| anonim_4396 a întrebat:

Buna,ma numesc Marcel, am 23 de ani pe care ii implinesc maine si va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Sunt intr-o relatie cu o fata la care tin enorm de mult.
Ne-am cunoscut pe litoral cand am fost sa lucrez ca sezonier.
Am fost atrasi unu de celalalt din primele priviri dupa care am iesit cu ea cateva seri.
A prin repede incredere in mine vazand ca sunt un baiat cuminte, muncitor, intelegator si mi-a povestit fapte din trecutul ei cu lacrimi in ochi care au marcat-o.
Am prins drag de ea si am simtit ca vreau sa-i fiu aproape sa o ajut si sa o protejez.
Mi-a povestit ca a fost fortata sa stea cu unu doar pentru faptul ca avea o situatie financiara mai buna, ea avand o situatie mai proasta.
A plecat acasa sa stea cateva zile dupa care trebuia sa revina sa plecam amandoi sa cautam o chirie.
In zilele astea cat a stat mama ei s-a comportat foarte urat cu ea, a umilit-o, jignit-o si multe alte vorbe urate care m-au facut sa vreau sa o scot din mediul ala nociv.
Cand a aflat ca voia sa plece de acasa la mine, i-a luat celularul, banii pe care ii stransese iar ziua statea mereu langa ea sa nu gaseasca vreo solutie sa plece.
Spre disperarea ei a iesit intr-o noapte si s-a folosit de alta persoana pentru a face rost de bani.
Practic s-a culcat cu ea pentru 200 lei si am primit mesaj dupa 3 zile in care nu am vorbit deloc cu ea ca dimineata se porneste.
Eram foarte fericit, dar nu stiam ce a fost dispusa sa faca pentru a veni.
Am gasit o chirie la urgenta in Bucuresti fiindca in zile inchidea pe litoral si am plecat amandoi.
Am muncit in fiecare zi cate 12 ore la o patiserie sa acopar cheltuielile fiindca chiria este scumpa.
Toate bune si frumoase pana acum 2 saptamani cand simteam o diferenta la ea.
Se simtea vinovata si intr-o dimineata am surprins-o cu lacrimi in ochi.
Ma durea inima cand o vedeam asa, nu stiam ce are, mereu ma gandeam la o solutie sa o scot din acea stare, am crezut ca trecutul ei este de vina.
Acum 2 zile mi-a povestit tot ce s-a intamplat.Ca a fost la biserica si s-a spovedit, se simte patata si a facut chestia asta din disperare si dor fata de mine, nu avea bani si nici ajutor din partea nimanui.
Am simtit ca s-a rupt ceva in mine.
Pur si simplu acea veste mi-a luat toata barbatia, incredere, m-am simtit tradat.
As fi fost in stare sa fac orice pentru ea.
Totusi faptul ca a fost o chestie din disperare si ca a facut-o pentru mine imi mai da o mica speranta.
Ma simt gol in interior, nu pot sa-mi ies din stare, nu vreau sa o privesc cu dispret dar totusi e prea dureros stiind ca am fost aproape de ea mereu si m-am gandit mereu la un viitor alaturi de ea dar ma tem ca aceasta chestie o sa se repete fiindca in viata ai multe urcusuri si coborasuri si tentantii de asemenea foarte multe.
Va rog sa imi dati un sfat sincer.
Va multumesc!

18 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic să-i mai dai o șansă dacă nu vrei s-o pierzi dar să fii atent și cu ochii și urechile bine deschise și dacă se mai repetă faza s-o lași baltă

| Anonim11021992 a răspuns (pentru Adry05):

Nu vreau sa intelegi ca sunt "pampalau".
Dar nici nu vreau sa o alung ca pe un caine in mediul din care a venit.
I-ar face mult rau stiind ca a dat cu piciorul.

| Adry05 a răspuns (pentru Anonim11021992):

Nu mi se pare că ești pămpălău, fata poate doar era disperată să iasă mai repede de acolo și era singura soluție. de aia zic că dacă o iubești mai oferă-i o șansă dar fii precaut să vezi dacă mai sunt porniri de genu din partea ei. nu mă înțelegere greșit, nu e ok deloc ce-a făcut doar poate ar putea fi trecut cu vederea dacă e un caz izolat făcut din disperare...

| Adry05 a răspuns:

în afară de anastasia, care nu mă miră la cât o duce capu, sunt uimită de câte persoane au putut s-o înțeleagă pe fata aia și să gândească outside the box și să n-o facă toți direct cu.r.vă. Wow, i m so pround of you all!

| Violleta2022 a răspuns:

O femeie ca asta, va calca stramb de fiecare data, cand i se va oferii ocazia, findca nu-i o persoana verticala.
Nu a fosrat-o nimeni sa stea cu un barbat, ata minte, si apoi s-a dus cu altul pentru bani, desii avea posibilitartea sa ramana cinstita si sa-ti spuna adevarul. evident s-a intros dupa 3 zile de sexuiala, ca i-a placut, nu ca a fii tinut-o tineva cu forta.
Chestia cu biserica si spovedania si tot plansul, sunt iarasi minciuni, ca sa te sensibilizeze pe tine.
Acum vin si te intreb pe tine: asta este femeia dupa care mori tu si cu care te-ai vedea avand o casnicie?
Fiindca eu nu-ti pot da deca un sfat: fugi cat mai departe de ea, pentru ca nu are nimic sincer, serios sau cuminte in ea si nu exita fericire alaturi de o asemenea femeie.

| mihai69 a răspuns:

Degeaba ai 23 de ani, mintea a rămas cam cu 10 ani în urmă...
Treci peste! (nu cu mașina!) și mergeți mai departe dacă în rest e totul ok între voi.
PS totuși mi se pare ciudat că de la spovedit i se trage. Acolo inclusiv faptul că voi stați împreună nu e ok, deci ar fi trebuit să fie tristă și pentru că nu sunteți căsătoriți. De asta ți-a pomenit?

| Anonim11021992 a răspuns (pentru mihai69):

Nu sunt inapoit.
Incerc totusi sa nu o alung ca pe un caine.
Nu vreau sa stiu ca o trimit inapoi in acelasi mediu.
Chiar daca a gresit nu pot sa im bat joc de ea.
Suntem oameni pana la urma

| mihai69 a răspuns (pentru Anonim11021992):

N-am spus că ești înapoiat, ci imatur.
Așadar... baftă! Și răbdare. Și comunicare mai bună între voi.

| OldSoul a răspuns:

Sincer, mie imi pare ceva putred la mijloc. Ma rog, asta e parerea mea, iar daca tot ar fi sa merg pe instinct, as spune ca persoana respectiva nu va ramane mult timp alaturi de tine.

Altceva, nu cred ca am ce spune, deci imi pare rau ca nu pot sa te ajut, dar totusi, am o curiozitate, si anume, de cati timp locuiti impreuna?

| AliGab a răspuns:

Fa ce iti spune inima. Daca inima iti spune sa o ierti, iarta-o, cu conditia ca la prima abatere sa rupi definitiv relatia cu ea. Daca inima iti spune sa te desparti de ea, actioneaza in acest sens. Doar tu vei sti care este decizia cea mai buna in urma unei discutii serioase cu ea.

| Endoryus a răspuns:

Inverseaza rolurile si toti ar fi aruncat cu pietre in tine. Nu m-as uita la una ca ea nici sa fie ultima de pe planeta. Am mai mult respect pentru una care spala wc. Ce sa mai zic de intemeiat o familie.

Ps. Munca e grea nu? Pai deh, e mai usor sa stai cracita. Dar sa munceasca 2 saptamani si dupa sa vina la tine, era ceca de neimaginat nu? Doamne ce mai iertam femeilor tot. Te asigur eu, de erai tu cel din poveste te omorau toti cu pietre, cum am zis mai sus.

| Dandinelle a răspuns:

Ia spune, iti place drama? ca se pare ca ai parte de drama cu fata asta. Poate ar trebui sa luati lucrurile usurel, si sa comunicati ca niste adulti si nu copii de 15 ani. Daca ascunde chestii fata de tine chiar asa inseamna ca voi aveti ceva care scartaie la mijloc. Stati impreuna, v-ati decis pe faza asta, ar trebui sa fiti si destul de deschisi unul cu celalalt.
Cel mai bine este sa discuti cu ea, vorbiti de asteptarile relatiei, din partea fiecaruia, nu va aratati cu degetul "ca e vina ta" " ca tu ai ales asta etc" ci vorbiti de sentimentele proprii. Tot voi puteti rezolva situatia. spor

| Adry05 a răspuns (pentru Dandinelle):

Nu cred că a ascuns, și faptul că o macină atât chestia asta înseamnă că are o conștință puternică și n-a putut trece peste, alta dacă chiar era panaramă făcea asta fără niciun stres după, eu cred că asta e un semn destul de puternic că ar mai merita o șansă. în plus, nu e ceva ce poți zice prea ușor... probabil aștepta momentul potrivit

| Dana1999 a răspuns:

Scuză ma dar ce face ea nu se numeste sex fortat; ci prostituție! Ea nu e o victima, e doar teatrală și manipulatoare. Se apropie de bărbați cu gândul la bani. E o persoană dependenta de oameni. Fereste te de astfel de oameni. Sunt profitori si sunt in stare sa te fure de bani si sa spuna ca a fost "fortata" de imprejurari sa faca asta, cand de fapt fac parte din categoria de fete care aleg să se culce cu un bărbat pentru a i mânca din salariu. Maica sa o ceartă ca stie ca nu s-a prins educația de ea dar in zadar o mustreaza la varsta ei.

| MrAM a răspuns:

E nasoala treaba, pentru ca tii mult la ea si probabil o si iubesti.Ca si sfat iti dau unul singur, in situatia de fata nu asculta la unul sau la altul ce sa faci s-au cum sa iti dicteze cineva. Iate de c*** si ia o decizie, crede-ma cand iti sun ca e cel mai oky asa. 1 ca e buna sau rea decizia iti apartine, iti asumi nu mai esti copil. Daca e buna si merge treaba, tu esti in control, decizia iti apartine indiferent de circumstante si esti castigat. 2 daca e proasta decizia mergi mai departe, inveti ceva din asta si ramai cu demnitatea intacta.Insa nu astepta ca ea sa ia o decizie sau sa speri ca o sa mearga treapa ca o sa pari un pampalau si inferior si crede-ma nu vrei asta. Uita-te pe Y. outube la fara sens tv si te invata tipul care-i treaba, bafta.

| JulyDreams a răspuns:

Sunt femei care inseala din alte motive, ca sa se distreze, pentru ca plac pe altul, pentru interesul propriu.
Nu e cazul ei. A facut-o pentru ca in acel moment nu a gasit o alternativa mai buna ca sa iasa din situatia in care se afla.
E ca atunci cand o persoana loveste pentru ca e in legitima aparare. Nu o mai poti acuza ca a lovit. Sigur ca avea alternativa, insa situatia era atat de tensionata incat ii era f greu sa o gaseasca.
Faptul ca a fost la preot sa se spovedeasca e o dovada ca a inteles ca a gresit. Preotul cand a ascultat-o, a si invatat-o cum sa faca pe viitor, incat sa nu repete greseala.
Acum si tu esti intr-o situatie tensionata. Si iata ca nu stii ce sa faci, cum sa gandesti. E usor sa iei o alegere gresita. Daca ai gresi acum, pe viitor si tu ai vrea sa fii iertat.
Lasa sa mai treaca o vreme, ca sa poti gandi limpede. Nu lua o decizie in starea asta.

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Eu cred ca e mare lucru sa ai capacitatea sa nu judeci! Situatia este delicata, dar daca esti un baiat bun si intelegator, iti vei da seama ca toti gresim, suntem oameni, nu avem dreptul sa judecam greselile altora. Probabil prietena ta se simte ingrozitor, cu siguranta si-a dat seama ca a gresit. Ceea ce a facut, cu siguranta o face sa simta groaznic, cu siguranta disconfortul interior este foarte mare. Eu te sfatuiesc sa o ierti, daca poti. Daca va iubiti, mergeti mai departe. Greselile inseamna lectii. Cu siguranta si-a invatat lectia si daca s-a spovedit, e un lucru bun. Incearca sa gasesti in tine puterea de intelegere. Succes!

| lorix a răspuns:

Cand o sa iti dai tu seama ce ai la usa casei o sa fie prea tarziu. Te legi singur la maini si la ochi. Probabil o duceai prea bine in rest.
Acum stai si munceste ca s-o intretii, ca daca i-ar fi placut munca nu ar fi apelat la prostitutie
(in numele dragostei vezi domne).
Dar asa e, pana nu te lovesti cu capul de tavan nu te doare.