| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, am nevoie de sfaturile voastre! Sunt cu un baiat de aproape 3 ani, a fost primul meu barbat si ne-am iubit de la inceput, amandoi provenind din familii cu probleme, ne-am gasit linistea unul in altul.De la inceputul relatiei am fosf fiecare cu banul lui, oriunde mergeam fiecare isi platea ce consuma si puneam jumate si la combustibil, nu m-a deranjat acest lucru, mi-am zis ca nu vreau nimic de la el decat sa ma iubeasca. In timpul asta spunandu-mi ca nu stie sa fie romantic nu mi-a adus niciodata o floare sau o ciocolata fara motiv justificand ca femeia ce ii ia lui...Am trecut peste astea, m-am mutat la el dar am plecat din cauza parintilor lui care ma jigneau iar el a suferit foarte mult, a plans 2 zile cand am plecat si s-a certat cu parintii lui din cauza mea.Acum a inceput sa ma deranjeze faptul ca e zgarcit cu mine, simt nevoia si eu sa ma surprinda si i-am spus asa ca mi-a promis ca se va schimba.El are o pasiune cu masini in care a investit multi bani si cred ca de aia e si zgarcit, i-am propus sa ne mutam amandoi cu chirie dar a zis ca ar da prea multi bani pe chirie. Alta data a zis sa mergem la munte dar i-am zis ca nu mai am bani si a spus ca pleaca fara mine, atunci i-am spus ca o terminam si nu mai vreau astfel de relatie, dar nu am putut sa il las ...ma durea sufletul, am vorbit si am incercat sa facem sa fie bine, ieri am intrebat ce simte cand nu sunt langa el si mi-a zis cu ochii in lacrimi si vocea tremurand ca ii este foarte greu, il doare sufletul, e trist si ii lacrimeaza ochii.Mi-a spus ca nu stie sa o arate dar eu habar nu am cat de mult ma iubeste si ce simte pentru mine, iar cand am facut niste analize care nu iesise chiar ok, l -am surprins plangand pentru mine.Eu nu stiu ce mai simt, mintea imi spune sa il las dar inima nu poate, cand sunt langa el simt ca acolo e locul meu, ma simt fericita, dar cand suntem despartiti zici ca toata dragostea dispare, ma gandesc daca mi-ar fi mai bine cu alt barbat care nu e imatur.Nu stiu ce simt acum, nu inteleg ce e cu mine. Ajutati-ma cu un sfat va rog!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar nu-i aceea fericire pe care nu o poti impartii cu altii.
Apoi, ce fel de dragoste iti poarta el tie, daca era gata sa plece la munte fara tine, doar pentru ca tu nu mai aveai bani?
Ce viitor crezi ca te astepata langa unul care este atat de egoist ca nu-l interseaza decat de banii lui, masina lui si placerile lui?
Asemenea relatie nu va avea niciodata un viitor lung si in nici un caz fericit!
Sfatul meu, al unei femei mature si trecute prin viata este sa-i dai pace astuia, ca nu vei putea fii fericita niciodata alaturi de el. Nu-i suficient sa boceasca pentru tine, daca nici prin cap nu-i trece sa imparte ce are cu tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În acest caz, să asculți ce zice mintea.

| siriusblack98 a răspuns:

Aici avem exemplul clar de relație toxică. Sfat, caută-ți pe altcineva că mie îmi sună a ceva fără viitor ce ai tu acolo.

| Paul754880338 a răspuns:

Nu de sfat ai nevoie, ci de curajul de a renunta la o rutina fara viitor.

| tzionut a răspuns:

Go planet, go...

| Tudor_Andrei_2000_5tm6 a răspuns:

Sfatul meu este sa-ti asculti mintea, nu inima.

| Elena2021 a răspuns:

Poate se preface că te iubeste si ii e frică sa nu rămână singur.
Da îți spun eu ca părinții lui vor sa va despartă
si îi filtrează mintea ceva nu ii dă pace să nu cumva sa te despărți pentru ai lui