| LastyDJ a întrebat:

Am si eu o problema cu care sper sa ma puteti ajuta.Nu prea stiu cum sa incep dar am sa incep prezentandu-ma.Sunt baiat, am 14 ani si sunt clasa a-8a (da, stiu trebuie sa fiu a -9a dar mama m-a dat cu 1 an mai tarziu la scoala).Sa incep.Anul trecut imi placea foarte foarte tare de o fata de la clasa cealalta, dar nu o cunosteam(doar numele).Si na, care e cel mai bun mod de a te baga in seama? Facebookul.Am vorbit cu ea o vreme iar eu o placeam si mai tare, pana intr-o zi cand m-am hotarat sa ii spun ce simt.I-am spus ce simt si atunci am aflat ca ea nu ar da nici 2 bani pe mine, dar eu totusi simteam ca o IUBESC(prima data cand am simtit asa ceva).A trecut scoala..cum necum si a venit vacanta.Cand auzeam cuvinte de genul "noi" sau cand vedeam prin parc cupluri, imi sarea gandul la ea.Cu ea ma culcam in gand cu ea ma trezeam.In sfarsit, a venit scoala.Bineinteles ca in prima zi nici nu ne-am salutat dar ma asteptam sa fie asa.In ultima saptamana(chiar saptamana asta(care aproape a trecut)) s-au intamplat cateva lucruri.Eu in pauze mai stateam pe la clasa ei sa vorbesc cu un prieten de acolo, si accidental m-am imprietenit cu prietena ei.Prietena ei era foarte de treaba si se purta foarte frumos cu mine, ma lua in brate, ma tachina si tot felul de chestii deastea.Asta a continuat vreo 3 zile, pana cand prietena ei s-a schimbat, BRUSC.Nu mai imi dadea asa multa importanta.Iar intr-o zi fata de care imi place ma "contactat" pe facebook.Am vorbit putin cu ea,iar ea m-a intrebat daca la sfarsitul anului,la banchet vreau sa dansez cu ea. Mirat fiind am intrebat-o si eu daca ea are vreun sentiment fata de mine, la care ea imi spune : Da, de prietenie. Ceea ce nu m-a bucurat foarte tare stiind ca eu tin asa mult la ea.Acum,nu stiu ce sa zic, sunt foarte confuz.Eu sunt mai timid cu fetele(dar nu foarte)si nu prea am experienta,chiar deloc.
Pot spune ca nu am avut nici o "gagica". Chiar si "prietenii" mai imi spun cateodata chesti asta,iar eu le spun ca nu vreau,dar nu asta e adevarul.
Stiu ca am scris foarte mult dar sper ca macar o persoana sa citeasca tot, sa inteleaga si sa incerce sa imi dea o parere.
Multumesc anticipat celor care fac chestia asta, si nu uitatibig grinaca iubiti persoana care la randul ei va iubeste este cel mai mare lucru (cel putin asa ar fi pentru mine)...acum am realizat si eu asta...

Răspuns Câştigător
| piticelm a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa o eviti.Doar asa va intelege anumite lucruri.Ori ii spui ''asa sau asa'', nu exista prietenii si toate chestiile astea. Daca nu vrea nu mai atarna dupa ea. Poate cineva te place cu adevarat si tu nici nu dai importanta din cauza ei.Iar ea doar se joaca, nu cred ca e vorba de placut aici, ci doar pentru a te tine pe tabla de sah in continuare.Tocmai de asta te-a cautat, ca a vazut atentia pe care i-o acordai prietenei ei.Las-o in pace, daca te va vrea, va veni ea la tine si tu vei hotara mai departe.Nu trebuie sa fii obsedat de vreo fata, mai sunt si altele, poate de 10 ori mai bune. Sfatul meu este sa o tii mai la distanta.Adica sa vorbesti cu alte fete, sa nu ii acorzi prea multa atentie. Abia atunci, daca ar simti ceva (ceea ce nu cred), s-ar sesiza.

| LastyDJ explică (pentru piticelm):

Multumesc pentru raspuns, si din pacate cred ca ai dreptate.Dar as mai avea o intrebare.Ea m-a intrebat daca vreau sa dansez cu ea la banchet(stiu ca mai e 1 an pana atunci) iar eu am zis da...Ar trebui sa o las asa cum a picat?

| piticelm a răspuns (pentru LastyDJ):

Tu las-o asa, daca tot ai acceptat.Insa mai este un an, pana atunci.Nu-ti face sperante, comporta-te normal cu ea.Sa nu pari indragostit, ci pur si simplu normal.

14 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Nu stiu de ce ai impresia ca ar fi trebuit sa fi a 9-a la 14 ani, eu am implinit 14 ani cand eram a 7-a.

Cu putinele date pe care le am, cred ca fetei ii placea si inainte de tine, ca altfel nu ar fi vorbit cu tine la inceput.

Si, dintr-un motiv sau altul nu a vrut sa recunoasca ca ii place de tine, asa ca a facut pe fetita rece. Dupa ce a vazut ca prietena ei te place, probabil ca s-a gandit ca e posibil sa te piarda, si a intervenit gelozia. Oricum, la varsta asta fetele sunt foarte imature si imprevizibile (nu ca la alte varste ar fi asa de previzibile) big grin

| bogz a răspuns (pentru Radu284):

Ai ramas putin repetent si tu.

| SorinTudor a răspuns:

E totusi un inceput bun daca ti-a zis ca te place ca pe un prieten...de aici trebuie sa o mentii pe linia asta si sa ii fi si tu un prieten bun pana prinde incredere in tine si dupa puteti sa va ganditi daca poate fi ceva mai mult.

| piticelm a răspuns:

Multumesc pentru fundita:d

| LastyDJ explică (pentru piticelm):

Nu ai pentru ce, mi-ai dat un raspuns bun, chiar daca nu imi e favorabil, ai fost sincer si asta apreciez.Chiar mi-ai "deschis"capul.Eu ar trebui sa iti multumesc tie. big grin

| piticelm a răspuns (pentru LastyDJ):

Da,am fost SINCERAlaughing))

| LastyDJ explică (pentru piticelm):

Hmm,pe zi ce trece aflu lucruri noi.Mai nou am aflat ca esti fata laughing

| piticelm a răspuns (pentru LastyDJ):

Pai,cred ca ar fi ciudat ca un baiat sa-si puna ''piticel''laughing), mna, nu esti singurul care confunda.

| LastyDJ explică (pentru piticelm):

Pai,sincer am vazut nume si mai ciudate la baieti..deci nu ma mira laughing

| piticelm a răspuns (pentru LastyDJ):

Eii lasa, ma bucur ca macar ti-am fost de ajutor, sperbig grin

| LastyDJ explică (pentru piticelm):

Da,si pentru asta iti multumesc mult.winking

| piticelm a răspuns (pentru LastyDJ):

Daca mai ai nevoie de vreun sfat, ma poti cauta pe-aicilaughing