| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, TPU!
Poți sa rămâi însărcinată dacă ai făcut-o neprotejat cu o zi înainte sa vina ciclul?
Mâine ar trebui sa îmi vina.
Perioada fertila s-a terminat după 13.01.21
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca esti foarte sigura ca maine ar urma sa inceapa sangerarea menstruala, in acel caz in mod cert, perioada fertila a actualului ciclu menstrual s-a situat in intervalul cuprins intre zilele de 4 - 9 Ianuarie
De asemenea este bine sa cunosti fiindca iti va fi de folos in viitor, ca ultimele 9-10 (11) zile ale fiecarui ciclu menstrual reprezinta perioada luteala a ciclului menstrual care mai este denumita si PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE cea in care este cu totul imposibil sa se poata forma sarcina.

Pentru informarea (cat si linistirea) ta, citeste raspunsul urmator:
IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 10-11 ZILE

Este determinat stiintific si medical, in mod concret, cert si sigur faptul ca OVULUL VIABIL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe urmatoarea menstruatie, bineinteles in cazul in care NU a fost fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are mereu LUNGIMEA FIXA de 14 zile, perioada care in realitate reprezinta PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de un spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, a OVULATIEI, adica numai in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea sa din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul ramas nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si urmeaza procesul de DESTRAMARE. O parte a resturilor rezultate sunt resorbite de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care incepe sa produca hormonul progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce au trecut in jur de 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL nefecundat si degenerat PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu circa 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, sau ziua inceperii menstruatiei. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual in mod cert si absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu. precis si clar ca in timpul acelor 9-10 zile chiar si daca ajunge sperma in vagin, indiferent in ce cantitate, formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA fiindca NU va exista niciodata OVULUL VIABIL in acest moment in uter.
Daca stii sa citesti si esti capabil sa intelegi cele explicate, iti vei da singur seama ca este ABSOLUT/100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina in conditiile prezentate si precizate.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti sa ramai gravida, fiind in perioada de infertilitate.

| Floridori a răspuns:

Nu poti ramane insarcinata daca esti sigura ca aceea a fost perioada fertila.

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina vor exista mereu, daca o faceti neprotejat!

Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!