| cretu123 a întrebat:

O întrebare cam rușinoasă.
Rog seriozitate.
Daca am făcut sex cu prietena și partida a durat circa 5-7minute și ea nu a ajuns la orgasm care sunt șansele că ea sa rămână însărcinată?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista nicio legatura de interdependenta intre atingerea starii de orgasm in timpul unui act sexual si aparitia unei sarcini. Pentru informarea ta EXACTA dar mai ales CORECTA, citeste cat mai atent urmatoarele informatii in privinta atat al modului cat si al momentului in care se poate concepe un copil. Orice fata dar nu doar ea ci la fel si baiatul indiferent de varsta lor, care au ajuns in acel moment al relatiei in care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi foarte bine ca inainte de a intretine contacte sexuale (si mai ales neprotejate), cei 2 sa fie deja bine informati incat sa stie ca pentru a se putea forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa existe si sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa existe in acelasi timp, adica sa se produca simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand orice fata care are deja ciclu menstrual, poate sa ramana insarcinata, insa NUMAI/DOAR daca sexul sau chiar si masturbarea neglijenta se intampla/are loc in una sau in toate cele 4-5 zile apartinatoare PERIOADEI FERTILE, adica zilele care sunt situate inaintea zilei de ovulatie, sau chiar in ziua ovulatiei cand OVULUL VIABIL deja exista in uterul si acesta poata fi fecundat de un spermatozoid provenit din sperma si NU si din din lichidul preejeculator fiindca in continutul acestuia NU exista spermatozoizi.
2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga si sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), fiindca doar asa spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo sa ajunga pana in cele 2 trompe uterine pentru a fecunda ovulul in vederea formarii unei noi forme de viata.
In situatia descrisa in prezenta intrebare se poate aprecia fara nicio teama de a gresi, ca exista posibilitatea sa apara o sarcina, insa doar tu si partenera ta de sex sunteti cei care ar trebui sa cunoasca raspunsul corect. Multa sanatate.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orgasmul si sarcina sunt 2 lucruri total diferite!
Si femeile violate pot ramane insarcinate. Singura conditie ca sa ramana insarcianta este ca fata sa fie in perioada fertila.
Evident ca poate ramane insarcinata si dintr-o singura penetrare, daca exustase o ejaculare in prealabil (prin masturbare sau o alta partida sexualaa), unde sperma de pe tractul urinar, s-a scurs in vaginul fetei si o lasa gravida imediat.
Trebuie 1 singura picatura de sperm, care are cateva milioane de spermatozoizi, deci, arhi-suficient sa o lasi imediat gravida.
Cat priveste orgasmul, putini barbati pe lumea asta stiu cu adevarat sa produca un orgasm vaginal femeii.

| mihai69 a răspuns:

100% dacă ai ejaculat în ea și era în perioada fertilă.

| cretu123 explică (pentru mihai69):

Cum aflu daca a fost sau nu în perioada fertilă?
Mulțumesc!

| mihai69 a răspuns (pentru cretu123):

Cu un „calculator de ciclu menstrual".

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai ejaculat in ea si era in perioada fertila, sansele de a ramane gravida sunt foarte mari.

| minrest a răspuns:

Rusinos este numai faptul ca tu crezi ca este nevoie de orgasmul feminin ca femeia sa poate concepe; daca era asa ni se stingea neamul de mult. Si minutele, ce treaba au? Zigotul nu este cozonac, sa ii trebuiasca un anumit timp. Are toate sansele pe care le are orice femeie care a facut sex neprotejat, de a ramane gravida.

| Justme1997 a răspuns:

Tu crezi ca contează daca ea are sau nu orgasm? Daca ai facut neprotejat sunt sanse

| FrankFrank a răspuns:

Daca tu ai ejaculat in interiorul ei, sunt foarte multe sanse.
Daca nu ai avut un orgasm sau ai scos inainte sa ai un orgasm, dar ai facut sex neprotejat oricum, atunci tot sunt sanse.
Nu la fel de multe ca daca ai ejaculat in ea, dar tot se poate, pentru ca o cantitate mica de sperma iese in timpul actului sexual cu mult inainte de orgasm.

Singurul mod in care esti in relativa singuranta este daca faci sex protejat, dar si atunci in caz in care se intampla ceva cu prezervativul, poti sa o lasi insarcinata.

Daca au trecut cateva zile sau mai putin de la partida asta de sex, poti sa cumperi pastile anti-conceptive de la farmacie care vor avea cat de cat un efect.
Daca chiar a ramas insarcinata, nu v-or aparea simptome decat peste o luna.
Majoritatea femeilor afla despre sarcina abia in luna a 3-a sau mai tarziu.
Ideal este sa verificati des daca s-a intamplat ceva, si sa opriti contactul sexual neprotejat intr-e timp.

Oral si anal nu cara risc de sarcina de loc, dar la fel ca si normalul neprotejat cara un risc de boli transmise sexual daca partenera a mai avut multiple relati in trecut si a facut sex neprotejat.
Majoritatea bolilor cu transmisiune sexuala nu au simptome deloc prima bucata din timp, sau au simptome care dispar dupa o perioada dar virusul ramane activ.
Din cauza asta va recomand sa faceti amandoi un control medical.
Mult succes!