| maryeunice13 a întrebat:

Sambata am facut sex neprotejat. Ar fi prea repede sa ma duc maine la ginecolog pentru un consult complet sa vad daca nu am luat vreo boala sau ceva?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e mult prea devreme. daca nu ai simptome, primul consult ar trebui sa-l faci dupa 3-4 saptamani, insotit desigur de analizele de sange (HIV, hepatita B, C, HPV etc), iar apoi va mai trebui sa repoeti toate chestiile la 6 luni si la un an (fiindca multe boli au perioada de incubatie lunga)

| mona a răspuns:

E prea devreme pentru a se depista vreo boala, oricum o vizita la ginecolog nu-ti strica

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Poti cere o analiza de sange/urina.dar este prea devreme.
Doar daca anunti ce analize doresti sa sa faci si ce sa caute.
http://www.studentie.ro/......33-a-23135
http://www.ele.ro/......-faca-4595
O seara buna:)

| Fatamuntilor a răspuns:

Un consult oricum nu strica. Macar sa ai un sfat avizat.
Doar ginecologul va stii cand si ce de analize trebuie sa faci.
Mai multa grija pe viitor!

| pietrean a răspuns:

Adica ai facut sex neprotejat,cu o persoana in care nu ai incredere?
Pentru a depista, daca ai luat vreo boala, te poti duce acum, dar pentru a vedea daca ai ramas insarcinata, mai asteapta vreo doua saptamani.
Oare sa fiu toleranta fata de o astfel de intrebare? Parca nu-mi vine! Dar incerc sa ma abtin.

| Freddie23 a răspuns:

Pai te-ai ars cu vreun boschetar sau la posta? De ce esti asa speriata?

| Brigaela a răspuns (pentru Freddie23):

Nu trebuie sa fii boschetar ca sa ai hepatita B sau C. De altfel 90% din cei bolnavi de aceasta boala sunt oameni absolut obisnuiti. Si, in general, sex neprotejat si fara analize in prealabnil fac numai persoanele care nu au nimic de pierdut, adica sunt deja infectati cu o boala grava (HIV, HPV).