| nobodynowhere a întrebat:

Salutare.
Vreau sa ma sfatuiesc cu voi, comunitate.
Eu mai mereu am fost persoana care ofer sfaturi utile, persoana careia i se da dreptate in 90% din cazuri si persoana care este mai mereu zambareata si chill.
Chiar astazi iubita unui prieten mi-a recunoscut ca nu a cunoscut persoana mai optimista decat mine si ma intreba cum pot fii atat de calm.
Vedeti voi..nimeni nu a fost capabil sa vada sub aceste aparente.
Am multe rani deschise pe suflet..De aceea si incerc sa ajut alti oameni, petru ca simt ca ma ajuta.
Si dezamagirile ajuta la formarea in viata, la formarea caracterului, stiu.
Dar ma simt asa singur. Chiar ma simt. Am locuit in Sibiu 8 luni, cu fosta iubita pe care urma sa o cer in casatorie in aceasta luna, August. Si ea imi tot cerea sa o cer, voia mult asta.dar ne-am stins foarte ciudat si brusc.
De cand am plecat de la Sibiu si m-am mutat inapoi acasa in Buzau..ma simt singur..ma simt rau. Regret ca am plecat de la Sibiu din cauza ei, din cauza despartirii si durerii pe care am indurat-o.
Aici sunt fotograf.dar part time. si sa caut un job full time in zona mea este foarte greu si asta ma streseaza. Vreau sa strang bani sa plec din nou undeva..sa fac ceva...aici nu mai pot.
Nu am multi prieteni, am putini, foarte putini.
Vorbesc si am vorbit cu multi oameni in aceasta viata scurta (am 20 de ani), dar ma simt singur. Nu am persoana aceea cu care pot vorbi orice, oricand..Nu o am. Eu sunt mereu disponibil pentru altii, mereu am fost, indiferent de ora... si ma frustreaza.
Dupa despartire am incercat sa imi refac sufletul si viata si incepusem sa vorbesc cu o fata foarte foarte draga mie, am vorbit ceva timp si aveam discutii mult mai apropiate. Ne-am si vazut de cateva ori (era mai greu cu vazutul cu ea.) iar apoi mi-a spus ca s-a impacat cu fostul cu care a stat 2 ani si ceva pentru ca ii mai ofera o ultima sansa si vrea sa faca ce trebuie. Asta m-a durut putin dar i-am urat succes. I-am spus ca stie unde ma gaseste. Dar m-a facut sa ma simt ca roata de rezerva.dar imi este asa draga...Nu am mai vorbit de o saptamana.
Si asta m-a facut sa ma simt singur.

Cu sora mea vorbesc dar mai rar.
Am o mama foarte ocupata. cu care vorbesc dar asa mai scurt si mai rar
Tata nu am
Bunica mea ce imi este mai ceva decat mama este in afara tarii
Toate persoanele de gen feminin cu care vorbesc cred ca vb cu ele ca vreau sa "le combin", ca na..asa e in zona asta si nu numai... dar intentia mea este de a gasi o persoana cu care sa vorbesc de toate si sa rad, sa gasesc o persoana cu care sa ies si sa impartasesc idei si amintiri.
Mai greu... Multe se plictisesc de vorbit, si chiar nu imi pot da seama de ce.
De obicei sunt tipul ce glumeste, face persoanele sa rada, cel ce da sfaturi, protectorul printre "prieteni"..plm.
Nu stiu, ma simt singur. Ma simt rau. Cateodata ma contrazic singur si nu mai stiu ce vreau.
Cateodata, din pricina tuturor lucrurilor din exterior ma interiorizez si devin dur, scurt, serios si rece iar apoi imi vine in minte educatia data de mama, ceea ce m-a invatat religia..si faptul ca trebuie sa fiu bland cu oamenii, sa fiu bun, si voi primii bine la randul meu, candva..si am aceasta contrazicere in cap..si ma roade foarte puternic si nu mai stiu ce sa fac.
Nu, nu vreau la psiholog momentan pentru ca nu am bani de psiholog.

Stiu ca am scris mult, dar sper ca ati inteles ce am spus. daca ati ajuns pana aici. Va multumesc.

Sanatate si intelepciune!

Răspuns Câştigător
| elaventurero a răspuns:

Da..nu stiu cum se face. Eu sunt din Buzau, iar acum iti scriu dintr-o minivacanta din Sibiu, orasel frumos, cochet...
Ma regasesc in mare parte in scrierile tale.Am patit la fel, insa presupun ca la mine a trecut mai mult timp de la acea despartire(cam 5-6luni).
Da am avut aceleasi trairi, frustrari, necajiri ca si tine si ca oricine a investit ceva intr-o «relatie», dupa despartire. Am trecut prin perioade apatice, mai putin lucide, perioade de singuratate. Sfatul meu este sa incerci sa iesi cu persoanele care iti sunt tie dragi, sigur ai macar 1-2prieteni. Sunt suficienti. Sa iesiti. Oriunde.Lasând medicamentul numit timp sa-si faca efectul. Dupa 2luni de la despartire nu mai e chiar la fel ca dupa 6luni.
Toata lumea doreste acea persoana «perfecta» cu care sa poata vorbi orice, etc de care pomeneai.Insa mai bine sa nu ne facem un scop din asta si atunci se spune ca sunt mai multe sanse de a o intalni.
Esti baiat tanar, ai tot timpul din lume.Despartirile sunt cam inevitabile in ziua de azi happy Dar e ok, cunoastem mai multe persoane, se spune ca o compatibilitate nu se gaseste atat de usor.Gandeste-te la asta. Open your mind.Succes mult draga Buzoianule.

| raMLesS a răspuns (pentru elaventurero):

Timpul nu rezolva nimic, timpul doar trece happy

| nobodynowhere explică (pentru elaventurero):

Multumesc mult. happy

| elaventurero a răspuns (pentru raMLesS):

Crede-ma ca in aceasta situatie conteaza. Am trecut si eu prin asta, si pur si simplu era nevoie de timp scurs sa cicatrizeze si sa vindece ranile. Da, asta e pentru destia mai prostii ca noi care investim sentimente si mai ales timp.

8 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Sa zicem ca te inteleg.

Iti recomand sa nu mai cauti aceea persoana care sa te inteleaga.
Incearca pur si simplu sa cunosti alte persoane fara sa astepti ceva in schimb.
Cel mai adesea, cand cauti ceva intr-o persoana deviezi de la modul in care ar trebui sa te comporti cu ea in mod normal, si fie devi prea insistent, fie prea rece, prea dubios, de asta e mai bine sa incerci sa nu cauti aceea persoana, incearca pur si simplu sa cunosti noi persoane, sa le acorzi tutor aceeasi sansa sa te cunoasca, poate vei ramane uimit de ce oameni vei cunoaste.

PS:Genul de oameni pe care-l cauti tu, ii cunosti in timp, increderea, se castiga in timp.

Succes.

| raMLesS a răspuns:

"De obicei sunt tipul ce glumeste, face persoanele sa rada, cel ce da sfaturi, protectorul printre ''prieteni''..plm. "
Tu esti genul de tip "nice guy", esti un bun amic, ii pui pe altii pe primul loc in loc de tine, dar fetele vor un mascul alfa, unul care stie ce vrea.
Nu vorbesti cu una 2 luni, apoi o intrebi daca vrea sa fie impreuna cu tine... Un Alfa, e direct, in doua zile deja s-a combinat.
Poate ca nu asta e intentia ta, dar nimeni nu vrea un papalapte.
E ok sa glumesti si sa fii amuzant, dar daca nu iei deloc atitudine in nici o situatie, lumea o sa te ia drept pampalau.
Si da, e plictisitor sa vorbesti asa cu cineva, cine crezi ca are timp si chef sa vorbeasca niste chestii tampite virtual? Daca esti disponibil 24/7, o sa dai impresia ca tu nu ai nimic altceva mai bun de facut cu timpul si cu viata ta, si ca ai o viata foarte plictisitoare.
Daca vrei sa ai prieteni apropiati cu care sa razi si sa te distrezi, trebuie sa ai si o viata interesanta, sa ai si niste hobby-uri.
Si trebuie sa iesi afara cu prietenii aia, ca virtual nu se leaga nimic.
Gen daca ai un hobby, sa zicem ca iti place sa faci poze, ai o camera buna, faci poze de exemplu la cer, noaptea, cand iesi cu aia la un suc si le arati "I-auitati ba ce poze am facut aseara, va plac?" o sa zica in mintea lor "Ba, tipul asta chiar e bun, chiar e interesant".
Gen eu am invatat sa invart mingea pe deget, cand ieseam cu baietii la un fotbal ceva, invarteam mingea aia mai bine de juma' de minut, si era ceva chiar foarte tare, nici unu nu putea :)) si mai zicea cate unu "Omg ce tare, ce smecher e asta"...
M-am lungit prea mult cu vorba, dar uite-te la vieoclipurile astea, au exact raspunsul pe care-l cauti.
Sper ca intelegi engleza: https://www.youtube.com/watch?v=fesSvXKxYd0

https://www.youtube.com/watch?v=lmMignm6054

https://www.youtube.com/watch?v=A7MY7TuBnzs&t=0s

Si: https://www.youtube.com/watch?v=kyHDMJXB8fA

Mai sunt multe clipuri de genul, daca vrei sa schimbi ceva uite-te la ce ti-am trimis.

| nobodynowhere explică (pentru raMLesS):

Da, multumesc de timpul acordat, dar nu ai inteles mare lucru din ce am spus. Nu am spus ca nu sunt puternic, iar faptele mele nu induc ca sunt un ''papa lapte'', prietene. happy Faptul ca glumesc si rad nu ma face slab in nici un fel, in fata nimanui. Impun respect prin alte metode, si nu vreau sa ma dau un ''mascul feroce'' in fata fetelor, prin gesturile altora spuse pe internet. Vreau sa fiu eu, asa cum sunt. Tu urmeaza calea altora in viata si adopta comportamentul altora iar eu il adopt pe al meu. Multumesc

| raMLesS a răspuns (pentru nobodynowhere):

Daca faci chestiile alea nu inseamna ca ii imiti pe altii, inseamna ca te imbunatatesti.
Si cand spun mascul feroce nu ma refer la un cocalar de peste 100 de kile care poarta un lant de aur la gat, e analfabet si vrea sa-si demonstreze dominantia prin violenta si injuraturi.
"Eu sunt mereu disponibil pentru altii, mereu am fost, indiferent de ora... si ma frustreaza. "
Corect, si d-aia nu prea ai pe nimeni.
Daca exista cineva, vorbeste, iti spune ce are pe suflet, si dupa 2 zile te uita pentru ca tu nu esti interesant si nu ai ce sa ii oferi ( sau poate ca esti).
Daca tu crezi ca sa-ti ocupi timpul cu altceva inseamna sa adopti un alt comportament, e nasoala treaba.
"Faptul ca glumesc si rad nu ma face slab in nici un fel, in fata nimanui."
Nu am zis ca nu ai voie sa glumesti, dar trebuie sa ai niste glume bune si sa nu glumesti intr-una, ca asa deja devi troll si dai dovada de neseriozitate.
Am bagat la cap de mult acele sfaturi si mi-au intrat in fire, sunt eu insumi versiunea mai buna.

| gheorghe699 a răspuns:

Esti o fire complicata, greu de inteles, poate ar fi bine sa consulti un specialist, nu te supara ..multa sanatate!