| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, o sa trec direct la subiect: pe data de 10 august am avut un contact sexual neprotejat (eram virgina) insa nu a ejaculat in mine. dupa cateva ore am luat Postinor iar pe data de 15 august mi-a venit menstruatia, mai devreme deoarece trebuia pe 20 si ceva, dar poate din cauza pastilelor s-a dereglat ciclul. Credeti ca se poate sa fiu insarcinata? Va rog sa-mi raspundeti. Multumesc

7 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

1.nu a ejaculat
2.chiar daca ejacula...ai luat pastila
3.iti este rau datorita ca acum se produc niste schimbari importante la nivelul corpului tau... dupa primul tau contact sexual.

| tarziu a răspuns:

Relaxeaza'te, chiar daca termina in tine, daca iei corect postinorul nu ramai gravida. Atentie insa cu pastila de a doua zi... nu e indicat sa o iei prea des, te deregleaza hormonal si are multe alte efecte negative asupra corpului tau. Exista prezervativwinking

| Crisstina a răspuns:

Da, din cauza pastilei ti s`a dereglat ciclul. Si pierderea virginitatii duce la producerea anumiteorschimbari in corpul tau, este posibil sa iti fi intarziat si din aceasta cauza. Nu ai cum sa ramai insarcinata deoarece ti-a venit ciclul, plus ca ai luat si postinor! Stai linistita!

| sensesDelight a răspuns:

Dacă ți-a venit ciclul, sigur că nu. O problemă ar fi fost dacă nu-ți venea într-un timp îndelungat, dar ție ți-a venit mai devreme ceea ce e OK. După orice contact sexual se produce o dereglare hormonală, pe care la început o percepem prin întârzierea ciclului, dar la tine nu e cazul. ^_^
Pe lângă astea, ai luat și Postinor, care deși este bun dereglează și el organismul la fel ca alte pastile de genul. Stai liniștită.

| camelya_1945 a răspuns:

Ciclul vine mai repede dupa ce iei postinor, am luat si eu acum cativa ani cand aveam 18 ani si dupa 2 zile mi-a venit, e semn ca nu ai ramas insarcinata. Oricum mergi la un cabinet de planning sa-ti dea medicul niste anticonceptionale care ti se potrivesc tie daca nu vrei sa folosesti prezervativul.bafta happy

| ToxxxxxyiLiycKxKxKx a răspuns:

Nu. din moment ce ai luat si postenor 2 o sarcina e exclusa

| Cristina_7964 a răspuns:

Da, datorita pastilei ti s-a dereglat ciclul.
am luat si eu si mi-a intarziat cateva zile
ai grija cu efectele negative, oricum erau slabe sanse sa fi ramas insarcinata daca nu a ejaculat in tine.