| DaCh0s3n0n3 a întrebat:

Salutari din cele mai indepartate tarumuri, TPU! Am 11 primaveri si am o intrebare ce ma macina de multa vreme...

Este mai sanatos sanatos sa folosesti un WC turcesc sau o toaleta normala? Este o sansa mai mica de a face limbrici?

Dau funda!
Multumiri anticipate, sanatate!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Infectarea in cazul virmilor intestinali este de tip fecal-oral. Adica cineva, cu mana murdara de fecale care contin oua de viermi atinge un obiect pe care apoi il atingi si tu, iei ouale de viermi, duci mana nespalata la gura si le inghiti. Deci nu tipul toaletei conteaza, ci conteaza daca esti nevoit sa atingi multe obiecte (maner de usa, robinet de chiuveta, etc)

| Eduard196 a răspuns:

Foloseste un turcesc ca este mai sanatos pentru sistemul digestiv

| Mak99 a răspuns:

Cat de indepartate sunt acele "tarumuri", aaaa te referi la tzarmuri sau taramuri? De ce nu folosesti toaleta de acasa? Si cel turcesc si cel normal folosit de publicul larg, nu sunt tocmai igienice...

| DaCh0s3n0n3 explică (pentru Mak99):

Adevarat!

| DaCh0s3n0n3 explică (pentru Mak99):

Vai, ma strange banderola.

| IncearcamaTigrisorule a răspuns:

Te salut! Probabilitatea de a face limbrici pe o toaleta turceasca e mult mai mica deoarece pe aceasta nu trebuie sa faci contact cu partea dorsala si cavitatea anala(sau,, cur'' pe intelesu tuturor primitivilor de pe acest univers pnm). Iti doresc multa sanatate, tot binele din lume si bafta ta frt! Grija cu limbricii aia! 2 funde sa ma infunde?

| DaCh0s3n0n3 explică:

Taramuri*

| Ionut_Adrian_1999_7fh8 a răspuns:

Esti fumat? Vai, ma strange banderola asta, vai