| anonim_4396 a întrebat:

Scap de o problemă și apare alta... cand incerc sa decalotez penisul, pe cap, sub "preput" sunt niste chestii albe, ca si matreata, este vorba despre o infectie? Ma spal foarte des, (am 14 ani)

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Spalatul "foarte des" nu-i echivalent cu spalatul zilnic, asa cum ar trebui sa o faci, ca aceea este smegma (secretie), care se strange din cauza nespalarii regulate.
Apa calda si sapunul sunt ceel doua ingrediente care te ajuta sa cureti foarte bine penisul, dar zilnic, asa cum este normal de acum inainte.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Glandele specializate care exista in epiteliul preputiului in partea care este in contact cu glandul, in cazul unor barbati functioneaza mai intens si produc o cantitate mai mare de smegma fata de altii. In astfel de cazuri pentru a fi indepartata smegma produsa in exces si ramasa/stransa sub preput, penisul trebuie sa fie spalat mult mai des si de fiecare data cu apa calduta si sapun. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Apa calda si sapunul folosite(spalandu-te) zilnic te scapa de mizeria de care vorbesti tu.

| Donsavas a răspuns:

Asa este la toata lumea. Sunt glande sub perceput.

| Dennis1993 a răspuns:

Zilnic trebuie sa îl speli, pentru a nu avea probleme. De asemenea și decalotare zilnica. Personal îl spăl după fiecare urinare 4!

| DanTomodan69 a răspuns:

Nu fii speriat e doar branzica napolact

| DanTomodan69 a răspuns:

Sunt profesionist crede-ma