| anonim_4396 a întrebat:

Scenariu ipotetic inspirat din întâmplarea unei vechi cunoștințe din liceu.

Să zicem că ați fi părinți și ați descoperi că fiica dvs a făcut sex cu un tip pe care voi îl cunoașteți, cu care vorbiți din când în când și care mai e și însurat pe deasupra. Ea nu e minora, dar e cu 24 de ani mai mica decât el.
Cei doi s-au plăcut de dinainte dar nu s-a întâmplat nimic între ei, deoarece soția a descoperit discuțiile-flirt in telefonul lui.
După ani, au reluat legătura, s-au întâlnit, nevasta lui fiind plecata din țară iar ei făcând sex de câteva ori pe săptămână în întâlnirile lor secrete.

Știu că unii dintre voi v-ați pedepsi fiica aplicandu-i și o corecție fizica, dar că i-ați aplica-o și lui.
Așa a făcut tatăl acelei cunoștințe de care vă zic: a bătut-o pe ea, dar și pe el.

De ce considerați că și el ar merita mustrat, dat fiind că fica voastră nu e minora și a fost cu consimțământul ei?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Tine de felul acelor oameni de a fi. El i-a bătut pe amândoi fiindcă amândoi erau imorali în opinia dansului. Copilul care nu e minor nu îți aparține, oricum copiii nu ne aparțin dar pana cresc avem datoria sa i educam. Sa lovești pe cineva nu este în regula nu înseamnă că aceea persoana înțelege unde a greșit și dacă a greșit, sau dacă ii pasa. Tatăl fetei a făcut un scandal care putea fii evitat, făcând acel scandal i-a adus mai multa rușine, practic el a aplicat o mustrare care venea din modul lui de a gândi, oamenii adulți fiindcă liberi sa greșească.

17 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Ai ingenunchiat in fata cunostiintei respective pentru ca ți-a dat inspirație? ii dau dreptate tatălui, eu la fel l-aș fi bătut pe bosorogul ala

| Violleta2022 a răspuns:

Aia-i doar o panarama ordinara, care a ales sa distruga viata unei famili intregi, ca ala este insurat, avand nevasta si probabil copilasi. Intotdeuana este decizia si alegerea femeii, daca isi ridica rochia sau nu.
Ar fi putut alege mii de barbati singuri, dar a preferat sa aleaga unul insurat, ca sa-i distruga aluia viata si familia si evident sa-si faca parintii de rusine, in satul sau orasul bietilor oameni.
Cat despre barbatul ala, alt curvar care nu-si iubeste si nici respecta sotia, daca a ales la 50 de ani sa se distreze cu o pitipoanca ordinara, riscandu-si viata, familia, cariera samd.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu consider că nu trebuia nici unul mustrat în nici un fel.

| dullcat a răspuns:

Exista chestiile astea numite respect, bun simt si loialitate... aparent unii se gandesc la dumnezeu stie ce cand isi spun juramintele, iar altii se uita la prea multe telenovele si habar n-au cum ii poate lovi soarta cand strica casniciile altora.

| iulia0514 a răspuns:

Sincer nu vad ce treaba a avut el ca părinte atâta timp cât fiica lui e majora poate face ce dorește și cu cine dorește!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Violența fizică nu este niciodată răspunsul. Chiar dacă fiica ar fi fost sau nu minoră, o astfel de pedeapsă nu este răspunsul. Pedeapsa în general nu este răspunsul. Discuția, comunicarea și rezolvarea problemelor pe cale pașnică este soluția.

Cu toate că fiica și iubitul ei nu au avut un comportament moral, este viața ei până la urmă. Nu cred că este treaba părinților să își agreseze fiica adultă. A fi adult înseamnă a-ți asuma responsabilitatea pentru acțiuni, a duce viața pe care o vrei și nicidecum a fi controlată de părinți. Părinții trebuie să își cunoască limitele în privința vieții personale a fetei. Părinții pot da recomandări și sfaturi, dar nu pot și nu este recomandat să controleze viața fiicei adulte. Deci, în consecință, părinții nu aveau niciun drept să își agreseze fiica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ambii protagonisti ai acestui ' ' scenariu-ipotetic ' sunt c*rvari de prima clasa!
Ea nepasandu-i ca desparte o familie! Sa nu mai zicem de diferenta de vastra...
Iar el, ei bine, el chiar merita o corectie fizica!, de fapt mai multe!, una din partea sotiei & a copiilor care au cel mai mult de suferit! ( daca sunt si minori suferinta e cu atat mai mare ), abia apoi din partea parintilor fetei!
El este maturul in aceasta relatie, deci el merita si disciplina cea mai severa!

| Ilovedinero a răspuns:

Eu una consider ca in acest caz nu corectia fizica e raspunsul.I-as fi spus pur si simplu nevestei ce face handicapatul ei si apoi probabil fiica isi lua o paruiala de la ea si barbatul ar fi ramas fara nevasta si probabil si fara amantă

| Drake21 a răspuns:

Mama ta nu ma vrea Rosalia e impotriva mea, impotriva meeeeeaaaa aaaaa

| DorinaK a răspuns (pentru Drake21):

Valeuuuu! Mergi de o fura si fugiti in padure.

| Drake21 a răspuns (pentru DorinaK):

Big W.

| FindMyName a răspuns:

Ai menționat ca fata ar fi minoră, clar acel bărbat se va duce pe mana politiei. Iar fata, aici e și vina părinților, dacă o lasă de capul ei, face ce îi vine în cap. Eu aș pedepsi-o și aș ține-o sub control!

| Violleta2022 a răspuns (pentru FindMyName):

Vezi ca Rosalia a re-editat topicul, acum zice ca fata NU este minora.

| FindMyName a răspuns (pentru Violleta2022):

A, am înțeles, mulțumesc Violleta!

| DorinaK a răspuns:

Despre tine e vorba Rosalia? Mare incurcatura.

| anonim_4396 explică (pentru DorinaK):

Am specificat foarte clar că NU e vorba despre mine.

| DorinaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti persoana.