| BiancaByaBianca a întrebat:

De ce e pacat ca femeile care sunt la menstruatie sa intre in Biserica?

10 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pentru ca asa scrie undeva in Biblie! Erau considerate "murdare" si nedemne sa intre astfel fiind! Pe atunci, mentalitatea, cultura si celelalte erau prea simple pentru a putea face corect distinctia intre natural/firesc si cele scrise si impuse!

Tu chiar crezi ca, azi, daca o femeie aflata in "saptamana patimilor" simte nevoia sa se roage exact atunci, asteapta pana dupa?! Se duce, sau se roaga acasa, la o icoana, sau la vreo troita!

| wildthing a răspuns:

Cate "defecte de fabricatie" are religia, iar voi, creaturi "limitate", va incapatanati sa ii dati atentie. Cand o sa va treziti? Eu chiar as vrea sa stau de vorba cu un dobitoc de teolog si sa imi explice el, ce anume este atat de murdar la o femeie aflata la menstruatie. Chiar as vrea sa-mi explice, de ce acest Dumnezeu care ar trebui sa fie "dragoste", care ar trebui sa fie bun si drept, considera femeia inferioara barbatului. Fetelor, chiar nu va puneti intrebari? Chiar nu va revolta? Chiar atat de umile va doriti sa fiti?

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Ideea necuratiei femeii in perioada ciclului menstrual este una ce tine de tradiţia iudaica si de Vechiul Testament. Nicaieri in Noul Testament nu se spune ca femeia este oprita de la a intra in biserica in perioada ciclului…" a spus in cadrul unui seminar, ÎPS NIFON al Targovistei, ierarh care s-a pronuntat ferm in favoarea primirii femeii la Liturghie.

| zayidee a răspuns:

Asta era mai demult, cand nu erau atat de multe metode de protectie pentru perioada aceasta. se spune ca ar fi " murdare", dar oare sa fie asta unica si cea mai mare necuratie, din cate pacate sunt pe lumea asta? nu cred

| Bianca_2742 a răspuns:

Nu am auzit asta pana acum...

| ShockyPunk a răspuns:

Habar n'am.se zice ca sunt "murdare" sau ceva de genu si nu au voie sa intre in biserica. mie mi se pare o tampenie! adica se presupune ca biserica e "casa domnului" si toata lumea e bine venita acolo... oricum, eu nu cred in Dumnezeu, asa ca nu ma duc prea des la biserica.

| MissD a răspuns:

Nu este pacat!
Eu mi-am intrebat profesorul de religie si a spus ca nu exista niciun Canon in aceasta privinta. In trecut femeile nu purtau lengerie intima si de aceea era posibil ca in biserica sa curga sange. Se stie ce daca curge sange in biserica, biserica trebuie resfintita. In prezent sunt o multime de mijloace de protectie si nu mai e cazul.

Răspuns utilizator avertizat
| pink_7086 a răspuns:

Pentru ca femeia se considera a fi murdara in acea perioada...parerile sunt impartite, bineinteleswinking

eu am auzit de la un parinte ca poti intra dar nu trebuie sa atingi icoanelewinking

sper ca te-am lamurithappy

pa-pa:-H

| SimonikAZ a răspuns:

Isus cand avenit in lume a schimbat cateva din legile lui Moise...si el nu a mai interzis asta...deci nu e pacat happy