| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! M. Am despartit acum cateva luni de iubita mea si dupa un timp am inceput sa vorbim iarasi. Ea mi. A dat mesaj. Imi datuse pentru ca eu am pus o poza a unei fete la stare pe watsapp si fratele ei a vazut poza si i.a trimis o. Cand a vazut mi. A dat mesaj si mi. A spus ca pot sa vin sa imi iau lucrurile de la ea, ca nu mi le. A aruncat si mi le. A pastrat(ea mi. A dat prima oara papucii). Mi. A zis aproape plangand sa fiu fericit cu respectiva fata(deci poza cu respectiva fata era una random luata de pe net, eu nu mi. Am facut nicio iubita in timpul cat nu am vorbit cu ea, am facut asta pentru ca am vrut sa o gelozesc ca poate poate imi va da mesaj si asa a fost). Pe urma am inceput sa vorbim normal. Incet incet vorbeam la fel ca la inceput, cu vorbe dulci si dupa vreo 2 luni de cand vorbeam am intrebat-o daca vrea sa fim din nou împreună sa ne mutam unde am stat inainte. Ea mi. A spus ca daca eu nu eram cu acea presupusa fata ea se muta cu mine, dar asa îi va mai lua timp pana se va mai gandi daca merita sa ma mut cu ea. Si ma chinuiam cu gandul asta. Am asteptat si mereu raspunsul era acelasi. Nu accepta. Am intrebat. O de ce nu accepta, din moment ce ea mi. A dat mesaj si m. A intrebat de vorba si mai ales ca imi spune ca ma iubeste si imi trimite vorbe dulci, de ce tot amana asta, i. Am zis ca am lasat. O pe aia pentru ealaughing si ca numai are de ce sa isi faca griji ca numai ma intereseaza de ea. La urma urmei am hotarat sa ii spun adevarul, anume ca eu nu am fost cu nicio fata, ca acea fata din poza era doar una random luata de pe net si ca eu am iubit-o in toate aceste luni cat am fost despartiti si am suferit mult dupa ea. De cand a vazut mesajul, numai vorbeam cum am vorbit pana acum, se schimbase, isi pierduse interesul fata de mine. Dar am zis sa fiu barbat sa ii spun adevarul in fata si sa o linistesc, ca daca ar sti asta s. Ar muta impreuna cu mine si nu s. Ar mai gandi ca am fost cu alta. Dar nu a fost asa. Am intrebat. O si de data asta de ce numai vrea din moment ce i. Am spus adevarul si mi. A bagat alte motive acum. Total diferite. Este foarte indecisa si orice as zice gaseste nod in papura mereu, oricate argumente rationale i. As aduce si cat de mult trup si suflet as fi pentru ea. O iubesc mult... Si pana la urma i. Am spus ca daca e asa indecisa voi veni sa imi iau lucrurile pentru ca nu asa se face cand doi oameni se iubesc cu adevarat, se iarta, se iubesc si vor sa fie impreuna, nu asteapta atata. 6 luni de zile cat am foat noi despartiti. I. Am zis ca daca ma iubeste pana acum voia sa ma vada, sa ma atinga, dar ea a facut asta doar ca sa ma faca sa sufar si mai mult. Si de data asta eu am initiat despartirea. Mi. A spus cw eu chiar daca imi iau lucrurile ea tot imi va da mesaj in fiecare zi. Nu o mai inteleg. Ce vrea defap? Daca ma iubeste de ce tot se joaca asa cu mine? Ce sa fac? Ce sa ii raspund pentru ca nu vreau sa se sfarseasca asa. M. As bucura enorm daca m. Ati putea ajuta cu un sfat serios.

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Nu te mai place omule, treci peste, tie cand iti place de o fata nu procedezi asa, cauti sa fii cu ea nu sa o respingi.
Sunt atatea fete afara, de ce sa stai pentru o fufa indecisa? Spune-i clar, ma iubesti sau nu? Da/Nu, nu vrajeli ca "Pai vezi... s-au intamplat atatea si..." E o intrebare simpla cu un raspuns simplu.
Daca te ia cu vrajeli, da-i papucii, nu mai sta dupa ea.

7 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

In primul foloseste cratima pentru despartire, nu punct! Punctul se foloseste la final de enunt. In al II-lea rand, eu nu pot sa inteleg ce te face pe tine sa insisti intr-o relatie in care vezi ca nu vei avea stabilitate? Azi e o poza, maine faptul cum ai asezat un tricou: iarasi ia bagajele, iar 6 luni de mascarada cu da si ba.

Daca erau lucruri concrete, se puteau discuta, mai cu nervi, mai in liniste, dar se puteau lamuri. Ia bagajele alea si caut-o pe tipa din poza! Sau orice alta tipa. PUNCT

| Violleta2022 a răspuns:

Da-mi voie sa ma indoiesc de cat de mult o iubesti, odata ce ai fost capabil sa pui poze cu alte fete, doar ca sa o faci sa sufere.
Cand iubesti cu adevarat pe cineva nu-i provoci suferinta, nu faci inadins pe dos, ca sa o ranesti.
Nu te mai intreba de ce nu mai vrea sa te vada, cand tot ce faci este ca sa-i provoci suferinta si chiar tu ai initiat despartirea.
Din pacate, este timpul sa inveti din greselile facute si sa nu le mai repeti niciodata, fiindca asa pierzi femeia draga.

| Crackman a răspuns:

Cauta pe alta

| Kamiyashiro a răspuns:

Aveti probleme la acordarea respectului la libertate, si la folosirea liberului albitru. Puneti dragostea deasupra libertatii, dupa care va simtiti constransi si va dati liber punand libertatea deasupra dragostei.
As putea sa iti tin o prelegere sau sa cauti una despre liber abitru versus dragoste. Dar in schimb, vad ca e un lucru care voi il aveti de invatat impreuna unul de la altul si impreuna. Este lectia voastra de a descoperi adevarul, care intotdeauna este la mijloc, nici in libertate si nici in constragerea dragostei. Asa ca nu cred ca ar trebui sa iti dea cineva sfaturi pe tema asta, cat sa descoperiti voi dragilor cum sta treaba si care e realitatea.
Atat este indiciul meu: echilibru intre dragoste vs. liber albitru.
Sa stii sa alegi. Aveti asa un stil de a face doar alegerile cele mai nevaforabile si deja devine obisnuinta. Practic a-ti muscat capcana dragostea vs. libertatie si trebuie sa stiti sa va resetati ideile care va conduc, altfel veti pendula intre hai la mine/ du-te dracului, te iubesc/ iesi afara. dar toti trecem prin asta, nu te impacienta. Trebuie sa ai rabdare atat cu tine cat si cu ea, pana va descoperiti modalitatea de functionare optima in cuplu. Sa va detasati putin de mentalitatea de a fi atat de atasat de celalalt, si sa oferi spatiu personal si privat celuilalt in care sa se simt liber, nu constrans. Discutati limitele acestor constrangeri pana unde merg si pana unde e dispus sa le accepte fiecare. Si tot ce e nevoie este de sinceritate si imaginatie. Va imaginati diverse situatii care v-ar determina sa reactionati agresiv cu amenintarea parasirii celuilalt si le discutati. E o discutie curajoasa cu cartile pe masa dar si una pentru viitor in eventualitatea ca ceva s-ar putea intampla care sa va afecteze. Decat sa suferi ca v-ati despartit, discutati cazurile in care va veti desparti. Si atunci stie fiecare despre celalat cand nu il mai naccepta pe celalat si cand va despartiti. Suntei doar la faza in care descoperiti asta, dar nu a-ti discutat sincer. Si fi sincer in primul rand cu tine. Te iubesc nu e suficient, iar o relatie trebuie sa fie atat suficienta cat si utila.

| raMLesS a răspuns (pentru Kamiyashiro):

Nu sunt de acord.
Daca il placea nu statea sa isi bata joc de el, cand chiar iti place de cineva nu ii scrii doar cand te plictisesti, ii scrii pentru ca vrei sa fie ceva.
Lucrurile sunt simple, te place sau nu, de ce sa le complicam? Daca vezi ca nu merge, pa si la revedere, ai multe variante afara, nu merita sa-ti pierzi timpul degeaba pentru ca ai putea face ceva util.

| Kamiyashiro a răspuns (pentru raMLesS):

Eu sunt de acord cu tine si tot ce spui. Si sunt de acord si ca nu ești de acord cu mine. Necunoscand problema exacta este tocmai bine ca am scris fiecare dintre colegi mai multe puncte de vedere astfel încât sa își găsească cel mai bun răspuns. Si felicitări răspunsul tău a fost cel potrivit.

| raMLesS a răspuns (pentru Kamiyashiro):

Ms