| PapaRay a întrebat:

Salutare!
Sunt si eu intr-o mare dilema la care sper sa pot gasi niste raspunsuri.
Cam de 2 saptamani am inceput sa flirtez cu o colega de munca si pe parcurs am inceput sa o si plac.O ajut mereu cand are nevoie de ceva, mergem amandoi la masa etc.
Am prins-o de cateva ori ca ma privea intens si partea buna este ca nu se uita in alta parte instant.Stateam si ne uitam unul in ochii celuilalt cateva secunde bune.Am reusit sa o si fac sa stea in poala mea cand toate scaunele erau ocupate iar in majoritatea timpului,cand lucram intr-un spatiu mic, incearca sa se "lipeasca" de mine cat mai mult.
Am si reusit sa o conduc acasa seara, de la munca de 2 ori si am avut parte de niste conversatii dragute zic eu.La un moment dat am vazut un cuplu sarutandu-se si ea a fost ceva de genul " Ce dragut".A fost cumva un semnal pentru ceva ce spera sa primeasca la sfarsitul plimbarii? Pentru ca nu l-a primit, o plac prea mult si nu vreau sa fac un pas gresit.
Acum dilema care este... Felul in care mi se adreseaza in mesaje.Este normal ca o fata care te place sa foloseasca termenii "da mă" si "mersi măi"? Personal cred ca nu prea.
Problema este ca am cam stat pe bara in jur de 2 ani fara o relatie serioasa si este posibil sa nu mai fiu in trend cu noile "replici de agatat".
Aici as dori sa intervina in special fetele si sa imi spuna parerea lor despre "texting-ul" cu baietii pe care ii placeti.
Desigur, as putea fi barbat si sa imi iau inima in dinti si sa o intreb daca simte ceva pentru mine etc...dar vreau sa fiu sigur inainte de acest "pas".
Ma simt putin rusinat si ca in liceu sa intreb despre asta aici dar ce sa facem...doresc niste opinii happy.
As dori sa stea departe de acest topic "casanovele" de clasa a 7-a, aici este vorba de o fata matură cu planuri de la viata etc, nu o "pitzi" de cartier.
Multumesc mult si astept cat mai multe opinii!

Răspuns Câştigător
| PrecioussGirl a răspuns:

Poate e genul mai baietoasa si de aceea spune "da ma" etc. persoanl nu folosesc "ma" cu baiatul pe care-l plac decat daca si el face asta, in rest numai cu prietenii il folosesc.
nu exista un anumit "texting", cel putin la mine. vorbesc normal si cu bun simt. si da cu timpul poate iti permiti sa mai vorbesti si in alte moduri, depinde si de cum te abordeaza cel de langa tine.
ca sa fii sigur de acest "pas" urmareste-i gesturile, atitudinea, privirea. din astea iti dai seama daca te place sau nu.
si da la un moment dat tot tu va trebui sa faci acest pas, cel putin mie asa mi se pare normal, chiar daca suntem in sec XXI. Succes!

4 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Vrea s-o pfuti.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Eu zic sa te bagi. Femeia e matura cum ai spus si tu. Poate ea intelege altceva prin seductie nu sa scrii prostii in mesaje ca sa nu o consideri imatura. Termenul ''mai,, poate sa sugereze mai mult decat pare. Daca vroia sa fie distanta zicea direct,, da ok''. Nu mai zic nimic de asezatul pe genunchi tai. Pai cate femei crezi tu ca stau calare pe toti barbatii chiar daca nu-l plac pe respectivul? Zici ca ai o varsta. Comporta-te ca atare si nu mai sta sa o ti in suspans ca sigur vine unu mai destept si nici ea nu e de piatra. Daca vede ca tu nu faci nimic o sa creada ca nu te intereseaza.

| Iamnotme a răspuns:

Probabil foloseşte acel ''mă'', din obişnuinţă, şi eu o fac.
Nu îţi trebuie ''replici de agăţat'', trebuie să fii tu, să fii sincer happy.
Şi, părerea mea, e să mai aştepţi puţin să vezi reacţiile ei, după care să îi spui ce simţi. La fel cum a zis SpecialGirl11, deşi suntem în secolul XXI, tot tu trebuie să faci primul pas.

| msKat a răspuns:

Nu e problema daca foloseste ''ma'' odata ce te-a lasat sa o conduci acasa inseamna te te place