| anonim_4396 a întrebat:

In ultima vreme ma confrunt cu o problema destul de grava,zic eu. Am multa matreata in varful capului. Ma spal cam de doua ori pe saptamana,ma dau si cu balsam. observ ca in varful capului am niste chestii albe pe scalp, ca si cum s-ar jupi pielea si de aceea apare matreata. Intrebarea mea este: de ce imi apare matreata aceea? si mai am momente cand imi apar chestiile alea albe si pe sprancene..totusi ma spal. funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spalatul nu influenteaza matreata, iar balsamul chiar o favorizeaza. Oricum, nu poti spala de matreata spalandu-te, fiindca nu este o problema de igiena. Tinand cont ca o faci si in sprancene, se pune problema unei boli numite dermatita seboreica, dar pentru acest diagnostic ar trebui sa te vada un dermatolog. daca vrei sa incerci altceva intai, incearca un sampon cu Nizoral, iar daca nu-ti trece dupa ce termini flaconul (o sa-ti ajunga vreo 12 spalari), mergi la un dermatolog.

| InVisible99 a răspuns:

Pentru sprancene foloseste Locoid si-ti stergi sprancenele cu o discheta si in cateva zile vei vedea ca-ti dispare, insa pentru par eu ma impac cu Head&Shoulders Mentol, insa aici depinde de fiecare...intreaba un dermatolog in legatura cu parul.

| ACAB1312 a răspuns:

Incearca alt sampon, gen Clear. Daca nu, mergi la dermatolog.

| Scurtu_Catalin_1969 a răspuns:

Buna seara, am avut aceeasi problema, nerzolvata cu nici un sampon. Leacul este 2 galbenusuri de ou amestecate cu ulei de masline pana se formeaza o maioneza, pe care o aplicati cu mana si stati asa cam 1-2 ore, clatiti bine si va spalati cu sampon.Repetati daca va mai fi cazul(la mine nu a mai fost)o seara placutaCatalin.