| readdevil a întrebat:

Salutari.Sper sa va faceti timp sa cititi tot ce am scris. Am si eu nevoie de cateva sfaturi. Poate stie careva ce sa fac. Am 18 ani si stiu ca ar trebui sa ma preocupe invatatul si alte lucruri folositoare. La inceput a fost o gluma, stiti, am vrut sa imi fac si eu 'gagica' dar nu am reusit. Atunci am spus 'ha ha asta este, alta data'. Am incercat din nou si nu am reusit si dupa foarte multe incercari am devenit complexat de faptul ca nu reusesc. Nu e musai sa imi fac prietena dar a devenit dubios: chiar sa nu gasesc pe cineva potrivit? Adica sunt super super super timid dar acum nici nu mai stiu diferenta dintre timid si politicos. Nu cred ca sunt foarte urat, sunt un pic cocosat de la pc. Problema e ca imi trebuie doar un gest, ceva mititel ca sa ma faca sa tin la o persoana pentru totdeauna. Nu am reusit sa ma supar pe nimeni niciodata mai mult de o zi. Tocmai din cauza asta, de fiecare data cand sunt rejected de o fata parca mor un pic pe dinauntru, parca ceva se rupe in mine. De obicei dureaza 3'4 luni sa imi revin, tocmai de aceea ma simt satul sa incerc. Ce sa fac. As putea scrie ore intregi despre asta si tot nu cred ca as termina de spus totul.

Cateva chestii despre mine:
-cred ca sunt si cam posesiv, foarte posesiv
-mai ma cred destept si dupa realizez ca sunt un foarte mare prost
-ma intreb si daca sunt nebun. Oare daca realizez ca sunt nebun, sunt nebun de fapt?
-nu am niciun talent, abilitate, nimic

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Posesiv e rau.Baga`ti in cap ideea ca nu detii pe nimeni si nimic. Dupa ce mori se vor intoarce toate de unde au plecat eventual si anume in pamant.

Te crezi mai destept = ai pretentii de la ele poate, iar asta este o contradictie iar, pentru ca cele dupa care alergi tu vor baieti prosti care sa nu le inhibe ci sa sa fie macho si nu politicosi ca tine.

Nebun nu esti cu siguranta.Un nebun n`ar realiza ca este nebun laughing

Cu siguranta ai si talente si abilitati, doar ca inca nu ti le-ai descoperit.

Lasand acestea la o parte, trebuie sa capeti mai mult curaj si sa nu le mai faci pe plac atat de mult.Invata sa nu mai fii atat de serviabil.Vezi unde ai gresit in fiecare caz cand ai incercat si nu mai repeta acea greseala.Si cel mai important nu renunta si nu mai astepta 4 luni pana la urmatoarea incercare. Daca nu a mers, asta e, ziua urmatoare sau chiar dupa, incerci iar, inveti unde ai gresit, nu mai repeti greseala, apoi incerci iar si iar si iar si iar.Este imposibil ca la un moment dat sa nu`ti gasesti pe cineva chiar daca tu consideri ca tu nu ai nimic atragator la tine.Deci, da`i bataie!

| readdevil explică (pentru WaterDrop):

Multumesc pentru raspunsul tau. Apreciez ca ti-ai luat din timp ca sa scrii atat de mult. Ma gandesc sa fiu mai curajos asa dar efectiv nu pot. O sa vad eu. Multumesc mult.

3 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Fratele meu tu la varsta asta trebuie sa stai INCUIAT in casa si sa inveti DUMNEZEIESTE SI DISCIPLINAT pentru bac si admiterea la o UNIVERSITATE DE PRESTIGIU. te va astepta studentia unde vei strabate toate cearsafurile campusului universitar vei schimba fetele ca pe sosete vei iesi cu baietii la ebre chefuri camin betii cabane studiu pentru examen. esti la inceput de drum frate lasa dramele de baba si focuseazate pe invatat

| Ecaterina2016 a răspuns:

1 Posesivitatea vine din lipsa de încredere în sine și de idea total eronata ca tu ca si partener iei in posesie / deții acea persoana. O relație amoroasa trebuie sa fie un parteneriat emotional nu o subordonare.
2 cu siguranta ești deștept dar eu înțeleg sustratul. Uneori încerci sa epatezi sa arăți cât de deștept Ești tu pentru a te convinge pe tine ca ai valoare.Procedezi a asa ca sa iti invingi sentimentul de subestimare și de asemenea este si un scut de protecție.
3 un nebun nu recunoaște ca e nebun asemenea cum un alcoolic nu recunoaște ca e dependent de alcool.
4 vei gasi pe cineva cu care vei rezona, nu știu în ce oraș locuiești, poate sa fie mai dificil dacă stai în comunitate restrânsă/rurala.