| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, azi am nevoie de mare ajutor din partea cunoscătorilor în Pc-uri, deci...
Eu m-am gândit sa trec de la windows xp la windows 7, am mai avut și a mers bine înainte, acum am instalat Windows ul 7 și nu îmi intra driverul PS2 MOUSE din device manager. Am pus la instalat Windows vista și tot nu merge. cursorul de la mouse și așa ca nu pot instala driverul sa îmi funcționeze mouse ul. Acum ce pot sa fac sa îmi meargă mausul? Precizez acea lumina de aprinde.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu iti trebuie nici un driver "PS/2 MOUSE"

Se instaleaza automat "HID-Compliant Mouse" care vine odata cu windows-ul si trebuie sa mearga.

Calculatorul asta probabil e vechi, poate ai ceva setari pentru PS/2 port in BIOS.

Conecteaza mouse-ul la PC inainte sa pornesti PC-ul, mousii pe PS/2 nu sunt "hot-swappable" adica nu ii poti conecta/deconecta la fel ca orice dispozitiv USB, mousii pe PS/2 sunt detectati la BOOT.

| David000000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu am. Și pe lângă hid compliant mouse scrie jos ps2. știți de la ce poate fii?

| anonim_4396 explică (pentru David000000):

Daca nu iti apare "PS/2" cu triunghiul galben cu semnul exclamarii, inseamna ca ai un mouse defect.

Incearca alt mouse si vezi daca merge cu el (evident dai restart la PC ca sa ti-l recunoasca)

Daca iti apare cu semnul exclamarii, inseamna ca e o problema cu chipsetul cel mai probabil...

| David000000 a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa încerc asta mâine și Îți voi da funda dacă v a fii așa.

| David000000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu merge, am încercat cu alt mous și tot așa face. Windows vista sp2 ultimate. Ce e de făcut? În device manager îmi arata un semn galben gen triunghiular

| ion1731 a răspuns:

Oricind poti inlocui mufa ps2 cu una usb, culorile in cablu coincid, si in cazul la usb, se instaleaza drivere generice universale si nu o sa mai ai probleme pe viitor, sau pur si simplu cumpara un mouse usb si uit de toate problemele, e 2018 standartul ps2 e ingropat cam cu 8 ani in urma.

| VICTORTPURO a răspuns:

Posibil sa fi instalat acum o alta versiune de Windows 7, asa a patit si un cunoscut de al meu, era pe Windows XP SP3 si trecuse pe SP2 si nu ii functiona mouse, desi lumina se aprindea, unele nu vin cu driverele necesare si din aceasta cauza nu merge, sugestia mea este sa imprumuti un mouse de la cineva, de dorit sa fie USB, si sa rezolvi problema cu driverele, dupa cum am spus sunt diferite versiuni de windows care vin cu driverele necesae si altele care au drivere lipsa.

| dante94 a răspuns:

Dai restart la pc.Asa am facut eu la tastatura si a mers