| IhAtElOvInGyA a întrebat:

Salutare tuturor! Am o problema mai delicata pe care nu o pot impartasi nici familiei si nici prietenilor apropiati din motive personale si sper ca voi sa m aputeti ajuta.

Am o relatie de 3 ani si ceva cu prietenul meu. Amandoi avem 19 ani. Pana acum, am crezut ca am ajuns sa-l cunosc foarte bine, dar mi-am dat seama ca nu-l cunosc chiar deloc. Intotdeauna l-am stiut ca fiind o persoana blanda, grijulie, protectoare, si in niciun caz violenta sau agresiva. Dar in una din zilele astea i-am cunoscut si partea mai intunecata, pe care imi pare sincer rau ca nu am apucat s-o cunosc de la inceput. Discutam despre chestii absolut banale, neimportante, cand, fara sa realizam, am ajuns in contradictoriu. Eu am fost cat se poate de calma si m-am amuzat de situatie, insa el si-a pierdut cumpatul si a inceput sa urle, sa ma injure, si, intr-un moment total neasteptat, mi-a tras o palma zdravana, de era sa-mi pierd echilibrul. N-am stiut cum sa reactionez, am ramas muta. Confuza, socata si speriata in acelasi timp, am inceput sa plang. El doar a stat si s-a uitat la mine, dupa care a plecat. Sunt constienta de faptul ca dupa prima palma, va urma si o a 2-a, si o a 3-a etc., dar nu pot sa dau asa cu piciorul intr-o relatie care a rezistat 3 ani de zile. Si-a cerut mii de scuze, ne-am impacat, mi-a promis tot felul de lucruri, insa eu tot stau cu frica in san in preajma lui. Trenuie sa imi masor cuvintele de frica sa nu ma aleg cu vreo alta palma, si la fiecare gesticulare de-ale lui parca ma feresc. El a observat comportamentul meu si se vede ca e profund afectat, e cuprins de remuscari si e foarte trist mereu. A spus intr-un final ca ii pare since rau, dar nu mai poate sa ma vada stand langa un monstru. A zis ca daca nu il parasesc eu, ma paraseste el, ca e spre binele si fericirea mea. Dar eu nu vreau sa renunt asa usor. Il iubesc si stiu sigur ca si el ma iubeste foarte mult, si nu vreau sa-l las sa plece acum, cand sunt absolut sigura de ceea ce vreau. Cum as putea sa-l fac sa indrazneasca sa ma privesca din nou in ochi? Sa uite de trecut? Sa fie totul ca la inceput? Si sa nu mai am aceasta frica constanta in mine? Va rog, macar incercati sa-mi dati niste sfaturi utile. Tocmai ne faceam planuri de viitor impreuna, si indiferent de parerea voastra, eu nu am sa-l las sa ia decizia asta singur. Deci macar spuneti-mi ce ar trebui sa fac sa-i spun ca am dat totul uitarii...

13 răspunsuri:
| iubesc a răspuns:

Buna. Poti sa ii explici ca l-ai iertat si sa fie singura data cand accepti un asemenea comportament. Daca sustii ca te iubeste tu stii cel mai bine ce ai de facut si sa il reintorci la tine. Ai putea sa ii reamintesti planurile care le aveti de facut, momentele cele mai frumoase din viata voastra si asa incet incet veti putea uita ce a fost rau si sa o luati de la capat. Sunt de parere ca o data ce te loveste o va face si a doua oara fii sigura (marea majoritate) insa sunt mici exceptii si el se poate numara printre ei.

| neutrino a răspuns:

Eu am sa-ti reamintesc ca intre dragoste si prostie, este diferenta. In momentul de fata, indiferent de ceea ce crezi tu, la tine nu mai este vorba de iubire.

| ywar a răspuns:

Hmm, delicat intr-adevar!
pai daca ti-a tras o palma de la o dicutie banala ce se va intampla cand il vei trimite dupa ceva de care iti este pofta in timpul sarcinii? Intreb.
Cine loveste prima data e foarte posbil sa o faca si a doua oara, criminalul se intoarce intotdeauna la locul faptei. De ce crezi tu ca-i pare rau cu adevarat? testeaza terenul si nu crede tot. E mare pacat - ai doar 19 ani! Dumnezeu sa te aiba in paza!

| Buresbista123 a răspuns (pentru ywar):

DZ nu o are in pace dupa cate vezi, prietenii imaginari in general is cam imaginari...

| ywar a răspuns (pentru Buresbista123):

F tare! e bine si cu partea imaginara - la mate happy

| Cristiann25 a răspuns:

Ok,n-o sa-ti tin morala in legatura cu "de ce mai stai cu el daca ti-a tras o palma ca o sa mai urmeze si altele".Se poate intampla sa-si piarda cumpatul odata si sa nu se mai intample niciodata sau din contra sa se repete mereu! Atat vreau sa iti spun:daca o sa iti mai dea vreodata o palma paraseste-l definitiv si fara sa te uiti in urma!
Posibil sa-i para cu adevarat rau chiar daca unii nu inteleg cum e. Explica-i ca-l iubesti mult si ca ai incredere in el dar sa nu se mai intample a doua oara. Daca va iubiti nu rupeti relatia! Succes, te pup!

| Buresbista123 a răspuns:

Trimite l la psiholog sa vada de ce e asa manios, poate e gelos sau are probleme emotionale, de parasit daca vezi ca tot asa o sa continue, dai papucii

| Azµre a răspuns (pentru Buresbista123):

Corect!

| tenutza a răspuns (pentru Buresbista123):

Si eu zic la fel - sa consulte o persoana specializata, trebuie sa aflii de unde vine furia asta subita

| NnDWtf a răspuns:

Si-a pierdut cumpatul si se vede ca ii pare rau pentru asta. Probabil are niste probleme de care tu habar nu ai si de s-a enervat asa repede si si-a dat seama ca a gresit lovindu-te pe tine.
Tie nu are de ce sa-ti fie frica din moment ce el si-a cerut scuze si se gandeste la fericirea TA.
Lui spune-i ca e ok, l-ai iertat si l-ai inteles ca se enervase foarte rau si ca vrei sa fie totul ok intre voi de acum in colo, nu sa va alergati cu mai stiu eu ce unu pe altul (si aici zambeste putin), spune-i ca o sa iti ia ceva timp pana sa te dezobisnuiesti de acel tresarit cand isi misca palma deasupra ta.

| GigiMenta a răspuns:

Daca te iubeste atat de mult cum spui tu si daca ai masca macar "ticul" de a te ferii la orice reactive de-a lui o sa ii recapeti increderea si totul va fi ok dar asta mai implica si o duscutie profunda in care sa ii amintesti ca il iubesti enorm si nu vrei sa renunti la el. Mult noroc ♥

| georgian24 a răspuns:

Esti cma prostutza. iarta.ma ca ti.o spun da asa e. daca continui cu e relatia o sa degenereze, nu o sa mai fie egalitate, o sa te tina sub papuc, o sa fi umilita, daca esti si orgolioasa e mai grav.