| razvancopilul a întrebat:

As dori cateva sfaturi, in special de la fete.
Am o mare problema...am 18 ani si inca nu am avut prietena.Ca sa zic sincer,nici macar primul sarut nu l-am avut!
Nu stiu ce sa fac,sau mai exact cum sa actionez.
Urat nu sunt(sunt fete care mi-au spus ca arat bine),prost nu mi s-a spus ca sunt+ca sunt printre ultimele persoane din scoala care inca mai citesc.
Cu sportul nu stau rau, avand in vedere ca fac box si sala, iar in timpul liber frecventez inotul.
Intr-adevar am vorbit cu fete dar mai departe nu stiam ce sa fac.O sa va relatez 2 experiente din care nu stiu ce concluzii sa trag.
1.In scoala este o fata care mereu ma ia in brate.Pana la urma am spus ca nu se mai poate si trebuie sa fac si eu ceva asa ca dupa balul bobocilor am iesit afara sa ne plimbam.De aici habar n-am cum sa intamplat, dar tipa care ma lua in brate pur si simplu m-a bagat in friendzone.Mi-a spus ca sunt un pic prea hiperactiv si ca n-am stare(dar mare lucru nu faceam), si m-a facut si putin copilaros(nu stiu de ce)dupa care mi-a spus hai sa ramanem prieteni.Chestia asta m-a derutat la maxim..Inca ma ia in brate cand ma vede, dar nu stiu ce sa mai cred.
2.A doua experienta m-a derutat complet.Eram la un amic,si un tip a venit cu prietena lui. Tipul acesta se comporta urat cu ea,ii lua telefonul si ne spunea ca il inseala, o impingea, etc.Mai era putin si o batea.Ideea e ca pana la urma s-au despartit, si am inceput eu sa vorbesc cu fata respectiva.Ne-am apropiat mult si am vorbit ceva timp. Cand credeam ca o sa se intample, pac, tipul a aflat ca vorbeste cu mine si s-au reampacat.Eram distrus.Toate sperantele mele s-au ruinat. Dupa ceva timp,ea inca era cu el, am iesit cu fata respectiva afara.Ea mi-a spus ca iubitul ei nici macar in seama n-o baga, ce sa o mai salute.Am intrebat-o de ce mai e cu el, iar ea mi-a spus ca nu stie.Imi spunea ca sunt un tip de treaba si dragut, dar faza e ca dupa ce s-a despartit de baiatul asta am intrebat-o daca ar putea fi ceva intre noi.Ea s spus ca vrea sa fim doar prieteni.Nu stiam ce sa mai cred.
Mereu vad cum baietii rai, cu tupeu pe ei atrag cele mai multe fete.Dar ideea e ca nu stiu cum sa o fac si eu.
Sfant nu pot sa zic ca sunt.Intr-adevar nu frecventez barurile si nu fumez, dar cam atat cu cumintenia.A, si am mai facut o greseala mare.Inainte cand mergeam la majorate ma faceam muci cu prietenii, pana am aflat ce parere si-au facut despre mine anumite fete, de atunci gata.Dar in rest nimic.Colegii mei de clasa beau mai mereu, si totusi ei par sa nu aiba treaba cu fetele.
Va rog, putin ajutor.Dau funda celui sau celei care ma ajuta si-mi spune ce sa schimb la mine si la comportamentul meu.
Dupa parerea mea sunt ori copilaros ori foarte bleg.Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| MelissaAdela a răspuns:

Eu cred ca inca n-ai dat peste persoana potrivita.Problema nu este la tine.Adevarul e ca unele fete sunt atrase de baietii care le resping. Nici eu nu-mi pot explica de ce ai sta dupa fundul unui tip care nu da nici o moneda de un ban pe tine.Acele fete pe care le-ai cunoscut tu imi par putin imature.O fata cu capul pe umeri si care stie ce vrea, nu te-ar suci in halul asta si ti-ar zice pe față ce simte vis-a-vis fata de tine. Sfatul meu este sa stai mai linistit in privinta relatiilor pentru ca totul o sa vina de la sine.Sincer, am impresia ca esti un tip ok.

9 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Eu nu cred ca esti copilaros sau bleg. Inceraca sa iesi cu o persoana care iti place si care da semne ca te place si sa faci tu primul pas, sa o saruti, in rest, vezi cum vor evolua lucrurile.

| Violleta2022 a răspuns:

Si crezi ca au intrat zilele in sac?
Pe vremuri, baietii ramaneau virgini si nesarutati pana la 25 de ani si vad ca nu murea nimeni din asta.

| Emma30555 a răspuns:

Cred ca un pic se vede lipsa de experiență Probabil ești mai copilăros când ești cu fetele și mai timid. Trebuie sa încerci cu mai multe ca să ajungi sa le cunoști cât de cât, sa înveți cum sa le abordezi. Încearcă sa ai mai mult curaj. Fii receptiv la ce spun ele, la comportamentul lor și te descurci tu pe parcurs. Ai tot timpul sa te maturizezi și sa îți faci relații nu ți face griji

| Pool77 a răspuns:

Chestia e ca, toti ne ferim de persoanele plictisitoare.
La fel si eu, la fel si tu, nu conteaza genul.
De ce?
Pentru ca, nu prea-mi pot imagine ce ai face cu o fata care e cuminte, nu frecventeaza cluburile deloc, nu consuma nici macar un pahar de vin rosu, nu-i place sa danseze, evita iesitul p-afara etc.
De asta cautam mai mereu persoanele mai cu tupeu, pentru ca consideram ca aia stiu sa se distreze etc.
Posibil sa fii o persoana plictisitoare, chiar daca areti bine si frecventezi boxul/sala/inotul, intelegi?
Poate nu prea ai subiecte de discutat, nu te pricepi la multe chestii etc.

| Romanul86 a răspuns:

Fi mai serios și matur când abordez o fată nu îi fă complimente multe și lasă dulcegăriile, nu îi spune că o placi invit-o la plimbări și după 1-3 plimbări spune-i că o placi. Și după mai insistă dacă te respinge pentru că poate te pune la încercare.

| Eduard196 a răspuns:

Ai spus ca iti place sa citesti. Atunci citeste neaparat cartea Timid si Sexi. O sa te invete acolo ce sa faci

| Ether a răspuns:

Fiecare iti va spune parerea lui. Parerea mea e sa nu te mai lasi imbratisat de tipa aia. Nu e ok in special ca tu trebuie sa ai sanse maxime si la altele. Odata ce te imbratiseaza in fata altora, tie iti scad sansele nu pentru ca crede lumea ca esti cu ea, ci pentru ca alte fete poate vor crede ca si ea e interesata de tine. Probabil ca la scoala deja lumea stie care e situatia, dar nu sti de unde pica ceva. Trebuie sa ai si tupeu, asa cum ai spus si tu, baieti cu tupeu au multe fete. Nu pentru ca sunt nesimtiti, badarani etc. ci pentru ca ei sunt increzatori in ei insisi si asta se vede. Deci, un prim lucru e sa incerci sa fi increzator sau cu tupeu, cum vrei tu sa ii spui. Al doilea lucru, nepasarea. Nu trebuie sa fi nepasator, dar nici agasant. Nu trebuie sa arati niciodata ca tu ai fi disperat sau. Fi mai dur. Nu de genul ca esti badaran, ci mai degraba inspre decis. Daca nu ai chef sa mergi cu colega pana la magazin, nu merge si spune asta. Nu accepta doar pentru ca e fata si iti place de ea. Daca totusi mergi, ai curajul si invit-o undeva. Nu inseamna ca accepta, dar intotdeauna trebuie sa incerci in permanenta. Fi tu insuti si nu te inmuia la primul fund pe care il vezi, trateaza-le ca si cum ar fi prietenii tai si nu o potentiala iubita. La inceput desigur. Oricum nu te poti schimba de azi pe maine, dar incearca. Nu trebuie sa le iei adliteram, sper ca ai inteles ce vreau sa spun.

| Chetys a răspuns:

In ziua de azi rar fetele apreciata băieții cuminți și respectuoși, așa este multora le plac băieții care le jignesc și etc, însă sa știi ca mai sunt și fete cuminți și timide care probabil te plac dar tac pentru așa sunt ele, încă vei da de persoana potrivită și vei vedea ca timiditatea ta și tot se vor evapora in preajma ei și te vei comporta cu ea de parca ai cunoaște o de o viața întreabă, iți spun asta pentu ca mi s-a cam întâmplat același lucru...iar când am dat de el, s-a cam schimba totul, puteam vorbi cu el orice si fără nici o bariera de parca ne Cunoșteam de o viața și acum avem o relație minunata de 2 ani...

| Gb69 a răspuns:

Putin mai mult tupeu nu strica. Fa-le sa se simta bine, un banc, o poanta, nu le stresa la primele intalniri. Lasa-le pe ele sa vorbeasca. Pune-i intrebari si las-o sa vorbeasca. Asa vei afla mai multe despre ea si obiceiurile ei. Aprob-o unde este cazul, nu vb doar tu...pastreaza un aer misterios...