| eusiatat_9429 a întrebat:

Salutare la toata lumea, sunt nou pe acest site si sper ca de acum sa pot scapa de unele probleme personale care le am. Bun, deci sa incep cu o intrebare poate prosteasca dar care pe mine ma macina de ceva timp. Voi ce intelegeti din urmatoarea situatie? Nu de mult m-am vazut cu o fata la care incepusem sa tin cu adevarat insa atunci cand mi-a fost lumea mai draga mi-a spus urmatoarele: imi place de tine, ma simt bine in preajma ta vorbim, radem, ma respecti, dar tu esti un baiat bun si nu vreau sa te fac sa suferi, iar de atunci nu mi-a mai raspuns la telefon si m-a evitat mereu. O a doua intrebare ar fi: De ce mi-a mai spus toate astea daca avea de gand sa renunte, nu si-a dat seama exact ce a spus ca nu vrea mi-a facut? Eu i-am darut tot iar ea... doar suferinta. va rog sa nu ma ignorati si nici sa nu ma luati la misto desi stiu de gluma, dar acum desi eu in general eram o fire vesela si optimista simt ca totul se naruie. Prin urmare va cer ajutorul sa ma ajutati sa inteleg

Răspuns Câştigător
| DenisaAbdn a răspuns:

Acum ca ai revenit cu detalii suplimentare, intelegem mai mult. Faptul ca, comunica foarte des cu tine si iti spune problemele ei nu inseamna neaparat ca vrea sa fie cu tine ci ca te considera un prieten foarte bun caruia i se poate confesa cu incredere si de la care poate primi ajutor. Dar pe de alta parte, faptul ca o coplesesti cu flori si cadouri pe care ea le accepta, desi stie ca tu vrei sa fii mai mult decat un amic, nu poate fi in favoarea ei. Pentru mine, cand e vorba de o relatie, nu exista"nu stiu". Iubesc sau nu.Nu cred in varianta de mijloc.
Daca tu crezi ca e o fata cu caracter si care merita sa o astepti sa-si puna ordine in viata si sentimente, atunci acorda-i timp. Dar si asteptarea are limite si mai ales ai grija sa nu astepti doar EVENTUALITATEA de a fi cu ea."Nu pot spune nici da, nici nu" suna putin egoist. Nici cu tine, nici fara tine.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Hai mai omule ca iti va trece beleaua, In viata ai 3 variante sa alegi
1º Ramai singur si prinzi fete pentru aventuri
2º Lasi sa treaca timpul pana iti vine jumatatea vieti tale
3º Ramai singur pe viata si fara sa mai ai vreun contact cu vreo fata.

| Crisu a răspuns:

Nu, nu, nu! Nu trebuie sa te schimbi si sa intri in depresie doar pentru ca o fata ti-a spus astfel de chestii. Poate ca ea se crede genul de curvistina si nu vrea sa te faca sa suferi. Daca ea asta crede ca e bine pentru tine atunci respacta-i decizia! Nu merita sa te consumi pentru in refuz, care nu e chiar un refuz. Ai aflat ce crede despre tine si ca nu te-a refuzat pentru ca nu vrea sa fie cu tine, ci pentru ca crede ca tie iti trebuie ceva mai mult. Cum ea se cunoaste cel mai bine, ar trebui sa o crezi. Stiu ca e apasator si ca te macina, dar cred ca e mai bine asa. Ma pun in situatia ta si eu sincer cred ca m-as fi crizat foarte tare si as fi insistat, dar imi dau seama ca nu e cea mai buna solutie. Cred ca cea mai buna solutie este sa accepti situatia si sa treci peste.

| lia a răspuns:

Cand cineva se comporta frumos cu tine, este dificil sa te uiti in ochii sai si sa-i spui adevarul stiind ca acesta ii va produce doar suferinta. "Imi place de tine, ma simt bine in preajma ta, vorbim, radem, ma respecti" le-a folosit pentru ca adevarul sa fie mai usor de acceptat.
Poate ca trece printr-o perioada mai dificila. Este putin cam indecisa, dupa parerea mea. Si nu, nu-ti face iluzii in privinta ideciziei sale. Stie ce vrea de la tine, si nu este ceea ce tu iti doresti de la ea. Iar daca dupa o perioada de timp se va razgandi in privinta "sentimentelor" pe care le are fata de tine, eu iti recomand sa nu o crezi, pentru ca nu se poate schimba. Cauta doar alinare si stie ca tu esti singurul care o vei primi cu bratele deschise.

| DenisaAbdn a răspuns:

Singura "vina" a fetei este ca nu simte la fel. E frumos sa iubesti, dar nu-i poti pretinde celuilalt sa simta acelasi lucru. Iar cand spui"eu i-am daruit tot si ea..." tocmai iti transformi iubirea in pretentie. Fata a simtit ca te implici sufleteste si pentru ca nu era reciproc, a ales sinceritatea. Gandeste-te cum ar fi sa ai langa tine o fata care nu te iubeste. Eu as aprecia faptul ca ti-a spus adevarul. Dragoste cu sila nu se poate. In orice mod ti-ar fi spus, era la fel de trist si de dureros. Fata a evitat sa-ti spuna direct ca nu te iubeste si e mai bine ca ti-a spus acum si nu mai tarziu, cand ai fi suferit si mai mult. Asta nu inseamna ca nu esti suficient de bun pentru a fi iubit sau ca nu se merita sa lupti pentru dragoste. Sigur vei gasi o alta fata care sa te iubeasca.

| Alexakos a răspuns:

Am mai trecut si eu prin asa ceva cu una, nu era de treaba s-a dus cu gandul sa-si bata joc de mine si la un momendat mi-a spus si mie aproape cuvintele astea, deci eu cred ca ea ti-a spus pentru ca nu ar vrea sa fie cu tine si vede ca o iubesti si pentru ca esti de treaba nu vrea sa suferi(ea nu vrea relatie serioasa) sau a cautat un motiv ceva cum sa se desparta de tine, dar eu cred ca prima varianta sa nu-si bata joc de tine si sa suferi si sunt si fete din astea ori cat de zdren. e ar fi ele au totusi si inima.

| Hombre a răspuns:

E cu altul, caz tipic de parasute.

| adrianajollie a răspuns:

Pai... daca as fi fost in locul ei si ti-as fi zic lucrurile alea as fi facut-o pentru ca nu vroiam sa te fac sa te simti prost sau sa suferi :0 dar nu mi-as fi dorit o relatie cu tine.
pff` incearca s`o uiti. e greu, stiu, dar gaseste`ti activitati stiu eu... uite eu cand sunt suparata plec cu prietenii undeva sau... ma duc in mall si imi iau toate prostiile scumpe big grinbig grin ca tot vine vacanta fa`ti rezervare la munte si go go go!

| 4ever_5725 a răspuns:

Asta inseamna ca ea e o fata care doreste sa stea cu mai multi odata si tine la tine si nu vrea sa-ti faca asta.ar fi bine sa te gandesti ca nu te merita ca esti un baiat super si vei gasi fete oriunde. dar incearca sa o uiti daca asa doreste ea poate la un timp o sai dea seama ca gresit si o sa se intoarca ea la tine.bafta.funda?

| aniiledha a răspuns:

Nu as vrea sa te dezamagesc dar poate ca ea este altfel, poate ca tu nu esti genul ei, poate ca iei ii plac altfel de gen de baiati, mai "macho" sa zic...sa nusi arate toate setimentele asa cum ai facut tustraight face mai las-o o vreme apoi suno din nou sau daca te intalnesti cu ea pe strada ia-o de o parte si intreab-o ce s-a intamplat, daca te respinge las-o stie ea de ce o facewinking

succes

| eusiatat_9429 explică:

Bun, multumesc pentru promptitudinea de care ati dat dovada si va sunt recunoscator, inteleg ce se intampla, accept ce se intampla, dar acum singurul lucru pe care nu il inteleg este de ce continua sa ma sune? Azi de exemplu m-a sunat de 3 ori, de cate ori imi zic ca "Gata am reusit sa imi revin!" trebuie sa faca ceva care sa imi aduca aminte "De ce?"

P. s. Scuze, dar nu stiu care e faza cu funda.

Pentru iceman sa stii ca am invatat ceva din asta (intamplarea prin care am trecut) si nu vreau sa ma... cum sa ii spun? sa zicem plafonez si sa imi plang de mila, ba chiar sunt mai optimist si am capatat o incredere in mine pe care nu am avut-o nici o data, merg pe principiu ca viata trebuie traita si cu bune si cu rele

pentru lolipop: nu prea putem fi prietenul ei de la scoala, decat daca as fi ramas repetent vreo 5 ani, nu o lua ca un repros pentru ca nu aveai de unde sa stii ce varsta are ea, dar iti spun acum are 21, iar eu desi scrie in profil am 26

pentru Aketh : intr-adevar are problemele ei! si destul de mari. Stres la servici si la sa-i zicem scoala, unde este colega de clasa cu ex-ul si cu actuala prietena a lui, deci e destul de complicat, de unde mai spui ca la servici este colega cu fosta "soacra"

| eusiatat_9429 explică:

Pentru duchess: Stiu dragoste cu sila nu se poate, dar de ce nu poate (ma rog nu a putut )sa raspunda la o intrebare simpla si anume : exista vreo sansa sa fie ceva mai mult intre noi? raspunsul ei a fost: "nu stiu! nu pot sa spun nici da nici nu!" Nu pot spune ca mi-a dat sperante, dar atunci cand un baiat iti ia o basculata de flori, iti daruieste cadouri si iti face toate poftele banuiesc ca asteapta si el macar un raspuns concret pentru el cu siguranta nu se considera un simplu amic, mai ales ca pe parcursul unei luni pe langa obisnuitele inatlniri am reusit sa vorbim mai mult de 2500 de minute pe mobil avand in jur de 100 de apeluri date de mine, si 100 de paeluri primite de la ea ( ca sa nu mai spun de sms-uri), prin urmare eu din asta ce puteam sa inteleg? Trageti voi concluzia.

| eusiatat_9429 explică:

Imi cer scuze pentru literele mancate, am scris in graba si spre rusinea mea nu am mai recitit textul, se pare ca o greseala facuta ramane asa, exact ca in viata, sper sa intelegeti ce am vrut sa spun

| Scumpika_6890 a răspuns:

Cred ca ea e una din care se joaca cu baietii atita tot.eu asta cred.)tie o sa-ti treaca asta ptk asa a fost si la mine cu prima iubire. apropo e prima sau? si ce pot sa mai spun eu in genere am fost inshelata cu 2 zile in urma.prima zi si eu am plins si mi se parea ca se termina lumea. apoi stateam chiar si ma gindeam. daca pling, daca sufar. ce schimba asta? nimic. oricum nici nu pot sa iert.asa ca cea mai buna konsolare ar fi sa iti gasestialta fata.succes

| lolipop_5666 a răspuns:

Fata sigur cauta alt gen de baiat poate tu erai prea cuminte pentru ea... erai doar prietenul ei de la scoala... si ea vrea un iubit care sa ii ofere mai mult

Răspuns utilizator avertizat