| Anonimboy111 a întrebat:

Salut, sunt baiat am 14 ani si penisul meu are 15 cm, este bine? Am inceput sa ma masturbez de 2 ori pe zi pentru ca inaine o faceam de mai multe ori, cat de des ar trebui sa ma masturbez?

28 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

In mod normal lungimea penisului este egala cu dublul varstei in cazul tau trebuie sa fie de 28 cm

| Suntbaiat123456789 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Si atunci în erecție cât îi? De un metru?
Hai mai lăsați-ma cu teoriile astea prostești.

| mihai69 a răspuns:

E bine.
De câte ori simți nevoia.

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

| doctorandus a răspuns:

15 cm: e mai mare decat la majoritatea romanilor.

| Anonimboy111 explică (pentru doctorandus):

Il am aproape 16 cm, chiar este bine pentru 14 ani?

| darrio2007 a răspuns (pentru Anonimboy111):

Adica 15,5?

| Anonimboy111 explică (pentru darrio2007):

ăăă..pai nu mai stiu sigur 15 si ceva

| DavidIron a răspuns (pentru Anonimboy111):

Da bro, raspund din viitor eu o am de aproape 18 si am 18 ani, e normal ca penisul sa fie egal cu vârsta ta de la începutul pubertății

| Emilian65 a răspuns:

Penisul este bine crescut. Dar, te masturbezi cam des pe zi. Gandeste-te si la viitorul tau sexual.

| Goete a răspuns:

Ai inceput de doua ori pe zi, si ai si terminat vreodata? Ca de asta nu spui numai de inceput

| Anonimboy111 explică (pentru Goete):

Mereu cand incep termin

| Goete a răspuns (pentru Anonimboy111):

Atunci e ok.
O sa se mai toceasca de la laba si se face mai mic, stai linistit

| Anonimboy111 explică (pentru Goete):

laughing laughing hai ca da laughing

| Goete a răspuns (pentru Anonimboy111):

O sa vezi.
Dar oricat ar acea, tu vei fi preocupat cu marimea lui si asta iti va aduce probleme

| Anonimboy111 explică (pentru Goete):

laughing laughing sigur ai dreptate laughing laughing laughing laughing laughing laughing

| Goete a răspuns (pentru Anonimboy111):

Deja iti faci probleme
Dar problema e a ta, tu rade

| Anonimboy111 explică (pentru Goete):

Normal ca rad, vad ca la toti le dai raspunsuri la sto laughing laughing

| Goete a răspuns (pentru Anonimboy111):

Mai dau si la misto, dar fsptul ca iti faci probleme de marimea sculei chiar iti poate aduce probleme pe plan sexual si apoi probleme de autostima.
Stai linistit, cat e, e. Sa-l folosesti sanatoswinking

| Goete a răspuns:

De 5-8 ori pe zi

| StefanIlAreMare a răspuns:

Nu e bine, cioaca ta trebuie sa fie dublul varstei tale, in cazul tau 28 cm

| Anonimboy111 explică (pentru StefanIlAreMare):

Ce am mai ras

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru StefanIlAreMare):

Bine frateee

| StefanIlAreMare a răspuns (pentru Anonimboy111):

Bv

| StefanIlAreMare a răspuns (pentru Anonimboy111):

Faza e ca spun adevarul

| Suntbaiat123456789 a răspuns (pentru StefanIlAreMare):

Teorie luată de pe internet.

| Suntbaiat123456789 a răspuns:

Auzi mai lasă masturbarea mai încet. E de ajuns de 2 ori pe săptămână. Prea multă masturbare duce la impotență, ejaculare precocee etc.

| IonicaLingurica2 a răspuns:

Daca nu e mov stranguleaza dicu la webcam sa faci banutzi