| anonim_4396 a întrebat:

Sunt sigur ca ati mai auzit de poveste ca a mea, asa ca o sa fiu cat mai direct. Eram la liceu, am cunoscut o fata si am ramas impreuna timp de 12 ani. In perioada asta ea a mai calcat stramb de vreo 2, 3 ori, dar iubind-o atat de mult am iertat-o. Recunosc si imi este rusine de ce am facut, dar s-a intamplat sa o lovesc de 2 ori. Si ea m-a iertat. In ultima perioada statea numai cu telefonul in mana si intr-o zi i-am cerut sa ii verific telefonul.Cum era de astepta vorbea prin sms cu un individ. Individul era unul din "prietenii mei ". A recunoscut ca aveau o relatie care incepuse in urma cu cateva luni.Ne-am despartit! Problema mea de aici incepe.Nu-mi mai pot face ordine in viata, nu reusesc sa intalnesc pe nimeni, sa am o relatie macar de prietenie, nu dorm, sunt extrem de nefericit. Simt ca viata nu mai are rost! Incerc de cateva luni sa-mi refac viata si nu reusesc. Mi-am schimbat locul de munca, mi-am facut fel si fel de conturi de socializare, ies seara, nu stiu ce sa mai fac. Ce credeti ca ar trebui sa fac? De ce majoritatea oamenilor generalizeaza si judeca dupa aparente?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Exista un timp in care suferi. Ca esti ofticat pe ea ca a facut pasul de inchidere, ca esti ofticat pe tine ca nu te-ai prins la timp si te simti pacalit, acestea sunt lucruri care se aseamana extrem de mult cu ranile: necesita timp sa se inchida.

Du-te si tu din floare in floare, simte-te liber. Ai procedat corect sa iti faci diverse conturi de socializare.

Acum insa ce ar fi daca ai si gasi cate o alta tipa.

In plus poate este bine sa nu te gandesti doar la momentele frumoase. Gandeste-te si la momentele urate.

Si in plus, e totusi normal ca dupa 12 ani sa va despartiti. Motivul este simplu: boala lunga, moarte sigura.

Erati oricum nefericiti impreuna. Doar rutina va mai tinea totusi legati. Uita-te in sufletul tau si vei vedea.

Nu reusesti sa intalnesti pe nimeni, pentru ca nimeni care conteaza, nu vrea un ratat in viata. Iar a plange dupa fosta relatie, inseamna ratare pentru oricine. Nimeni nu vrea sa fie comparat cu trecutul si nici sa traga ponoasele acestuia. Ceea ce stii si tu.

Daca seara nu ai ce sa faci, poti incerca sa iesi prin cluburi, sa iesi la o intalnire de pe retelele de socializare, etc.

E vorba de faptul de a realiza ca viata nu s-a terminat. Ci din contra, acum incepe.

Daca cu abordarile acestea, inca simti ca ai probleme grave, un drum la un psiholog sau vorbitul cu diverse alte amice ale tale cu privire la problemele sufletesti, vor face cu adevarat minuni.

Din pacate, cere timp. Nu ai luat decizia de a te desparti la momentul potrivit (poate era acum 7 ani), asa ca... acum vine plata sad.

Aveti copii? Daca nu, gandeste-te ca si ea, conform a ceea ce ai spus, trebuie sa fie in jur de 30 de ani. Iar femeile vor copil pana acum. La 30 de ani daca nu au copil incepe ceasul sa ticaie nasol si nimic nu le sta in cale.

Eu ma gandesc ca mai bine incerci sa te ierti pe tine, sa o ierti pe ea, si sa iti incepi viata mai departe. Nu sta blocat, pentru ca timpul trece. Si de cele mai multe ori, nu in favoarea ta.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Lasă timpul să-și facă lucrarea în liniște; nu încerca să-l grăbești - n-o să poți!

| Oana92 a răspuns:

Nu stiu la ce te referi cand spui ca te judeca dupa aparente, dar in general oamenii fac asta pentru ca sunt ...superficiali sad

De cat timp te-ai despartit de ea? E normal sa suferi si sa fii debusolat dupa ce ai pus capat unei relatii de 12 ani... asa ca da-ti un pic de timp ca sa uiti si sa iti revi. O sa treci peste, dar ai putina rabdarewinking Ai inceput bine, iesi seara, deci esti pe drumul cel bun happy Iesi des, distreaza-te si o sa reusesti pana la urma sa pui ordine in viata ta. Baftawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-un fel de inteleg, si zic "intr-un fel" pentru ca la mine a durat 1 an relatia si nu a fost vorba de inselat. Plus varsta inferioara fata de a ta.
Momentan cred ca ar fi prea devreme pentru o relatie. adica dansa sigur nu a disparut din mintea ta dupa cum se vede.
Singurul leac pe care l-am gasit pana acum este. desigur, dupa cum ai mai auzit si in alte raspunsuri de pe net, iesitul, ca asa macar nu iti mai zboara mintea la ea (sau cel putin nu asa des cum ti-ar zbura daca stai singur) -asta daca nu incepe cineva sa vorbeasca de fosti/foste, deci sa se evite subiectul asta.
A, si poti incerca si tu un film / o comedie, te mai binedispune.
Si pe mine cand ma mai apuca dorul de fosta, incerc sa vorbesc cu alte fete (pe net cu majoritatea, desigur). si uneori chiar ajuta. dar probabil suna aiurea asta.
Sper sa treci cu bine peste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e asa ca daca o fata de pe aici ar fi destul de "amabila" sa puna botul la vrajeala te-ar consola?
Nu mai vrei sa te casatopresti cu nepoata aceea de gradul 5 de rudenie? Tu crezi ca daca iti schimbi id-urile si nikc-name nu stiu cine esti? Te inseli

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cazul tau cel mai indicat lucru ar fi sa discuti cu o pers specializata care sa te sustina moral, mental si care sa te ajute sa iti pui viata in ordine. Poate reusesti sa mergi impreuna cu ea la o asemenea discutie. Ptr a trece maj usor peste un capitol incheiat din viata ta, pentru a te ierta pe tine apoi greselile ei(care e clar ca au survenit sin lipsa a ceva dar care nu ii justifica faptele).
Neiertare ai neacceptare stau la baza imposibilitatilor tale de a te mobiliza. discuta cu un psihoterapeut pentru a de descarca dar ai pentru a primi solutii utile in ecolutia ta. Nu incerca sa te cuplezi de pe acum ar fi omare greseala, dar prietenii de acurta durata sunt bine venite. Succes.

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

12 ani patroane?
E si normal sa apara infidelitati.
Ce e aiurea e ca apropiati de-ai tai se dau la femeia ta.
Aia trebuie batuti bine.
Sfatul meu e sa nu incerci sa ai o noua relatie ca sa o uiti pe fosta sau ceva de genu.
Clar nu o vei uita asa si mai incurci pe pe alta.
Lasa-ti timp sa te ''vindeci''. O luna, doua un an depinde de tine.
Dupa aia cand te impaci cu tine si cu trecutul te orientezi catre altcineva.
Pana atunci nu da bir cu fugitii.Asta inseamna lasitate.
Fii barbat si asuma-ti greselile sau faptele bune dupa caz.
Si nu dispera. Daca disperi agravezi lucrurile si mai tare.
Ia o atitudine de aia de durut in _)_ intelegi?
Pana la urma i-ai tras-o,ai experimentat,ai fost trist,ai fost fericit,implinit, bucuros, dezamagit, etc
Un amalgam de sentimente ce ar trebui sa le oferi timp sa le digeri.
Asta trebuie sa faci acum.
Digera in liniste tot ce a fost.
Daca treaba e nasoala treci si pe la un psiholog.
Marea problema e ''ca, costa''