| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani si ma masturbez odata la 2 zile. Credeti ca o sa imi afecteze in viitor viata sexuala deoarece am inceput de la varsta asta? Va rog fara jigniri. Multumsc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform ultimelor studii medicale masturbarea este considerata ca fiind benefica organismului.In cazul in care nu vei abuza de masturbare in exces nimic nu induce ideea ca ar putea fi afectata vitoarea activitate sexuala.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mie nu mi s-a-ntâmplat nimic; am început tot pe la 12 ani.

| Emilian65 a răspuns:

Da, iti va afecta viata sexuala.

| Seba2013 a răspuns:

Nu exista program pentru asa ceva.
Masturbarea nu lucreaza cu ratiunea.
Poti sa devii dependent asa cum spune organizatia mondiala a sanatatii.
Este un documentar pe youtube, care arata oamenii cu aceasta dependenta.

| SmQaLeXuTzz a răspuns:

Nu te va afecta dar sigur vei avea unele probleme daca vei continua sa te masturbezi asa des.

| NoNameqed a răspuns:

Incearca sa te abtii cat poti pentru ca daca te masturbezi in exces poate in viitor cand o sa iti incepi sa ai relatii sexuale nu o sa mai ai asa o placere laughing, pana la urma nu o sa mai ai chef de sexlaughing))

| exilon1 a răspuns:

Încă ești foarte fraged. Încearcă să te abții cât de mult poți. Orice lucru făcut în exces dăunează.

| anonima123pitica a răspuns:

Am citit un articol despre copii(mă refer la copii de 4-5ani)care se masturbau(isi pipăiau zona intima)si explicau parintilor ca nu este un lucru rău si sa nu isi faca griji. Deci la vârsta ta nu e o problema (părerea mea)