| ficusdegradina a întrebat:

Salutari. Am si eu o probelma, va rog nu judecati lipsa de educatie sexuala. Am 17 ani, baiat si recent am facut sex pentru prima oara. Am facut tot ce era posibil pentru protectie( prezervative noi, neexpirate, echipate ca la carte, schimbate cu grija de fiecare data cand am schimbat pozitiile, durex, nu de la vreo marca dubioasa)si sa evit sarcina(nici macar nu mi-am dat drumul-absolut deloc- nici in ea, nici pe ea, nici langa ea, deloc deloc). Problema este ca prietenei mele ii intarzie perioada cam de vreo saptamana dar are niste dureri asemanatoare celor premenestruale. Am auzit ca e posibil ca ciclul unor fete sa se modifice dupa primul act sexual. Are vreun rost sa ma ingrijorez de sarcina? Mentionez ca nu am facut chestii salbatice astfel incat sa se rupa prezervativul, nici macar nu l-am "stresat" prea rau(prezervativul). As vrea un pic de seriozitate, deoarece chiar am nevoie de ajutor.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca ciclul menstrual al prietenei tale nu este unul bine reglat si din acest motiv lungimile ciclurilor pot sa fie diferite de la un ciclu la altul. De asemenea in destul de multe cazuri in care ciclurile menstruale au fost foarte regulate, s-a constatat ca acestea s-au dereglat si s-au produs intarzieri in pornirea menstruatiei din ciclul respectiv probabil pe fondul stresului aparut din cauza fricii de a nu ramane insarcinata. Posibilitatea de a se forma o sarcina in cazul prezentat este exclusa in totalitate. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nu are cum sa fie insarcinata, este o dereglare hormonala.

| Emilian65 a răspuns:

Daca totul a fost protejat, nu trebuie sa-ti faci probleme ca prietena ta ar fi gravida.

| Ara997 a răspuns:

Calm. no problem. vezi sa nu te dereglezi si tu de la atata stress.

| kandaraki a răspuns:

Nu cred sa fie insarcinata, probabil are o dereglare ceva in organism

| monycutzza a răspuns:

Sa stea linistila. eu am avut acel simptom premenstual 2 saptamani, nici eu nu intelegeam de ce nu imi vine, de ce imi intarzie asa mult desi aveam acel simptom premenstrual, era din cauza ca am fost foarte stresata. daca e asa cum ai spus tu nu are de ce sa se panicheze, sa stea calma. o sa fie totul bine, crede-ma

| Bogdi_Condrea_1979 a răspuns:

Relax man...