| anonim_4396 a întrebat:

M-am imprietenit la inceputul anului scolar cu un coleg de-al meu si ajunseseram chiar foarte buni prieteni, dar o alta colega mi-a spus ca lui ii place de mine si banuiam si eu ceva in sensul acesta pentru ca venea si ma lua in brate, imi face complimente s.a.Pana atunci chiar nu simtisem nimic special pentru el si chiar imi parea rau ca acest lucru se intamplase. El avea si are in continuare prietena dar sta cu ea doar pentru ca nu ii place sa fie single si din alte motive fizico-biologice sa le spunem big grin. Faza este ca dupa vreo luna sau doua a inceput sa imi placa mie de el, dar nu i-am spus nimic si am preferat sa ne distantam, adica nu il mai lasam sa se joace in parul meu sau alte gesturi de acelasi fel.Intre timp a avut niste probleme ce l-au schimbat in rau din pacate si a devenit tot mai nesimtit si increzut, iar intr-una din zile m-a jignit si de atunci nu am mai vorbit cu el.Acum el se mai uita la mine si cateodata se apropie sa imi vorbeasca, dar dupa aceea se intoarce asa ca practic ne ignoram reciproc.In acest timp mi-a trecut si ceea ce simteam pentru el, dar tot nu imi este total indiferent pentru ca il vad ca un prieten si vad cum isi bate incet joc de viata lui, dar nici nu am cum sa il ajut pentru ca sunt foarte orgolioasa si daca nu isi cere scuze sunt hotarata sa nu mai vb cu el pana la sfarsitul liceului (sunt in clasa a 10-a). Avem destui prieteni comuni dat fiind ca suntem si in aceeasi clasa dar nu pot sa vb despre el cu ei tinand cont ca ei nu stiu ce s-a intamplat.Ma puteti sfatui in vreun fel ce sa fac mai departe?

3 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Buna.
Eu cred ca in inima tha tot exista ceva pentru el, chiar daca este putin sau mai mult.O data ce a inceput sa-ti placa de el de ce nu i-ai spus? greseala tha.Si acum ca nu te duci la el sa-i spui ca il iubesti si l-ai iubit este tot o greseala.Du-te si spune-i, eu cred ca el nutreste sentimente pentru tine.Este pacat ca doi tineri sa stea departe doar findca au orgoliu.
Nu uita ca are prietena! spune-i cat de repede poti ceea ce simti!
Numai bine!

| misterioaѕa a răspuns:

Am inteleswinking
Deci te duci si ii spui lui...ca vrei sa fiti amici.
Ori faci rost de id, ori de nr de tell sau ii spui in fata.

| C94 a răspuns:

Eu acum nu vreau sa fiu cu el, dar vreau sa il ajut pentru ca face niste alegeri care o sa ii afecteze viata mai incolo si nu mai tin la el decat ca la un prieten sunt sigura de asta