| anonim_4396 a întrebat:

Sunt putin ingrijorat de situatia prietenei mele. Mai exact, am facut sex neprotejat cu ea cand menstruatia ii era pe sfarsite, apoi inca de doua ori la un interval de o saptamana dupa si am ejaculat in ea de fiecare data. Au fost singurele momente cand am facut asta, crezand la inceput ca ia anticonceptionale, dupa care nu am mai ejaculat in interior. Este deja a doua zi de cand trebuia sa ii vina problemele, si, desi are simptomele unei menstruatii, nu ii vine ciclul. Tin sa mentionez ca are ciclul regulat de 30 de zile, iar din calculele mele, nu era fertila in perioada in care am facut sex. Credeti ca este insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DACA, ciclul menstrual este de tipul regulat si are lungimea de 30 de zile (cu o abatere de +/- 1 maxim 2 zile), doar atunci si numai in acel caz ovulatia are loc mereu in a 16-a zi a ciclului menstrual. In aceasta situatie zilele situate in perioada REAL ''fertila'', au fost a : 13-a, 14-a, 15-a si 16-a zi a ciclului, zilele in care probabilitatea de formare a sarcinii a fost de peste 50%.
Daca primul act sexual intretinut atunci ""cand menstruatia ii era pe sfarsite"", posibil/probabil in a 4-5-a zi de menstruatie, iar urmatorele 2 contacte sexuale ""la un interval de o saptamana dupa"", adica 4-5 + cca.7 zile = a 11 sau a 12-a zi a ciclului, s-ar putea sa ai noroc si sa scapi vorba aia ''ca prin urechile acului''. Bineinteles ca totul depinde de ''precizia'' presupunerilor facute privind lungimea menstruatiei, ca ultimul sex sa fi fost intretinut cel mai tarziu in a 11(12)-a zi dar si ca lungimii ciclul sa fie de minim 30 de zile. Chiar si daca pornirea menstruatiei intarzie dar au aparut si exista simptome premenstruale, se poate aprecia ca in aceste conditii existenta unei sarcini instalate devine foarte mica insa nu si imposibila. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Primul numar nu a fost in perioada fertila dar, urmatoarele au fost in preajma intrari in perioada fertila. Deci, de aici este posibil sa fi ramas gravida.

| Andreeush a răspuns:

Este posibil sa fie insarcinata.

| Goete a răspuns:

Daca eu as fi ea si as ajunge sa citesc ca esti putin ingrijorat - cum spui tu neobrazat "de situatia prietenei tale" - te-as arunca de la etaj. Adica s-o **** a fost si situatia ta, dar asta e doar a ei?

| Stropdeploaie a răspuns:

Stai linistit ca nu este insarcinata!
Noapte buna!

| tomoiagamaria a răspuns:

Sa stii ca sunt sanse destul de mari sa fie. "Calendarul menstrual" nu-i o metoda foarte safe de contraceptie. Oricum, nu-i inca motiv de panica. Mai asteptati cateva zile si daca tot nu ii vine, cumparati un test de sarcina. Sau vizitati un ginecolog. E la latitudinea ei. Succes?