| anonimmous666 a întrebat:

Salutare! Știu că o întrebare destul de proastă. Dacă am făcut-o fără prezervativ și am scos la timp poate să rămână însărcinată? Vreau să specific că a fost prima dată pe ziua aceea, nimic altceva înainte.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Este metoda coitus interruptus. Dar trebuie sa stii cand sa o scoti la timp. Metoda nu este la fel de sigura ca atunci cand folosesti prezervativ.
Sunt sanse ca ea sa ramana insarcinata.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poate să rămână. Ce ai făcut tu e o metoda ineficiența de contracepție.

| Violleta2022 a răspuns:

Chestia asta cu socosul pune inttotdeauna femeia la rsc, epntru ca nici barabtii maturi nu sunt intotdeaua norocosi si daca ai scapat 1 singura picatura in vagin si fata este n perioada fertila, poti s ao lasi gravida.

Vin totusi si te intreb, chiar nu ai gasit sa imprumuti 2 lei la cineva, ca sa cumperi un prezervativ, in loc sa faci sex neprotejat cu risc de sarcina si BTS?

| anonimmous666 explică (pentru Violleta2022):

Nu am scăpat, a fost prima dată pe ziua aia, am știut când să mă opresc.

| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e da, poate ramane insarcinata, fiindca metoda retragerii nu este o metoda de contraceptie.

,, Metoda retragerii aruncă în joc o rată de eșec semnificativă. In termeni matematici, există probabilitatea ca în peste 26% dintre cazurile în care este folosită (1 din 4 contacte sexuale!), să apară o sarcină nedorită. Unul dintre factorii de risc lichidul preejaculator, care poate conține spermatozoizi perfect pregătiți să fecundeze ovulul și care poate fi eliminat încă din momentul în care bărbatul are erecție. Așadar, chiar dacă multe femei spun că partenerul se controlează foarte bine și ejaculează în exteriorul vaginului, aceasta nu este o condiție suficientă pentru a preveni apariția sarcinii. În plus, există situații în care bărbatul nu poate controla perfect momentul ejaculării. Dacă punem la socoteală și stresul cauzat de îndoieli și tragem linie, avem, fără îndoială suficiente dezavantaje ale folosirii acestui tip de protectie.'' -https://www.planificaneprevazutul.ro/metoda-retragerii/

| siriusblack98 a răspuns:

Pai si daca stii ca e o intrebare tampita de ce o mai adresezi? Doar ca sa iti confirm banuielile, logic ca poate ramane insarcinata. Invata despre lichidul preejaculator ca sa intelegi ca nu trebuie sa " iti dai drumul in ea " ca sa o lasi insarcinata.