| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ați fi părinți și ați afla că fiica voastră (majoră) i-a făcut sex oral unui bărbat cu 20+ de ani mai mare decât ea și-au făcut reciproc, el fiind și insurat, cum ați reacționa?

Răspuns Câştigător
| RoxanaIoana108 a răspuns:

I-as explica in primul rând riscurile la care se expune făcând sex neprotejat, indiferent de natura acestuia. Apoi i-as explica despre ce înseamnă un bărbat însurat, faptul că nu ar trebui sa intervină in relația unei persoane, cu atât mai mult dacă aceasta este însurată.

Fără ceartă, fără reproșuri, ca doar e majora si deja este capabilă sa ia decizii in viața.

(Părerea mea personală)

21 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu prea e treaba parintelui cu cine si-o trage fiica de 20 de ani.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru regis):

Frate cand ai 18 ani nu ai drepturi brusc, doar raspunderi. Ca are 16, 18 sau 20 tot aia e daca fata e nacasatorita. Este sub protectia parintilor si ea trebuie sa asculte pentru binele ei, valabil si la baieti. Cand esti parinte, esti pe viata nu pana la 18 ani si copilul e copil pana moarea mama si tata. Ce zici tu e ca si cum faci un robot si apoi dupa o perioada il dai la dezmembrari renunti la el. Poti tu oare sa il dai la dezmembrari cand sti cat ai muncit la el?, e valoarea ta sentimentala(ca idee nu trebuie sa ne legam sufeleste de obiecte). Dar logic e nefiresc ce zici, MAI ALES CA VORBIM DE SUFLETE nu de obiecte!

| regis a răspuns (pentru Konstantinos99):

E un pic invers, esti părinte pe viata, dar nu e un obiect sa ai un drept de proprietate asupra lui și sa il poți da la dezmembrări când vrei. Ii poti da un sfat, ii oferi o educație, dar de la o anumita deciziile le ia singur.

| Holiday a răspuns (pentru Konstantinos99):

"Este sub protectia parintilor si ea trebuie sa asculte pentru binele ei, valabil si la baieti."

Nu, nu trebuie. Trebuie sa faca ce considera ca e bine pentru el/ea. Daca iti cere o opinie, evident i-o oferi, dar asta e altceva.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru regis):

Odata ce ii zici fa ce vrei si in loc sa te implici, tu doar dai un sfat eu zic ca traiesti degeaba ca parinte. Sfaturi pot da si strainii, iubirea si grija, doar persoanele iubite. Deciziile de la o anumita varsta da trebuie sa le iei cont propriu, atunci cand esti 100% independent financiar si moral! La deciziile lumesti alege ce vrei tu da cand e vorba de suflet, mai ales sufletul unei persoane iubite banuiesc ca nu stai cu "mainile in buzunar si zici doar o vorba", ca parintii au experienta, si daca asculti de ei vei deveni mai bun ca ei daca nu...

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Holiday):

Dragostea de mama si tata si ascultarea lor exista pana mor ei, aa ca te casatoresti clar altceva"va lasa pe mama si pe tatal sau" si va uni cu cealalta persoana, atunci ceri doar sfaturi.
Exemplubig grinaca ma duc sa cunosc parintii iubitei mele si tata socru care trebuia sa fie autoritatea familiara imi spune-i ca nici nu are habar ce face fiica sa, a facut ce a vrut, nu cred ca e prea fain daca tu vrei o relatie sufleteasca permanenta cu acea persoana, ca ea a fost obisnuita sa faca ce vrea oricum tot ce vrea si asta va face, NICEE. Fara reguli te degradezi sufelteste desi tanjesti dupa libertate :exemplu Romaniei in perioada Comunista, nu existau prostitutii, avorturi, cuvinte porcoase(sau cel putin diminuate in fundal) toti munceau si ne rugam la DUmnezeu pentru libertate acum adoptam toate tampeniile venite din US si EU si toata lumea daca se poate sa nu munceasca sa nu existe intelectualitate doar telefoane si porcarii. Sunt pacate care nu le mai poti repara ever altele sunt mai usoare se iarta repede dar sunt normale societatii( o minciuna, o inselatorie, o vorba rea, un gand rau). Cand vezi ca a intrat in mocirla copilu sau vezi ca intra singur in mocirla i-al de acolo si readul la viata nu sta ca molau pana nu se mai alege de el nimic si ajunge vai de sufletu lui.

| Holiday a răspuns (pentru Konstantinos99):

"Romaniei in perioada Comunista, nu existau prostitutii, avorturi, cuvinte porcoase(sau cel putin diminuate in fundal) toti munceau si ne rugam la DUmnezeu pentru libertate acum adoptam toate tampeniile venite din US si EU"

Cat de imbecil sa fie cineva sa regrete perioada comunista?!
De fapt, daca am fi ascultat de UE, SUA, si de celelalte tari civilizate, eram departe. Din pacate, inca mai exista o gramada de imbecili ca tine carora le e frica sa nu le fure careva WC-ul din fundul curtii si povestile mistice cu spiridusi.

"Cand vezi ca a intrat in mocirla copilu sau vezi ca intra singur in mocirla i-al de acolo si readul la viata..."

Sexul nu e mocirla. Ba dimpotriva. Ar trebui sa incerci si tu.

"Exemplubig grinaca ma duc sa cunosc parintii iubitei mele si tata socru care trebuia sa fie autoritatea familiara imi spune-i ca nici nu are habar ce face fiica sa, a facut ce a vrut, nu cred ca e prea fain daca tu vrei o relatie sufleteasca permanenta cu acea persoana, ca ea a fost obisnuita sa faca ce vrea oricum tot ce vrea si asta va face, NICEE."

Cat de tampit sa fie cineva sa-l intrebe pe socru-sau ce a facut fiica-sa...laughing) Mai ai idei de astea?!
Oricum, unul, sau una, care la momentul in care ajunge sa se casatoreasca, inca mai da raportul parintilor despre ce face, sau nu face, nu merita interesul in vederea casatoriei.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Holiday):

1. Nu regreta nimeni perioada comunista, doar am dat exemplu, cand esti strict ai rezultate.
2.Sexul nu e mocirlă daca il faci cu singura persoana in care ai incredere (si incredere ai dupa ce te decizi ca te potrivesti pe o perioada lunga si alegi sa te casatoresti cu el/ea), daca vrei doar instinct au si maimutele acelasi instinct, dar eu zic ca esti om si ai suflet ca sa iti dai seama de ce zic.
3. Dupa ce zici tu cred ca esti dispus sa iti iei o doua iubita de la bordel Haha. Fara supărare nenea nu stiu cati ani ai dar eu zic sa ma gandesti si cu sufletul nu doar cu trupul fara cugetare a repercusiunilor pe termen lung. Nu merita interesul o persoana ce nu are o crestere cumsecade si o grija si iubire oferita de parinti. Parintii sunt exemplul copilului.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Holiday):

Tot la 3.
Iubire -> Grija -> Interes/Preocupare -> Protectie -> Indrumare -> Iubire
Daca lipseste ceva e o problema cu cel ce ofera. Si cate nu ar mai face un om iubitor pentru apropaele sau.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Holiday):

Aproapele sau*

| Holiday a răspuns (pentru Konstantinos99):

"cand esti strict ai rezultate."

De fapt cele mai bune rezultate le au cei care fac lucrurile din proprie initiativa, nu imbecilii care trebuie sa stea cineva langa ei sa le spuna sa faca lucruri.

"Sexul nu e mocirlă daca il faci cu singura persoana"

Teoria asta e o tampenie. Probabil doar bigotii mai au astfel de traznai prin cap.

"...au si maimutele acelasi instinct..."

Diferenta e ca omul trebuie sa faca din sex o arta, nicidecum sa faca mai putin ca maimutele.

"Dupa ce zici tu cred ca esti dispus sa iti iei o doua iubita de la bordel..."

Dintre o fosta prostituata si una care "se pastreaza" pentru casatorie, e evident ca prima e optinea corecta. A doua sigur are ceva la cap, daca are idei de astea. Cel mai probabil e lovita cumplit de misticism, ceea ce o scoate din calcule.

"...eu zic sa ma gandesti si cu sufletul"

Nu poti gandi cu sufletul, pentru ca nu exista. Doar cu creierul se gandeste.

"Nu merita interesul o persoana ce nu are o crestere cumsecade si o grija si iubire oferita de parinti."

Grija si iubirea parinteasca nu inseamna sa-l freci toata ziua la cap cu ce face, sau nu face, si cu atat mai putin sa ai pretentia sa faca doar ce ai tu in cap.

"Parintii sunt exemplul copilului."

Urat exemplu au/vor avea copiii tai.winking Daca as fi in locul lor, cu prima ocazie ti-as da flit de nu te-ai vedea.

Apropo, sa intelegem ca tu nu ai facut sex deloc, sau cel mult doar cu una cu care te-ai combinat cand erati virgini amandoi?! Grr...naspa treaba.

Cum dracului se face ca toti virginii si/sau astia care au avut parte de un singur partener ajung sa-si dea cu parerea despre sex?! laughing

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Holiday):

1. Desteptii invata din greseliile altora si asculta, aia inbecili gresesc fara sa asculte si sufera, pentru o greseala facuta de miliarde de ori de alti oameni si generatii de oameni.
2. Cu teoria asta oamenii au pace, cei care traiesc in dezordine cosmica pot sa vorbesca fara sens si noima ca tine.
3. Chiar e amuzant ca tu crezi ca ai pensula in loc de ustensila magica laughing), arta dureaza pana la orgasm si dupa aia e tot pamant(tarna). Sunt curios unde gasesc un tablou, o sculptura o compozitie muzicala instrumentala semnata de tine?!
4.Si asta e si mai si, salveaza repede cat mai multe fete din alea de iti plac, ca oricum nu le vrea nimeni, nu ai concurenta, plus ca mi se pare ca saracu de tine esti putin schinofrezic de realitate.
5.Nu exista ca l ai cam amanetat, da ma jur ca se vede pe tine ca nu sa meritat?
6. Tu crezi ca am timp de de asta, nu frate, dar stiu cam tot ce face si iau din timp masuri si impun ca degeaba dupa ce s-a intamplat.
7.Hai ca homeless ramai, ce destin demn de gunoier ai avea de ai fi copilul meu. Sa fi cu capu sa pleci de langa oamenii care te iubesc,ca ai pretentii de "'muita tristuta'"
Auzi, tu numeri partenerele, da saracu de tine nu stie ce inseamna sex adevarat, din suflet;( sper sa gasesti pe cineva sa te invete, ca pari pierdut putin.
Si sincer mai intinde capul spre cer, cate stele, cate cai, cata miunatii, nu la lucruriile trecatoare ca esti si sunt un apropare un nimic in tot universul.

| Holiday a răspuns (pentru Konstantinos99):

"Auzi, tu numeri partenerele"

De fapt astia ca tine le numara. Sa nu cumva sa treaca de una. Noi n-avem de ce numara.

De restul, ce mai e de zis, ti-ai varsat frustrarile, exact cum, mai devreme, sau mai tarziu, fac toti cei ca tine. Cand abureala nu tine, incepeti sa faceti spume ca fraierii.
Vai de capul vostru, dar mai ales vai de capul copiilor vostri ca va au "mentori".
Aleluia!laughing

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Holiday):

Bai ce mila mie de tine, parca esti invalid pe marginea drumului, nu ai maini nai picioare si nici nu vezi si nici nu auzi. Doar resperi si vorbesti doar tu stii ce. Sa speram ca nu ai si nu vrei avea multi copii sa nu poluezi planeta. In rest, iti doresc liniste, pace si sa incerci sa stai departe de oameni ca nu ajuti pe nimeni happy

| Violleta2022 a răspuns:

M-ar deceptiona amarnic, daca s-ar injosii atat sa-i faca unui babalac insurat sex oral, adica un care nici macar nu da o ceapa degerata si o trateaza ca pe ultima jartea penala.
Nici nu as vrea sa o vad in fata ochilor!

| mihai69 a răspuns:

Nicicum.
E treaba ei cum și cu cine face sex.

| dullcat a răspuns:

Vad ca acum intrebarea e in revers pusa.M-as intreba daca nu are daddy issues.

| relian a răspuns:

Aia este problema ca nu afla chestii de genul asta.De unde ai fanteziile astea si ideile astea ca un copil major fiind spune lu mamasa ce face, cum face, ca facut oral, tu oare te auzi ce balarii scoti, ori intrebi?
Cit de dusa de acasa sa fii, cit de saraca cu duhu sa fii, sa te duci la mamata si sa-i spui, mama i-am facut un oral unuia de 40 de ani laughing esti catastrofa galactica nu alta laughing

| relian a răspuns:

Deci tu sau poate fiita i-a facut oral unuia, e bun, tia mai si spus asta? Parca imi aduce aminte de cineva, seamana cu una Rosalia de pe TPU, fata repspectiva laughing

| Emma30555 a răspuns:

Sexul oral e ceva normal într un cuplu, nu știu de ce faci atât tam tam pe chestia cu oralul. Faptul ca el e însurat, ea e tânără neexperimentata îmi pare rău pentru ea fiindcă probabil el o folosește iar ea se îndrăgostește

| haileewatson a răspuns:

Ce treaba au parintii cu ce face copilul lor in timpul sau privat?