| LoveToHate a întrebat:

De ce e pacat ca o fata/femeie sa intre in biserica cand are menstruatie?

Ce e rau in asta? Consider ca e ceva foarte normal.

Răspuns Câştigător
| Madalina101 a răspuns:

Eu una nu cred in toate "legendele" de genul asta. faci cum crezi tu ca este corect.

22 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nu este nici un păcat, asta era în Vechiul Testament din cauză că femeile de pe atunci nu aveau absorbante!

| Wøodenpints a răspuns (pentru Esperança):

Ba da, aveau. Se folosea lâna de oaie.

| LoveToHate explică:

Ce porunca ciudata.Nu-i vad rostul.Ce " necuratia scurgerii de sange"?

| LoveToHate explică:

De ce esti tu asa sigur ca exista Dumnezeu?

| LoveToHate explică:

Cati ani ai tu? 12?laughing
Mie nu mi se par dovezi clare.

| LoveToHate explică:

La multi ani!happy
Dar, la care dovezi va referiti? Ziceti-mi! Sa ma lamuriti odata pentu todeauna.happy

| LoveToHate explică:

Ce "draguto"? Nu suport sa ma alinte cineva, e stupid. Explicati-mi odata!

| LoveToHate explică:

Am uitat sa va spun sa continuati pana la capat!laughing

| LoveToHate explică:

Mersi.

| LoveToHate explică:

Nu am nici o nelamurire, inca!happy

| LoveToHate explică:

De unde stiti dumneavoastra? Sunteti popa?laughing

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Toate zicalele de genu sunt mituri.Lasa-le sa fie aplicate de povestitor tu nu crede

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Cristoase... Ce-o sa mai inventeze lumea asta?

| Alllllexandra a răspuns:

Eu am niste nelamuriri.De unde stim noi ca biblia a fost scrisa cu adevarat de niste oameni sfinti si nu de niste oameni obisnuiti care vor sa ne induca in eroare? scuze daca este cam prosteasca untrebarea dar am nevoie de niste motive.

| Alllllexandra a răspuns:

Apai inca nu s-a implinit tot ce scrie acolo, iar pana atunci nu poti zice cu exactitate ca nu e o facatoriewinking

| scumpik45 a răspuns:

Este pacat.In Vechiul Testament scrie ca in perioada sorocului femeiesc, femeile nu au voie sa intre in biserica, pentru ca pe atunci nu existau absorbante si murdareau totul in biserica(absorbantele au aparut la sfarsitul anilor 1890).Dar nu s-a schimbat cu nimic aceasta lege, de aceea si acum este pacat sa intre femeia in biserica in perioada menstruatiei(chiar e un pacat foarte mare!).Nu ai voie sa te atingi de lucrurile sfinte(icoane si altele), sau sa te impartasesti, ori sa fii miruita.

| trolololo a răspuns (pentru scumpik45):

Si dacă se scoate legea asta, nu o sa mai fie păcat? Ce naiba.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru scumpik45):

Hai mai ne lasi cu aberati de genu? Petrece mai mult timp cu baieti din sat cand mergi la bunica nu ascultand povesti aberante.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru scumpik45):

Plus ca se zice in vechiul testament scrie asta.Cui ii pasa, daca toti il folosesc pe al nou?

| catalina62572 a răspuns (pentru scumpik45):

Da, dar ce te faci daca te **(prinde chiar atunci iesi si lasi slujba(? Ferestete de basmele lumesti si babesti.Cauta sa fi evlavios. Odata se intri la biserica esti sfintit prin rugaciune.

| scumpik45 a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Ce treaba are ce spui tu cu intrebarea?thinking

| andreussa a răspuns:

Se spune ca atunci cand o femeie are menstruatie nu este curata.Dar eu stiam ca poti intra in Biserica dar fara sa pupi icoanele, sa iti faci multifta, sa te spovedesti, impartasesti...Si eu am intrat dar fara sa fac ce am enumerat mai sus