| anonim_4396 a întrebat:

Salutari! Vreau sa cer ajutorul celor ce au experienta in asa ceva sau celor care stiu sa dea sfaturi.Va prezint problema mea.Am cunoscut o fata la jumatatea clasei a 9-a,dupa care,mai tarziu,am devenit foarte buni prieteni.Ea avea pe atunci un iubit(am aflat mai tarziu ca a tratat-o foarte urat) si era cam nemultumita de relatie.A incercat sa ma ajute sa ma combin cu o rietena buna de a ei(desi ea batea cele mai multe apropouri sa fiu cu prietena ei).S-a intamplat ca in loc sa-mi placa prietena ei,sa o indragesc pe ea.Ea a incercat sa aduca o data in drum spre casa faptul ca ma vrea, insa nu mi-am dat seama, apoi am aflat ca s-a cuplat cu un baiat care conversa cu ea de un an si incerca sa o convinga.I-am zis ca imi place de ea si timp de 2 luni am incercat sa o fac sa ma vrea, stiind de la ea ceea ce a incercat in trecut.In final ne-am certat...nu ne-am vorbit cateva luni apoi ne-am impacat si m-am hotarat sa-mi indrept atentia catre alte fete.Mi-au placut 2 fete care s-au dovedit ca nu era nimic de capul lor, ba infumurate ba prea usuratice si am intrat intr-o perioada in care nu mai voiam sa aud de iubirea dintre un baiat si o fata. voiam sa fiu singur.Suferisem destul.Asta a dus la diferite stari de depresie...am citit multe chestii psihologice sa ma inteleg.Din cauza depresiilor m-am certat iar cu fata pe care o placusem.Asta mi-a dat un fel de impuls sa imi inteleg propria persoana si am invatat ce trebuia sa stiu despre mine. Fata s-a despartit de prietenul ei si eu mi-am dat seama ca o iubesc(iar despre celelalte 2 fete ca mi-am "fortat" iubirea pe ele) si ca am fost "orb". Acum vreau sa ma impac cu ea, ne mai salutam la scoala si doar atat.M-am schimbat si va cer un sfat sau o parere, daca am vreo sansa sa ma impac cu ea si sa depasesc si stadiul de prietenie.Noi doi suntem acum in clasa a 12-a.

5 răspunsuri:
| claaau a răspuns:

Uite puteai sa-i trimiti acum un sms cu o urare sau poti sa-i trimiti cu ceva gen: cum te simti in noul an sau cum te-ai distrat la intrarea in noul an(asa ceva de umplutura fara sens care sa restabileasca o legatura intre voi) si sa incepi sa vorbesti iarasi cu ea si incetul cu incetul sa o pregatesti sa-i spui ca o iubesti si ca acum ca v-ati maturizat ti-ai dat seama ca o iubesti si vrei sa fiti impreuna pentru ca ai constatat ca te-ai schimbat si nu mai esti acel baiat din clasa a9a pe care il cunostea ea bine si ca acum esti altul. Poti incerca pentru ca n-ai nimic de pierdut si daca te refuza si de data asta te resemnezi cu gandul si asta e viata merge mai departe si fete mai sunt.

| darnme a răspuns:

Hei, daca ii poti spune si ei ceea ce ne-ai impartasit noua si faptul ca ai suferit si te-ai schimbat mult, sunt sigura ca ai impresiona-o. Pentru inceput, cereti scuze daca ai suparat-o cumva sau ai jignit-o, caci am inteles ca v-ati certat in trecut. Incearca sa ii demonstrezi faptul ca te-ai schimbat.
Mult succes! Si de curiozitate, esti cumva zodia rac?

| Freakest a răspuns (pentru darnme):

Varsator si ea e berbec

| Miki280 a răspuns:

Consider ca aveti mari sanse sa deveniti iubiti, pentru ca poate si ea tine macar putin la tine. Depaseste stadiul de prietenie vorbind mai mult cu ea si dandu-i de inteles ca o placi si ca vrei sa fi cu ea, sau sa stii ca este si o idee buna sa ii spui ca vrei sa fi cu ea, cred ca sunteti destul de mari sa va impartasiti sentimentele. Bafta multa, si nu negrija bacul. Succes!

| Miki280 a răspuns:

Consider ca aveti mari sanse sa deveniti iubiti, pentru ca poate si ea tine macar putin la tine. Depaseste stadiul de prietenie vorbind mai mult cu ea si dandu-i de inteles ca o placi si ca vrei sa fi cu ea, sau sa stii ca este si o idee buna sa ii spui ca vrei sa fi cu ea, cred ca sunteti destul de mari sa va impartasiti sentimentele. Bafta multa, si nu neglija bacul. Succes!