| florinmatei a întrebat:

Salutare,TPU! Am ceva dubii în legătură cu relația cu prietena mea..suntem studenți amândoi la Istorie (deși nu are asta mare importanță), ea e cu un an mai mică decât mine și avem o relație de 4 luni. Toate bune și frumoase până ce a început vacanța. Vorbește din ce în ce mai rar cu mine,răspunde la un mesaj la vreo oră după ce îl trimit eu.iar când o întreb de ce răspunde așa greu,fie evită să răspundă, fie pune niște motive bizare. Am întrebat-o dacă mă înșeală și mi-a negat..doar nu era proastă să confirme.
Și un alt aspect ar fi..de ce evită să le spună părinților ei de relația noastră? Sunt primul ei prieten.
Am ceva dubii că m-ar înșela. Păreri? big grin
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Posibil sa se fi plictisit de tine/relatie si/sau sa-i placa alt baiat

| Holiday a răspuns:

Cel mai probabil nu te inseala, doar ca e genul ala careia ii e rusine de parinti avand in vedere ca asa cum si tu zici evita sa le spuna de tine. Probabil are niste parinti mai...batuti in cap, ca sa fiu delicat si i-ar freca mintile cu tot felul de tampenii daca afla ca are iubit. Probabil ca sta si foarte mult cu ei in vacanta si isi tine telefonul pe silentios ca sa nu o ia aia la intrebari cu cine vorbeste. E prima ei relatie, parinti probabil mai "naspa", ea mai fricoasa din fire...combinatie proasta. Las-o incet pana va revedeti si discuta cu ea despre asta.
Probabilitatea e minima sa aiba pe altul in conditiile date. Doar ii are pe ai ei pe cap mai mereu.

| Pool77 a răspuns:

Pe mine ma scoate din sarite chestia cu raspunsul greu, mai bine sa-mi zica in fata respectiva ca are ceva treaba sau nu are chef de mine si o las in pace.
Discuta cu ea tema asta, direct si dur.
Ia-o dur din start, vezi cum reactioneaza sub presiune.
Majoritatea sub presiune cedeaza si nu stiu ce sa faca, sau, poti sa faci si tu la fel sa-i raspunzi din 30-40 de minute dar asta n-o sa-ti rezolve problema.

| Shimozukushiki a răspuns:

Probabil e prea imatură, sau cum ai spus și tu... are pe altul