| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie doar de raspunsuri serioase. Sincer, chiar nu credeam vreodata ca voi ajunge sa cer parerea altora. O sa va spun pe scurt.

Sunt intr-o relatie cu o fata minunata pe care o iubesc enorm de mult. Eu am 18, va face si ea 18 cat de curand. Avem o relatie minunata de 7 luni. Facem totul impreuna, ne intelegem minunat. Mentionez ca o iubesc atat de mult incat nu i-am cerut niciodata absolut nimic. In aceste luni, doar ne-am sarutat, iar cu putin timp in urma am ajuns si la atingeri. Nu exagerate, la inceput doar pe sani. Niciodata nu am vazut-o dezbracata, doar in chiloti si fara sutien. Zilele trecute am reusit sa-i bag mana in chiloti cateva minute in total, nu mult, bineinteles, cu acordul ei. Dupa aceste faze am intrat fara sa vrem intr-un subiect legat de religie. Si de aici a inceput o problema.

A mentionat ca are remuscari pentru ceea ce a facut, din punct de vedere religios, a cerut o pauza si a spus ca deocamdata nu poate face nimic mai mult pentru ca are ceva motive religioase. Mentionez ca eu nu sunt religios, dar ne intelegem pe partea asta, chiar nu am nimic impotriva ei. Mentionez ca nu i-am cerut nimic mai mult decat atat, iar acum ma simt foarte ciudat si am intrat intr-o stare de procesare pentru ca nu ma asteptam ca din aceasta cauza sa avem probleme in relatie. Am picat pe ganduri, ca orice baiat imi doream si eu macar atat de la iubita mea. Dar da, am inteles, i-am dat timp cat doreste ca sa-si puna si ea totul la punct.

Vreau doar sa stiu si parerea voastra si sa spuneti daca am exagerat eu pe partea asta.

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sexul a fost inventat de Creator pentru a te bucura de el numai in cadrul casatoriei si de aceea implicarea in afara cadrului casatoriei e sanctionata de constiinta prin ea creatorul ii trimite un semnal ca ati pornit pe o cale gresita.In Bivlie scrie- e mai bi ne ca omul sa se casatoreasca decat sa arda.Sotul meu cand a vazut ca tensiunea fizica dintre noi e prea mare a stabilit nunta peste cateva saptamani, sa nu ajungem sa traim in pacatul curviei.Asa procedeaza un barbat adevarat.Degeaba ii dai timp daca nu va hotarati sa va casatoriti orice implicare fizica ii va aduce multa vinovatie, semimentul de murdarire sopirituala. Daca nu vrei sa va casatoriti in viitorul apropiat mai vine las- o in pace, nu viola constiinta.

| agent007u a răspuns (pentru ania):

Prea multă exagerare religioasă. Coborâți, totusi, cu picioarele pe pământ.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca o iubesti cu adevarat, ii respecti dorinta si o respecti pe ea, ca femeia vietii tale, pana va casatoriti.
Din atata lucru nu a murit nici un barbat si daca stai si te gandesti de restrictiile impuse de religie, sau bun simt de acum 50-100 de ani, cand femeile si barbatii se casatoreau virgini, nu vad o mare problema aici.
Daca esti interesat doar de sex, il poti obtine de la zecile de pitipoance, ori prostituate, din jurul orasului tau.

| pixelbundle a răspuns (pentru Violleta2022):

Pentru Jassmina

Situatia ar putea fi mult mai complicata... casatoria cu o femeie care este captiva unei morale dogmatice s-ar putea rezuma doar la sex pentru reproducere.
La varste de 18-24 ani oamenii cred ca dragostea invinge totul... si asa este in perioada aia a vietii insa mai tarziu apare ceea ce se numeste regret. Eu cred ca experienta si cunoasterea ar putea preveni regretele.
Imi cer scuze daca par lipsit de tact comentand raspunsul tau, am vazut ca incerci sincer sa ajuti si ai tot respectul meu insa raspunsul tau este raspunsul unei femei, probabil ca raspunsul (decent) al unui barbat ar putea fi complementar.

O seara buna si un week-end superb happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru pixelbundle):

Vorbesc din experinta de viata a unei femei maritate de peste 30 de ani si cu o casnicie fericita.
Am fost crescuta intr-o familia stricta si m-am casatorit in conditiile impuse de parintii si te contrazic pentru nestiinta ta, fiindca nu toti avem ochelari de cal si nu toti facem sex doar pentru reproducere, mai exista si placere si chef si dorinta, iar cand intalnesti un om destupat la minte, le poti avea pe toate.

Multam de urare, dar la mine este deja dimineata in toata regula si ziua de duminica happy

| pixelbundle a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns.

Ai dreptate, este nemaipomenit cand intalnesti un om destupat la minte.

O zi buna

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Graninicupierisca și sa vezi ca nu mai ai nimic

Răspuns utilizator avertizat
| pixelbundle a răspuns:

Ceea ce traiti voi este minunat vazut prin ochii vostri insa realitatea poate fi mult mai diferita (mai ales daca situatia se prelungeste cu inca cativa ani).
Vorbeste cu ea despre subiectul religie si vezi exact ce intelege ea din treaba asta. De asemenea ar trebui sa te gandesti TU ce reprezinta pentru tine religia.
Din perspectiva unuia care a trait situatii de genul asta, as zice sa ii dai sansa ei de a explica si de a hotari impreuna cum sa procedati.
Insa retine ideea ca ceea ce traiti voi ar putea fi doar o experienta trecatoare ( nu neaparat iubirea vietii asa cum ar putea sa para pentru cineva la 18 ani fara experienta emotionala si sexuala ).
Nu merge, in judecata ta, pe ideea ca ii dai "oricat" timp (sau "cat isi doreste"). Acum nu iti dai seama dar timpul e ceva ce iti prisoseste poate doar atunci cand viata nu merita traita iar tu nu vrei sa fii in situatia aia!