| Ildiz a întrebat:

Scuze de categorie in primul rand big grin... am o intrebare : Cine poarta/a purtat aparat dentar fix, ce imi puteti spune despre perioada respectiva? Dureri etc big grin

5 răspunsuri:
| ChioruL14 a răspuns:

Da! gagica-tu o sa aiba mari dureri cand ii faci felatie.

| Iepurila a răspuns:

Pai pentru ala care ii faci oral sau cum?thinking

| Haze a răspuns:

In prima saptamana dupa aplicarea brecketiilor o sa manci numa banane si biscuiti inmuiati in ceai de durere... apoi o sa treaca ceva timp pana te vei obisnui cu el (e o senzatie de disconfort), in ceea ce priveste rezultatele sunt satisfacatoare daca urmezi tratamentul cum trebuie...happy

| AnastasyaPopp a răspuns:

Salut! Eu am purtat doar aparat dentar mobil, insa ortodontul mi-a zis totul si despre cele fixe. In prima saptamana ai voie sa mananci doar chestii moi si vei avea cateva dureri, dupa ce te obisnuiesti e floare la ureche. Tratamentul incepe parca de la 8-10 luni si poate dura pana la vreo 3 ani. Si iti va da niste ceara moale sa pui peste braketuri ( surubele ) ca sa nu te doara gingia. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| biscuite16 a răspuns:

La inceput, intr-adevar e mai inconfortabil si ai o sensibilitate a dintilor pana te obisnuiesti, dar dupa o saptamana te obisnuiesti si uiti ca il mai portiwinking