| veres a întrebat:

Scriu aici pentru ca am nevoie de un sfat:
M-am despartit de o luna jumatate de fostul meu 'sot'. Sa spunem sot pentru ca chiar daca nu am fost casatoriti, am trait aproape 7 ani impreuna si avem si un copil. Ne-am despartit pentru ca in ultimul timp nu stiu ce a avut, dar a preferat bautura si prietenii decat familia si devenise extrem de gelos si eu nu mai suportam. Ajunsesem sa regret faptul ca ii mai dadusem o sansa acum 1 an si jumatate cand ne despartisem din aproape aceleasi motive. M-am gandit ca de dragul copilului sa mai incercam odata, dar de schimbat nu s-a schimbat si atunci m-am hotarat sa ne despartim.
Pe o parte imi este greu, dar pe de alta sunt foarte linistita si copilul este mai bine fiindca nu mai este nevoit sa auda certuri si scandaluri. Poate nu imi va fi usor, dar sunt tanara si viata merge mai departe.
Am un coleg la servici cu care tot am povestit in perioada asta. Ba chiar pot sa spun ca m-a simtit si care chiar m-a intrebat ce este cu mine. Pana la urma i-am povestit ce probleme am avut. Si el a avut ceva probleme. Este casatorit, dar si el s-a despartit de nevasta-sa de 1 an jumatate. Pot spune ca parca ne-am apropiat. Am si iesit de doua ori cu el, dar nu s-a intamplat nimic intre noi. Oricum eu inca sunt confuza nu stiu ce vreau inca de la viata, iar el nici macar nu a incercat sa depaseasca masura cu mine comportandu-se ca un adevarat domn. Oricum nu are nimic impotriva ca am un copil pentru ca si el are o fetita, dar nu o are langa el. Nu ma deranjeaza nici diferenta de varsta chiar daca este cu 12 ani mai mare. Eu zic ca mai important este cum se inteleg doua persoane decat diferenta de varsta.
Oricum am zis daca va fi ceva intre noi sa vina de la sine si treptat ca poate este mai bine.
Pentru ca lucram la acelasi magazin, el fiind agent de paza la firma care are contract cu magazinul unde lucrez eu, avem reguli care nu ne permit sa fim impreuna. Dar daca va fi ceva deocamdata nu ar trebui sa stie nimeni de la noi de la servici.
Oricum pentru mine conteaza cum se poarta cu mine, cat de atent este si alte detalii importante pentru o femeie.
I-am spus si sa aiba multa rabdare cu mine.
Nu i-am zis nimic lui maica-mea ca nu vreau sa aud ca incepe cu critica, ca are 36 de ani si eu doar 24, ca e trecut prin viata etc.
El le-a spus alor lui, si sunt si curiosi sa ma cunoasca. Si el ar vrea sa o cunoasca pe maica-mea, sa stea de vorba cu ea.
Dar mi-e teama de reactia ei.
Nu stiu cum sa incep sa-i zic.
Ar trebui sa o iau cu inceputul, nu?
Cam asta este totul. As vrea un sfat. Ce cale ar tebui sa urmez?
Cu drag,
veres carolina

6 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Bravo tie ca ai avut taria de a lasa in urma cei 7 ani de relatie.
Esti tanara, ai o viata inainte...nu te lasa oprita in drum de ceea ce ar crede sau ar spune alte persoane, fie ele chiar si parte din familie.
lasa relatia cu acel coleg sa evolueze de la sine, sa va cunoasteti si sa va apropiati, si cum ai zis tu..sa nu stie cei dela servici, deoarece o relatie in care nu isi baga altii nasul e mult mai solida si mai frumoasa.
inca odata felicitari ca ai avut curajul sa iti iei viata de la capat...multe femei nu fac asta, iar apoi regreta toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti spun decit ca te admir. Din moment ce nu s-a mai putut, bine ca nu ai lasat calvarul sa continue. Poate schimbarea va fi de bun augur, dar asta numai timpul poate dovedi. Important e ca nu te lasi descurajata de greutatile vietii si mergi mai departe. Problema cu parintii, este lipsita de sens. Este viata ta si daca tu simti ca ceva este bine, tine cont de sentimentele tale, nu de gura celor care nici nu stiu despre ce vorbesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam ce zice Bro as spune si eu. Adaug, Bro, ca uneori problema cu parintii poate fi una uriasa. Tu stii mai bine, nu-i asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu spun sa nu iti fie frica de viitor, cu siguranta iti va fi mult mai bine singura, decat langa un om care nu te apreciaza.Nu trebuie sa iti fie frica de reactia mamei tale, sunt convinsa ca te va intelege, in fond este mama ta, iti vrea binele. O sa inteleaga si ea ca varsta nu conteaza, sunt convinsa ca un barbat matur este capabil de o iubire totala si reuseste sa stabileasca prioritati si limite in viata de cuplu mult mai bine decat o face sotul tau.Copilul va fi fericit alaturi de tine, ii transmiti starea ta, daca tie iti este bine, ii va fi si lui.Fii curajoasa, meriti sa fii fericita si iubita.
@bro, tu mereu gasesti cuvintele potrivite in asemenea situatii, am zambit citind intrebarea si apoi, randurile tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Veres, sint de partea ta, pentru ca stiu despre ce vorbesti sad
Furni, din pacate... sad

| veres explică:

Va multumesc la toti pentru sfat. Imi face placere sa stiu ca sunt si altii alaturi de mine. Va multumesc din suflet.