| Vali981816 a întrebat:

Salutare prieteni!
Am o întrebare mai intimă, va rog sa îmi răspundeți sincer chiar daca vi se pare aiurea întrebare, mulțumesc.
Atunci cand faci sex si ți se rupe ața aceea de la penis, este adevărat ca o sa iti mai crească puțin penisul?
Am auzit de la mai multe persoane asta ca ar fi așa dar nu sunt sigur si am vrut sa intre mai multă lume poate aflu ceva.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acea "ata" de care ai intrebat, in termeni medicali este denumit FREN penian, si reprezinta de fapt un tub sau un fel de teaca subtire constituit din carne/tesut dermic ce leaga preputiul (pielea mobila de pe penis) de partea interna a glandului adica a capului penisului, permitandu-i astfel preputului sa fie mobil incat sa se poata realiza calotarea si decalotarea (belirea) glandului. Bineinteles ca frenul ("ata") se poate rupe insa acest lucru se poduce/se intampla doar/numai atunci cand tesutul din care este formata acea teaca/teava, este atinsa de anumite afectiuni sau de o anumita boala. Frenul de pe un penis sanatos NU se va rupe niciodata si va ramane intreg, sau poate putin intins/alungit pe intreaga durata a vieti. Acest lucru se produce si este valabil in cazul a circa 4 din 5 barbati activi sexuala pe intreaga durata a vietii lor. Prin ruperea intentionata sau accidentala a "atei" baiatul/barbatul respectiv NU se produce dezvirginarea la baieti laughing ci dinpotriva respectivul baiat devine posesorul unui penis lipsit de sensibilitate si excitabilitate. Este bine sa se stie ca prin acea teaca care este de fapt o "teava/un tub" trece un vas de sange important care iriga suprafata fina si super sensibila a glandului (capul penisului). In cazul ruperii frenului se va rupe automat a vasul de sange aflat in interiorul frenului, si astfel se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sange, acea piele fina se zbarceste si isi pierde luciul, elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales sensibilitatea oferita de senzorii existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Acest lucru este un fapt dovedit, fiindca se produce in cazul barbatilor al caror penis este circumcis. Ar fi bine sa te rogi ca sa nu ajungi si tu chiar si din greseala intr-o astfel de situatie. Iar informatia privind cresterea in lungime a penisului in cazul ruperii "atei" este o minciuna gogonata iar cel care ti-a spus aceasta tampenie/imbecilitate in mod sigur a vrut sa-si bata joc atat de tine cat si de credulitatea ta. rolling on the floor Multa sanatate!

| Vali981816 explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi mult pentru răspuns, mi-a fost de mare ajutor, chiar nu stiam toate aceste lucruri, mersi ca mi-ai luminat mintea.

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu ti se rupe nimic. Ar fi anormal sa se rupa. Majoritatea barbatilor o au intacta toata viata. Cat despre penis, nu iti va creste mai putin, va creste normal.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru aXy99):

Nu zice că o să îi crească mai puţin, ci că o sa-i mai crească puţin după ce i se rupe aţa laughing Aţa aia nu se rupe, decât în puţine cazuri şi nu influenţează în niciun fel creşterea penisului.

| MateiT a răspuns:

Asta cred ca e o moda printre baietii de 10-13 ani cand au discutiile despre ruperea atei. De fapt cand iti spune despre ruperea atei e din cauza ca el crede ca "baaaaai, creca' atunci cand o sa fac sex prima data o sa se rupa... creca asta e dezvirginarea la baieti, am sa-i spun lu' Gigel maine la scoala"
Si a doua zi a venit si ti-a spus ca si cum e un fapt stiintific doar ca sa incerce sa vada daca e adevarat
De parca vaginul ar fi un mecanism de tortura hahahahahah
Culmea e ca probabil fetele de aceeasi varsta din clasa stiu ca asa ceva e foarte stupid, dar ele sunt mult mai mature si poate de asta
Nu te ingrijora, viata ta sexuala nu va incepe cu mutilarea penisului intr-un mecanism de tortura