| bizel a întrebat:

Povestea e mult mai complexa, dar o pot rezuma! Imi place foarte mult de o fata, colega. Suntem prieteni buni, radem, de toate, dar dupa ceva timp in care avea prieten, si-a dat seama ca imi place de ea..si fix la sfarsitul sesiunii i-am spus. Mi-a spus ca nu ma poate vedea ca pe mai mult de un prieten si ca vrea sa ramanem prieteni; ulterior s-a despartit de el, nu din cauza mea, si in vacanta am vorbit destul, paruse ca da semne sa ma placa... dar la sfarsit a zis ca tot si-a schimbat gandul despre mine? Si ma simt extrem de prost! Ce sa fac? Sa mai incerc?, ca vreau sa ma mut la alte serie, ca nu pot sta in aceeasi incapere cu ea, fara sa fim impreuna? Sau cum sa cunosc persoane noi (fete in special), ca sa ma faca sa uit de ea, ca pur si simplu, nu pot!

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna happy

Nu mai insista. Daca iti face rau,nu mai pastrati legatura o perioada de timp. Altfel, o sa te simti urat de fiecare data cand veti vorbi si vei suferi mai mult,stiind ca nu poate fi a ta.
Accepta realitatea. Ti-as spune sa iesi,sa cunosti alte fete,dar nu stiu daca ti-ar face bine.
Asteapta sa ''apara'' fata care sa ti-o stearga din minte pe tipa asta, care sa-ti starneasca interesul.
Altfel, daca te combini cu o fata din dorinta de a-ti uita prietena,s-ar putea ca tipa respectiva sa puna suflet, sa se indragosteasca de tine, iar tu s-o faci sa sufere, neputand sa-i raspunzi cu aceleasi sentimente.

De aceea e mai bine sa stai pe tusa, acum!

| bizel explică (pentru anonim_4396):

Dar va incepe facultatea in 3 sferturi de luna! Suntem in aceeasi grupa! Au trecut atatea saptamani de cand s-a terminat anul', si ne vom intalni iar (suntem din orase diferite), si imi place si mai mult de ea, nu m-am mai "potolit", cum ar fi trebuit, nemaivazandu-o! Atunci ce voi face?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bizel):

Spune-i cat de mult o iubesti,pentru ca, deja nu mai e vorba de o simpla simpatie. Spune-i ca ti-e greu sa fiti doar amici, iar daca e sigura ca nu meritati nicio sansa, sa va indepartati. Cel putin o perioada, pana-ti mai revi. Poate vei cunoaste o alta fata, care sa-ti suceasca mintile!
Important e sa vorbesti cu ea si sa ajungeti la un punct comun.

| unknøwn a răspuns:

Eşti deja de prea mult timp în friendzone. Nu mai ai şanse să evadezi. Deja ţi-a şi spus că nu te vede mai mult decât un simplu prieten.
Asta e. Mai sunt fete disponibile, ai de unde alege!
Totuşi mi se pare ciudat să ajungi la vârsta la care eşti major şi încă să ai probleme de genul.

| bizel explică (pentru unknøwn):

Consideri indragostitul o problema? Sau cum? Nu inteleg!

| unknøwn a răspuns (pentru bizel):

Înţelegi greşit.
Problema la care mă refeream eu este că nu eşti capabil să accepţi un refuz, exact ca un copil mic. Nu îndrăgostitul.

| Ankutzaaa a răspuns:

Aiurea ce sa zicstraight face

| Alexucccccaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna, te gandesti la altceva. Daca nu vrea nu o poti obliga, Dragoste cu forta nu se poate sad Stiu cum e sentimentul. Simti ca e tot ce iti doresti si nu o poti aveasad
Imi pare rau pentru tine dar va aparea o alta fata care sigur iti va suci iar mintiilehappy

| bizel explică:

Scuzati-ma, observ ca am pus niste '?' in plus si am mancat vreo 2 cuvinte.; varianta rectificata e: Salutare! Povestea e mult mai complexa, dar o pot rezuma! Imi place foarte mult de o fata, colega de grupa. Suntem prieteni buni, radem, de toate, dar dupa ceva timp in care avea prieten, si-a dat seama ca imi place de ea..si fix la sfarsitul sesiunii i-am spus. Mi-a spus ca nu ma poate vedea ca pe mai mult de un prieten si ca vrea sa ramanem prieteni; ulterior s-a despartit de el, nu din cauza mea, si in vacanta am vorbit destul, paruse ca da semne sa ma placa... dar la sfarsit a zis ca tot nu si-a schimbat gandul despre mine! Si ma simt extrem de prost! Ce sa fac? Numai la ea ma gandesc, si in zadar incerc sa-mi schimb gandul, ca are efect foaaarte scurt! Sa mai incerc (mai ales ca acum e singura)?, ca vreau sa ma mut la alt serie, ca nu pot sta in aceeasi incapere cu ea, fara sa fim impreuna! Sau cum sa cunosc persoane noi (fete in special), ca sa ma faca sa uit de ea, ca pur si simplu, nu pot!