel, n-am vb despre asta niciodaTa. Acum chestia e ca sunt oare pregatit pentru asta? E pregatita oare si ea? sau poate crede ca daca n`ar face-o acum cu mine, as putea-o lepada-o sau asa mai departe, adica ca e timpul. Si inca ceva, vreau sa o fac neaparaT protejat, ma gandesc la viitor si nu doresc boli sexuale sau vreo sarcina nedoriTa. Acum problema, cum sa procur prezervative din farmacie? Adica sunt asa timid, rusinos, la varsta mea m-ar vedea vanzatoarea cu : " dati-mi prezervative " cum s-ar uita la mine, ce-ar gandi despre mine, mi-ar da? ma tot gandesc la asta. ScuzaTi pentru o istorie astfel de lunga. PleaSe Help!

Răspuns Câştigător
| lolly a răspuns:

Buna.
Nu este o problema, mai sunt copii de varsta ta care se regasesc in asemenea situatii.
Simplu: "Buna ziua, dati-mi va rog 3 prezervative Durex".
Eu iti sugerez sa iei mai multe. Daca esti virgin s-ar putea sa nu te pui corect si sa se rupa.Nu cred ca vrei sa dai de o sarcina nedorita!

9 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Nu ai de ce sa te rusinezi. Farmacista a mai vandut probabil ( mai mult ca sigur) mai multor baieti de o varsta cu tine, deci e obisnuita. Poarta-te cu naturalete. Spune0i farmacistei exact ce doresti si masurile necesare, nnu e de ajuns sa folosesti prezervativ, insa trebuie sa se si potriveasca. Si chiar daca in farmacie te vor vedea babe care se vor mira, sau puberi care vor ranji, nu ai de ce sa te rusinezi, e normal, cu totii au trcut sau vor trece prin asta. Cat despre farmacistsa, no stress oh go on

| Cosmiinna a răspuns:

Nu trebuie să îţi fie ruşine să cumperi prezervative, e ceva normal. eu sunt fată şi mă duc cu fetele în supermarketuri şi când ajungem la casă zic în gura mare "ce prezervative să luăm girls?" şi ăia din spate belesc nişte ochi iar noi începem să râdem laughing e ceva just for fun, fi relaxat când le cumperi şi gândeşte-te că oricum femeia aia de la magazin nu te cunoaşte şi măcar te protejezi nu faci altceva iresponsabil. Dacă vreţi întradevăr să face-ţi dragoste, trebuie să simţi că eşti pregătit şi că vrei să fi cu ea, să vă iubiţi necondiţionat de mult. Eu sunt de părere că prima oară e special şi trebuie să merite persoana de lângă tine. Dacă tu simţi că o doreşti, atunci fă-o! Dar să fi tandru big grin

| euI a răspuns:

Naspa treaba intreab-o ce vrea ca sa stii si tu sigur si nu tiu dac vrei sa o faci cu adevarat lasi rusinea la o partewinking

| DeeaMarry a răspuns:

Eu cred ca e mult prea devreme, pentru amandoi.
Tie iti este rusine pana si sa cumperi prezervative. Nu crezi ca asta ar trebui sa iti puna un semn de intrebare?
Sunteti impreuna doar de 4 luni si jumatate. Care e graba? Aveti tot timpul din lume. Nu trebuie sa va grabiti!

| Joker1958 a răspuns:

Poate a fost doar in capul tau. poate ea doar te strangea mai tare in brate. mai asteapta si vezi cum decurg lucrurile si cand esti pregatit fa-o. si despre prezervative: usoor te duci la supermarket si i le pui vanzatoarei in fata si ai sa vezi ca nu o sa zica nimic(eu asa fac laughing)

| zxzx a răspuns:

Du-te la market si cumpara, gasesti la casa unde sunt gumele.

| Unicum explică:

Asta am inteles-o, dar daca ma intreaba de lungime si marca? zic Durex dar lungimea? = D

| Chriistos a răspuns:

Daca iti este rusine du-te la un super-market si pune pachetul pe banda aia rulanta. Daca si asta iti este rusine sa faci, roaga un prieten de incredere, care nu ar spune tuturor ca ti-ai luat prezervative(asta daca nu vrei sa afle ceilalti).
Si acum, cum aveti caractere diferite daca amandoi sunteti gelosi si nervosi?
Si ai o problema cu litera "T"?

| Crissxxx a răspuns:

Stai linistit, nu te filmeaza nimeni si probabil doamna de la farmacie nu te va mai vedea niciodata, stai calm, am cerut de atatea ori si nu zice nimic, orice varsta ar avea ...linisteste-te va fi totul bine, succes!happy