| 31ea a întrebat:

Sant la anceput de menstruatie, e pacat sa intri an biserica?

Răspuns Câştigător
| Darry a răspuns:

Se spune ca "da", pentru ca in aceasta perioada esti considerata "murdara", dar totusi ca sa nu "murdaresti" e bine sa nu atingi nici o icoana, sa nu atingi nimic...

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am intrebat asta de mai multe ori diversi preoti. Cei cu mintea curata si deschisa mi-au spus ca poti intra oricand in biserica, deoarece rolul bisericii este sa fie vesnic deschisa credinciosilor.

cami
| cami a răspuns:

Corina. u probabil esti si la inceput de..."Sa-nvatam sa scriem corect!" la inceputul cuvinteleor nu se foloseste "â", ci "î"...invata cat mai de devreme sa ai un scris ordonat si corect (mai tz o sa-mi dai dreptate).asa revin
L-am intrebat si noi pe profu` nostru de religiehee hee daca este bine si a raspuns...ca nu! fiindca tu prin menstruatie "murdaresti, patezi" cele Sfinte... dar cel mai bine este sa te duci, sa stai la slujba... dar incerarca sa nu intrii...si daca chiar este necesar intra .asa cum a spus si aliosa6. Dumnezeu ne-a creeat asa!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu e pacat, e pacat sa treci pe langa biserica si sa nu intri
.

| Parintele a răspuns:

E gresit sa intri in biserica oricum.

Bula
| Bula a răspuns:

Niciodata nu este pacat sa intrii in biserica!
Dimpotriva!

regis
| regis a răspuns:

Avand in vedere originile acestei reguli bisericesti, nu cred sa fie un pacat.

| borsec a răspuns:

Nu cred ca e pacat, fiinda Dumnezeu a lasat copul femeii cu functiile acestuia.

| kh1ss a răspuns:

Nu este pacat, astea sunt doar parerile unor babe proaste

| micutsa19 a răspuns:

Ce ati patit ma? cum sa fie pacat?

| MihaiA a răspuns:

Eu din cate stiu, ar fi pacat.
PS : sunt la Inceput

| white_2190 a răspuns:

Da cica este pacat... dar de sarbatorile astea parerea mea este k ar trebui sa stai prin preajma bisericii. o a 2 varianta este aceea de a avea un servetel alb sau o batista alba curata in buzunar(asa am auzit la cineva odata). decizia e a ta si pana la urma dumezeu a dat lucru asta la femei.ciao

| gabrielutzu a răspuns:

Depinde la care Biserica te referi...
Daca te referi la Biserica Ortodoxa,(si) aici exista niste reguli interne numite dogme, care se refera si la faptul ca femeile, in perioada menstruatiei nu au voie sa intre in biserica.

| Just Shadows a răspuns:

La fel ca sherezada...eu cand sunt in perioada de menstruatie nu merg la biserica, nu ating lucruri sfinte...asa am fost educata de mica si multe peroane ...preoti oameni credinciosi mi-au spus ca nu am voie sa pasesc in casa domnului cand nu sunt "curata"...cred ca e chestia de educatie depinde cine si cum te-au invatat...eu toata viata mea nu am sa intru in biserica cand sunt in perioada de menstruatie si nici copii mei nu o vor face... e parere personala

| cristina_4459 a răspuns:

Si eu am auzit ca nu e bine... daca totusi vrei sa te duci sa stai in spate de tot, asa am stat si eu anul trecut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca preotul la templu trebuia sa-si puna un fe de chilot cand urca scarile spre templu pentru a nu i se vedea rusinea, iar in biblie scrie ca femeia nu are voie sa intre in biserica in timpul necuratiei ei, nu e voie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BUNA CORINA DACA VREI UN SFAT DE LA MINE E SA NU INTRI IN BISERICA CAND AI CICLU CHIAR SI LA INCEPUT CAND SIMTI CA ITI VINE E BINE SA RENUNTI E UN MAE PACAT DIN CATE STIU EU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacat e ceea ce faci, nu ca esti la menstruatie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e pacat, o sa arzi in flacarile iadului. sincer voi chiar nu ganditi? ia ziceti care e diverenta intre sangele care va curge voua prin vagin si mucii care-i curg popii din nas? amandoua st „scurgeri"nu? asta tine de conceptia aia ca vaginul e un loc murdar, sexul e arma demonica, mai scutiti-ma cu de-astea. „e pacat, ah" voi veti fi urmatoarele umflate cu batic in cap, calind ceapa si facand pe biberonul ambulant pentru plozi. app, nu faceti planning(prezervative, pilule, sterilet), iar daca barbatul nu-si da drumul in voi o sa ajunge debile mintal, creierul vostru functioneaza bine cand vaginul vostru are nevoie de sperma-n-am zis-o eu ci un popa extrem de apreciat.asta asa ca am vazut ca esteti religioase.inca ceva, dupa 10 nasteri nu va veti imbolnavii de cancer-tot sfantul parinte a zis, ba mai mult, daca va f---cand esteti gravide copiii vostri or sa fie criminali. tineti-o tot asa dand ascultare unor misogini si veti ajunge bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am aceeasi problema ca si tine, da totuji nu cred ca e pacat. eu o sa merg de paste la biserica.

| buda a răspuns:

Da, e pacat

| 01011 a răspuns:

Buna! si eu am problema asta,da intr-adevar se zice ca esti "necurata"in acea perioada,eu am citit in noul testament,unde spune clar ca ceia ce iese din inima se considra "necurat"apoi chiar nu stiu ce sa cred, preotul poate sa iti faca dezlegare pentru a putea intra, acum pentru prima data am sa intreb pe duhovnicul meu pentru a'ma lamuri.

| unsuflet a răspuns:

Salut in primul rand daca e pacat cum spun unele persoane trebuie aduse argumente te iei asa dupa cineva k unu iti zice ca e si altu iti zice ca nu? in scriptura spune sa cercetezi asa ca daca vrei adevarul curat cerceteaza scripturile si roaga-te caci Dumnezeu asculta si el nu dispretuieste un duh mahnit sau sincer si care il cauta cu adevarat nu dupa vorbele oamenilor de ce sa nu mergi direct la sursa de ce sa mergi la intermediari desprecare nu sti nimic in scriptura scrie asa 5. Aşa zice Domnul: "Blestemat fie omul care se încrede în om şi îşi face sprijin din trup omenesc şi a cărui inimă se depărtează de Domnul. Ieremia 17:5 nu te increde in ce spun oamenii Dumnezeu te iubeste happyhappyhappyhappyhappy E tatal nostru :X